Fam trip do polských Krkonoš
Pracovníci českých turistických informačních center regionu a pracovníci z oblasti cestovního ruchu opět navštívili polské Krkonoše.
Během dvoudenní exkurse, organizačně připravené a financované Svazkem měst a obcí Krkonoše ve spolupráci se Zwiazkem Gmin Karkonoskich a informačním centrem v Jelenie Góře, si prohlédli zajímavá místa a seznámili se s cíli výletů v polském pohraničí. První zastavení patřilo běžeckému lyžařskému areálu v Jakuszycích nedaleko Harrachova. Zdejší provozovatelé seznámili s možnostmi běžeckého lyžování a poukázali na mimořádně klimaticky vhodné podmínky pro velmi oblíbený zimní sport. Další zastávky patřily prohlídkám vodopádů Kamienczyk a Szklarki v blízkosti Szklarske Poreby. Třetím pěkným vodopádem v této lokalitě je Podgórnej v Przesiece. Zdejší příroda a její členitost v okolí vodních zdrojů je rozmanitá a upravené přístupové cesty ke krátkým výletům vhodné.
Odpolední program zahrnoval exkursi do „Údolí paláců a zahrad“. V době minulé v polském krkonošském příhraničí v Jelenohorské kotlině vyrostla architektonicky mimořádně hodnotná šlechtická a měšťanská sídla. Mnoho let nebyla osídlena a tudíž ani udržována, proto byla časem devastována. V posledním desetiletí byly stavby rozprodány do soukromých rukou a noví majitelé jim vracejí nejenom „vnější kabát a vnitřní košili“, tedy opravují, rekonstruují, přistavují a staví, ale vdechují palácům a zahradám nový společenský život. Vznikají hotelové a lázeňské komplexy i restaurace. Upravovány jsou rozlehlé okolní zahrady. Připravovány a organizovány společenské a kulturní pořady. Časté je pořádání firemních akcí anebo soukromých oslav, mezi které patří svatební obřady anebo oslavy narozenin. A tak se zrodil projekt „Údolí paláců a zahrad“, který pomalu, ale systematicky navrací polské příhraniční lokalitě tep a puls. Mezi objekty, které je vhodné navštívit patří Pakoszów, Pałac Staniszów, Pałac na Wodzie, Pałac Łomnica, Pałac Wojanów či Pałac Mysłakowice. A jsou i mnohé další. Prezident Polské republiky v letošním roce udělil Jelenohorské oblasti ocenění věnované jedenácti nejkrásnějším objektům z padesáti z celého Polska.
Večerní program účastníků fam tripu byl věnován prohlídce osvětlené historické části Jelení Hory.
Druhý den byla zařazena prohlídka nově dokončeného hotelového a kongresového komplexu Gołębiewski v Karpaczi. Našince překvapil nejenom svojí obří rozložitostí, ale i ambicemi provozovatelů. V čase jisté ekonomické, resp. turistické recese jistě není snadné naplnit lůžkovou kapacitu, která čítá 1800 míst. Hotelový komplex se zaměřuje především na firemní a velké akce, např. mistrovství či šampionáty, kdy je zaplněn specificky zaměřenou klientelou. Zdejší hosté pro změnu jistě rádi zavítají ke kostelu Wang s vyhlídkou na hřebeny hor, stejně jako účastníci fam tripu. Dalším tipem na výlet je unikátní Park miniatur v Kowarech. Přijíždí sem lidé z celého světa. V nedávné době majitel Parku miniatur otevřel Park majáků (miniatur) v přímořské oblasti v Polsku.
Závěr cesty patřil prohlídce nově otevřeného skanzenu hornictví, resp. někdejšího dolu Jana Švermy v Žacléři.
Všechna místa mohou nyní pracovníci českých krkonošských informačních center doporučovat svým hostům se zcela konkrétním popisem a přídechem osobního zážitku.
Protože byla pracovní cesta nejenom výletní a poznávací, ale i vzdělávací, nutno připomenout, že součástí programu byl odborný seminář na téma: „Webové stránky a práce s daty“, při kterém zazněly prezentace oficiálních turistických webových stránek Krkonoš – svazku měst a obcí i Zwiazku Gmin Karkonoskich, popsán systém práce při společném sběru dat a zadávání dat do datových skladů a z toho vyplývající efektivita využívání informací při práci s návštěvníky.
Cesta byla financována z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis v rámci Operačního programu příhraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 -2013 č. CZ.3.22/3.3.02/11.02855.