Drobné úrazy pohybového aparátu a jejich léčba
Lehčím bolestivým úrazům a zraněním nebo občasné bolesti kloubů se v každodenním životě jen těžko vyhneme. Často se jedná pouze o přetížení svalů nebo kloubů po delší práci třeba na zahradě, někdy se zraníme při pobytu v přírodě nebo sportu. Zvláště na podzim se často ozvou i bolesti kolen, kyčlí a zad. Naštěstí si s lehčí bolestí často můžeme poradit sami s pomocí moderních přípravků z lékárny.
„Nejčastějšími drobnými úrazy, se kterými lidé navštěvují ortopedické ordinace, jsou úrazy kotníku. Dochází k zhmoždění a podvrtnutí provázenému otokem a výskytem krevních podlitin. Často jsou to velmi bolestivá zranění, která bolí i v klidu a velmi nás omezují“ říká ortoped MUDr. Daniel Bělík. „I další poškození měkkých tkání, jako jsou natažené nebo natržené svaly a záněty šlach, nás mohou nemile potrápit a zkomplikovat život,“ dodává.
Na každý bolestivý úraz se doporučuje přiložit ledový obklad a udržovat končetinu ve zvýšené poloze a v klidu. Doktor Bělík dále doporučuje bolest tlumit léky proti bolesti. Nejčastěji s obsahem paracetamolu nebo nesteroidních antirevmatik, jako jsou diklofenak epolamin, kyselina acetylsalicylová a jiné. Perorální léčba (léky ve formě tablet nebo tobolek) může být, zvláště u starších pacientů, spojena s určitými riziky. Velmi vhodné je lokální podávání nesteroidních antirevmatik ve formě gelu nebo náplasti. Náplast zajistí postupné uvolňování účinné látky přesně v místě aplikace po dobu několika hodin a tím delší působení proti bolesti. Napomáhá také vstřebání otoku a hematomu, pokud jsou přítomné. Léčba nesteroidními antirevmatiky by neměla překročit stanovenou dobu léčby (obvykle 7-10 dnů) a při neuspokojivých výsledcích je nutné se obrátit na lékaře.
Další tipy na kvalitní široce používané léčivé přípravky a terapeutická řešení s důrazem na oblasti pohybového ústrojí, kožních onemocnění a sportovní medicíny najdete na stránce www.facebook.com/IBSACZ.