Loading...

Italské severní pobřeží Jadranu láká na dovolené i v létě 2013

Tipy a novinky

Co spojuje střediska Grado, Lignano, Bibione, Caorle a Rosolina Mare? Pohodlná dojezdová vzdálenost, vynikající infrastruktura a přívětivost pro děti, ať již daná jemným pískem, pozvolným vstupem do vody či množstvím atrakcí.

Italské severní pobřeží Jadranu, ležící pouhých 520 km od jižních hranic ČR, je pro nás nejbližším „teplým“ mořem, není proto divu, že tamní letoviska tvoří již od 90. let stálice v nabídce českých cestovních kanceláří. Zejména rodiny s dětmi ocení nejen pohodlný dojezd, ale i velmi jemný písek zdejších pláží a pozvolný vstup do moře, jakož i nižší slanost vody způsobenou ústími několika velkých řek přivádějících čistou vodu z Alp.

Mimořádně bohatá je zdejší infrastruktura zaměřená na plnohodnotné trávení rodinné dovolené – od nesčetných dětských atrakcí a animačních programů pro nejmenší až po nesmírně pestrou nabídku sportovních aktivit. Ovšem zmínit je třeba i pověstnou italskou gastronomii zastoupenou mnoha pizzeriemi či restauracemi třeba s nabídkou místních darů moře, a v neposlední řadě i nepřeberné možnosti nákupů. Z celého pobřeží jsou pak dostupné výlety do “perly Jadranu“, v laguně položených Benátek, do přístavu Terst prodchnutého espritem habsburské monarchie, do starobylé univerzitní Padovy nebo do Verony s antickou arénou i příběhem Romea a Julie.

Vůbec nejblíže našim hranicím leží Grado, letovisko v oblasti Friuli nacházející se na poloostrově (samo sebe nazývá „Slunečním ostrovem“) na východní straně laguny Marano, jež je přírodní rezervací. Má dlouhou a bohatou historii počínající již v období římského impéria, kdy bylo přístavem prosperujícího města Aquileia, ležícího 10 km ve vnitrozemí. Jde o jedno z nejklidnějších středisek severního Jadranu.

2 známí sousedé, Lignano a Bibione, jsou moderní, „velkokapacitní“ střediska disponující mnohakilometrovými širokými písčitými plážemi pozvolně se nořícími do teplých a klidných vod Jadranu. Vaše ratolesti jistě ocení i zdejší vyhledávané vodní a zábavní parky. Dlouhé centrální promenády žijí dlouho do nočních hodin a pulzují množstvím nejrůznějších obchodů, butiků, kaváren, barů i restaurací. Ovšem nemalá část zdejších ubytovacích kapacit je doslova utopena v zeleni a je tak navzdory masovosti obou letovisek oázou klidu a odpočinku.

Blíže k Benátkám ležící Caorle se může chlubit cennou historickou architekturou v atraktivním centru okolo rybářského přístavu, jenž kdysi okouzlil i Ernesta Hemingwaye, ale i nejmodernější výstavbou v rámci celého severního Jadranu v podobě nově vzniklé městské části Altanea, urbanistického zázraku, jenž vyrostl na břehu moře v dokonalé symbióze zeleně a moderní architektury.

Jižně od Benátek se nachází Rosolina Mare, řadící se na českém trhu mezi nejoblíbenější italská střediska, a to pro svou ekonomickou výhodnost, ale i polohu na poloostrově porostlém piniemi mezi mořem, řekou Adiží a lagunou. Leží přímo v chráněném území Přírodní park Delta Pádu a nabízí rozlehlé pláže z jemňoučkého písku a neposkvrněnou přírodu. Spíše než milovníkům nákupních bulvárů je proto Rosolina Mare předurčena pro příznivce klidu a pohody, vhodná je však díky piniovým silicím ve zdejším ovzduší i k léčbě respiračních onemocnění.
www.nev-dama.cz

Poslední aktualizace: 24.6.2013
Italské severní pobřeží Jadranu láká na dovolené i v létě 2013 na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu