Loading...
Aby váš cyklovýlet probíhal hladce a v pohodě, je třeba mít s sebou všechno potřebné vybavení. Jaké by mělo být záleží především na délce výletu.
Oblečení
Vhodným oblečením je cyklo dres, který dobře odvádí pot od těla. Doplnit ho můžete spodním funkčním trikem. Nezapomínejte ani na cyklistické kalhoty, které jsou pohodlné díky pružným materiálům a antibakteriální vložka zabrání různým otlakům. Na delší vyjížďky s sebou vozte náhradní oblečení pro případ zhoršení počasí – v hlavní sezoně stačí lehká větrovka či vesta, která se vejde do kapsy dresu, popřípadě rovněž velmi skladné návleky na ruce a nohy.
Pro případ nepřízně počasí je dobré mít s sebou lehkou cyklistickou pláštěnku, kterou lze sbalit do kapsy dresu, ale v případě deště ji máte rychle po ruce a udrží vás v suchu.
Zvlášť během delších vyjížděk či výletů chraňte své ruce cyklistickými rukavicemi. Ty kvalitní mají gelové výstelky v místech, kde je ruka nejvíce namáhána opíráním o řídítka a dokáží tak zabránit otlakům, stejně jako nepříjemnému brnění či dokonce znecitlivění rukou. Rukavice rovněž zabrání odřeninám dlaní při pádu.
Cyklistická přilba
Ta by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Nezáleží na tom, zda jste závodník, rekreační jezdec, nebo si na kole jen občas zajedete pro rohlíky. Nepodceňujte svou bezpečnost a cyklistickou helmu si určitě vezměte.
Sedlo
Nyní to vezměme takříkajíc z opačného konce. Velmi důležitou součástí vašeho cyklistického vybavení je sedlo. Špatně zvolené sedlo dokáže velmi znepříjemnit vaše cyklo výlety, proto byste měli jeho výběru věnovat dostatečnou pozornost.
Důležité je vybrat jak správný typ, tak šířku sedla. Obecně paradoxně platí, že čím víc jezdíte, tedy čím častěji a čím větší porce kilometrů, tím by sedlo mělo být tvrdší. Měkká sedla s gelovými výstelkami se tak hodí spíše pro rekreační cyklisty, závodníci a výkonnostní jezdci by měli sáhnout spíše po tvrdších sedlech.
Co se týče šířky, ta musí odpovídat rozteči hrbolů vašich sedacích kostí. Tuto rozteč vám změří v každé specializované cyklistické prodejně a následně vám i doporučí vhodnou šířku sedla.
Nářadí
Vždy je nutné mít na vyjížďce alespoň základní nářadíčko, s jehož pomocí opravíte případný defekt. Nářadí nebo také multiklíč by mělo mít všechny potřebné rozměry imbusů a šroubováčků. Vhodná je i nýtovačka na řetěz. A samozřejmě montpáky pro výměnu duše.
Duše a lepení
Vždy s sebou mějte náhradní duši a nejlépe také lepení, kdybyste náhodou píchli.
Hustilka
Další nezbytnou součástí výbavy je hustilka. Bez ní vás v případě defektu nezachrání ani náhradní duše a lepení. U hustilky vždy řešíte dilema, zda mít hustilku co nejmenší a nejskladnější, nebo naopak hustilku výkonnou. Výborným kompromisem je v tomto ohledu dvoupístová hustilka, která dokáže foukat jak při pohybu držadla vzhůru, tak dolů a nabízí skvělý poměr velikosti a výkonu. Ještě skladnější jsou bombičky s CO2 pro rychlé jednorázové nahuštění duše, zde ovšem vždy nedosáhnete požadovaného tlaku pláště a jedná se spíše o řešení na dojetí.
Vždy se přesvědčte, že hlava hustilky odpovídá typu vašich ventilků. Moderní pumpičky zvládají nahustit i více typů ventilků díky otočné hlavě, popřípadě se hlava sama přizpůsobí i několika typům ventilků. Řešením může být i redukce, kterou našroubujete na ventilek. Jedná se o malý kovový kroužek se závitek, který vás na cestě rozhodně nijak nezatíží.
Osvětlení
Pokud hrozí, že se výlet protáhne do večerních hodin, nezapomeňte na osvětlení. Tedy zadní červenou blikačku a přední bílou svítilnu.V nabídce naleznete i svítilny, kde můžete přepínat režim svícení s blikáním.
Brašny na kolo a nosič
Pro uložení věcí, které s sebou potřebujete na vyjížďku, se vám budou hodit brašny na Kolo, popřípadě i nosič. Jak vybrat správnou brašnu vám poradíme v našem instruktážním videu.
Základem vybavení cyklisty je podsedlová brašnička, kterou snadno a rychle připnete k sedlovce a lyžinám sedla. S objemem 0,5 – 1 l se vám do ní vejde vše, co byste měli mít na každou, i krátkou vyjížďku, tedy náhradní duše, popřípadě lepení, montpáky a multiklíč.
Větší brašna do rámu o objemu až 2 l už pojme třeba i svačinu, telefon a větrovku. Brašna na řídítka o objemu 1 - 5 l se používá spíše jako doplněk k brašnám na sedlovku a nosič pro vícedenní výlety. Její specialitou je průhledné pouzdro na mapu, kterou tak můžete sledovat pohodlně za jízdy.
Brašny, které se nacvakávají na sedlovku, mají objem do 20 l a pohodlně se do nich sbalíte na dvoudenní výlet. Pro delší výlety jsou pak vhodné brašny na nosič, které mohou pojmout až 70 l, takže v nich můžete vézt mimo jiné i spacák a stan.
Pití
Velmi důležité je mít s sebou na vyjížďku dostatečné množství tekutin. To můžete zajistit buď prostřednictvím cyklistických lahví neboli bidonů v košících umístěných v rámu Kola, nebo jsou výborným řešením např. batohy Camelbaks pitným vakem.
Jídlo
Na delší vyjížďky je třeba mít také malou svačinku pro doplnění energie. Pokud bude stačit müsli tyčinka, můžete ji vložit třeba do podsedlové brašničky nebo do kapsy. Pro větší svačinu, například housky či sendviče se šunkou a sýrem již budete asi potřebovat cyklistický batoh.
Autor: Ski a Bike Centrum Radotín