Loading...
Pohlednicová panorámata, rozmanitá krajina a nově obnovená tajemná rašeliniště – to všechno skrývají Krušné hory. Při troše štěstí třeba nedaleko Cínovce zahlédnete i chráněného tetřívka nebo mezi rašeliníkem vyhlížející masožravou rosnatku, jak líčí na mouchy a komáry.
Historie Krušných hor byla bohužel přesně taková, jak napovídá jejich název; v éře socialismu se tohle pohoří stalo přímo symbolem devastace KRAJINY. Původní rašeliniště postupně ustoupila zemědělství a intenzivnímu lesnímu hospodaření. Lesy později odumřely a holé stráně byly necitlivě osázeny stříbrnými smrky. Dnes se příroda Krušných hor postupně zotavuje a díky péči lesníků i ekologů se horám navrací jejich původní vzhled. Například v nedaleko vzdálených lokalitách – Cínovecký hřbet a U jezera, revitalizovalo občanské sdružení Daphne ČR díky podpoře programu Blíž přírodě plochu 30 hektarů rašelinišť. Přesvědčte se na vlastní oči, jak se krušnohorská krajina proměňuje k lepšímu.
Hlavně si ale užijte příjemný a atraktivní výlet. Výchozím bodem se pro vás může stát například Komáří hůrka, kam se dostanete nejdelší severočeskou lanovkou z Krupky. Vydáte-li se z Komáří Hůrky po červené turistické značce, cestou na Cínovecký hřbet minete Lysou horu. Okolní krajina byla v minulosti zemědělsky využívána, proto je převážně odlesněná, a nabízí tak unikátní výhledy.
Když dojdete k málo frekventované komunikaci spojující Cínovec s Fojtovicemi, jste v samém jádru přírodního parku. Budete procházet horskými mokřady a rašeliništi, které připomínají severskou tundru. Rašeliniště jsou po obou stranách cesty, nejkrásnější část ale uvidíte po své pravé ruce, mezi komunikací a státní hranicí. V jejich nitru zajisté narazíte na nejednu dřevěnou přehrážku, jejímž smyslem je právě zadržovat vodu a tím přispět k obnově rašeliníků.
Ale zpátky na cestu. Když budete pokračovat dál, dorazíte do Cínovce. Cesta z Komáří Hůrky měří sedm a půl kilometru. Pro ty z vás, kteří se na cestu vydali na kolech, se vysloveně nabízí zpáteční cesta po cyklostezce 3010, kterou objedete Cínovecký hřbet z druhé strany a vrátíte se na Komáří Hůrku. Pěší turisté se mohou vrátit po naučné stezce Hornická, která trasu zmíněné cyklostezky částečně kopíruje.