Loading...

Horská služba má za zimní sezonu na kontě přes 6000 zásahů

Tipy a novinky

Členové Horské služby provedli v letošní zimní sezoně 6636 zásahů, což je o 705 více, než během zimy 2011/2012. Nejčastějším zraněním bylo poranění kloubu, zlomenina a zhmoždění.

K největšímu počtu úrazů v letošní zimní sezoně docházelo na lyžařských svazích, při sjezdovém lyžování se zranilo 3705 osob a na snowboardu 1573 osob. „Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2297 zásahů, následují Jeseníky s 884 a Orlické Hory se 793 zásahy. Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláků, Němců a Holanďanů,“ řekl Adolf Klepš, náčelník HS Krkonoše.

„I přes pozdější začátek zimní sezony zaznamenala Horská služba 12% nárůst počtu zásahů. K tomuto nárůstu došlo i přes to, že již několik let existuje 10 FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jehož zveřejnění jsme opět věnovali zvýšenou pozornost,“ uvedl náčelník HS CR Jiří Brožek. Dodal, že HS sice zaznamenala úbytek lehkých zranění, ale naproti tomu nárůst počtu zranění těžkých a tím také počtu zásahů s pomocí vrtulníků Letecké záchranné služby. „I přes stálou kampaň za používání lyžařských příleb a akci Chraňte mozky, která začala předloni na podzim a na které se masivně podílíme, přibylo v letošní zimě úrazů hlavy – 1059 a počet stavů bezvědomí,“ řekl Jiří Brožek.

„Naši záchranáři od prosince 2012 provedli celkem 44 pátracích akcí v terénu, zejména při problémech s orientací v hřebenových partiích hor. Další novinku, jednotné číslo Horské služby 1210, které začalo fungovat v prosinci 2012, využilo během zimní sezony velké množství lidí. Dá se říci, že jeho použití významně přispělo k urychlení celé řady záchranných akcí,“ uvedl Adolf Klepš. Řada návštěvníků hor také využila aplikace HS pro mobilní telefony pro přivolání pomoci nebo určení přesného místa a navedení záchranářů Horské služby.

Na horách také pokračují dva preventivní projekty. Největší akce Horské služby ČR pro rodiny s dětmi jak české, tak zahraniční, S Jetíkem po českých horách, zahrnuje všech sedm horských oblastí, ve kterých působí HS ČR. Primárně se zaměřil na prezentaci nejdůležitějších předností jednotlivých horských oblastí s důrazem na bezpečnost návštěvníků v letních i zimních měsících. „Jetík se touto dobou stále pohybuje po českých horách a jeho stop-razítkovacích míst každým dnem přibývá. Na každém místě zanechá i drobné dárky pro každého kdo se po jeho stopách vydá,“ uvedl Lukáš Vokatý, odborný manažer projektu. Dodal, že Jetík se vydá od května do září za dětmi do velkých měst a bude je zvát do hor a učit jak se bezpečně vrátit domů i s rodiči.

Zároveň s Jetíkem také úspěšně probíhá projekt HS ČR a Besipu Na kole jen s přilbou. V rámci tohoto projektu, se proto můžete od června do září, setkat ve všech horských oblastech kde HS působí s jejími členy v tzv. cyklohlídkách. Hlavním úkolem těchto cyklohlídek je upozorňovat cyklisty na důležitost používání ochranných přileb. „Používání ochranné přilby považujeme za nutné nejen v zimě u lyžařů, ale i v letních měsících u všech, kteří se pohybují v náročném terénu na horském kole. Vytvořili jsme proto Desatero rad pro bezpečný pohyb na kole v horském prostředí, které cyklisté najdou na našich webových stránkách,“ řekl Jiří Brožek.

Bližší informace: Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky, GSM: 724 102 247, Adolf Klepš, náčelník Horské služby ČR, oblast Krkonoše, GSM: 606 157 924, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

Poslední aktualizace: 7.5.2013
Horská služba má za zimní sezonu na kontě přes 6000 zásahů na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu