Jak správně mazat běžecké lyže
Pro plnohodnotný a příjemný zážitek z běžeckého lyžování je třeba správně namazat skluznými i stoupacími vosky. To platí pro sportovní i rekreační lyžaře. Pro některé lyžaře je to stále problém a mnohé zájemce o krásný sport v bílé stopě to dokonce může odradit. Přitom mazání není zas až tak složité a zvládnout ho může každý. Pojďme se podívat, jak na to.
Proč mazat
Mazání skluznými vosky zlepšuje vlastnosti skluznice. Dobře namazaná lyže jede rychleji a lyžař vydává méně energie. Skluzné vosky ovšem také udržují skluznici mastnou a prodlužují její životnost. Stoupací vosky zase umožňují při klasické technice odraz tak, aby lyže nepodklouzla vzad.
Základem je čistá a dobře připravená skluznice
Před vlastním mazáním je třeba skluznici dokonale vyčistit. To znamená zbavit ji nečistot, ale i starého vosku. Čistit přitom můžeme buď speciálním odstraňovačem vosku, nebo horkým voskem.
Skluznice by neměla být poškrábaná a měla by mít na sobě vhodnou strukturu. Nové běžky mají strukturu už z výroby, u starších běžek vám jí na brusném stroji obnoví specializovaný lyžařský servis.
Čištění odstraňovačem
Odstraňovač vosku zakoupíme v některé specializované lyžařské prodejně obvykle v podobě spreje. Ještě před jeho použitím odstraníme z lyže stoupací vosk pomocí plastové škrabky. Když jsme skluznici očistili od stoupacího vosku, naneseme na ni odstraňovač a necháme několik minut působit. Poté skluznici setřeme speciální utěrkou (Fiberlene, Base Tex). Pokud jsou na skluznici ještě patrné zbytky starého vosku či jiných nečistot, celou akci provedeme znovu.
Čištění horkým voskem
Čištění skluznice horkým voskem je náročnější, ale účinnější metodou. Použijeme na něj buď univerzální tuhý vosk, nebo žlutý hydrokarbon (mejdlíčko). Vosk rozpouštíme pomocí speciální žehličky a nakapeme na skluznici. Poté jej žehličkou rozetřeme a necháme mírně zatuhnout. Ještě za tepla stáhneme vrstvu vosku plastovou škrabkou. Následuje vykartáčování zbytků vosku bronzovým kartáčem.
Skluzné vosky
Skluzné vosky mohou být buď tekuté, nebo pevné. Tekuté vosky se snáze nanášejí, pevné skluzné vosky zase poskytují lepší vlastnosti.
Nanášení tekutých skluzných vosků
Tekuté skluzné vosky se většinou prodávají ve formě spreje nebo aplikátoru s houbičkou. Vosk jednoduše naneseme na skluznici, rozetřeme a poté skluznici vyleštíme korkem. Při leštění je dobré vyvinout co nejvíce tepla, aby vosk co nejlépe pronikl do skluznice.
Nanášení tuhých skluzných vosků
Vosk pomocí žehličky rozehřejeme a nakapeme na skluznici. Poté jej rozžehlíme po celé délce skluznice. Poté necháme vosk zatuhnout, ale ještě za tepla jej odstraníme ze žlábku uprostřed lyže pomocí speciálního žlábkovače. Po zatuhnutí strhneme vosk ze skluznice plastovou stěrkou.
Zbytky vosku potom dokonale odstraníme kartáčem. Tvrdší vosky odstraňujeme ocelovým nebo bronzovým kartáčem, na měkčí stačí kartáč nylonový. Po této proceduře zůstane vosk pouze v pórech a molekulárních strukturách skluznice, kde také plní svou funkci.
Stoupací vosky
Stoupací vosky nanášíme na lyže pro klasickou a kombinovanou techniku. Pozor stoupací vosky se nepoužívají pro běžky na bruslení a na běžky se šupinami neboli protismykem.
Aplikujeme je pouze do stoupací komory ve středu lyže. Tuto část skluznice před vlastní aplikací zdrsníme brusným papírem a poté jí zbavíme prachu pomocí speciální utěrky (Fiberlene, Base Tex).
Poté naneseme základový stoupací vosk a zažehlíme pomocí žehličky a necháme zchladnout. Skluznici lehce přetřeme korkem a následně aplikujeme stoupací vosk dle aktuálních podmínek. Každou vrstvu znovu zakokrujeme.
Podobně postupujeme i při nanášení klistrů, které se používají do teplejšího počasí.
Pokud se chcete o údržbě běžeckých lyží dozvědět více, je dobré navštívit některý ze specializovaných kurzů jako je například pražský workshop domácího servisu lyží.