Jděte do skialpů! Poradíme, jak pořídit vhodnou výbavu.
Čím dál tím více z nás propadá kouzlu skialpinismu a místo čekání v dlouhých frontách na sjezdovkách se vydáváme za dobrodružstvím do opravdových hor, abychom zdolávali divoké i méně divočejší zasněžené svahy. Stačí si pořídit jednoduchou výbavu a můžeme sjíždět i stoupat, splynout v kopcích s okolitou přírodou a prožít tak opravdu jedinečný zážitek. Skialpinismus je obdobou turistiky s adrenalinovým zážitkem, která si v zimním období určitě získá nejednoho turistického nadšence.
Bez čeho se v horách neobejdeme aneb skialpinistický set bod po bodu
Bez lyží není lyžaře
Lyže určené pro skialpinismus by v ideálním případě měly být univerzálnější než klasické sjezdovky, protože v horském terénu se nepochybně setkáte i s neupraveným sněhem. Tak ať vás nezaskočí! Pokud nejste z náročnějších, případně se skialpinismem teprve začínáte, postačí vám obyčejné sjezdovky. Pokud ale sázíte na kvalitu a jste ochotni si za ni i připlatit, vyrábějí se samozřejmě i speciální vylehčené typy lyží.
Při výběru skialpových lyží je dobré si ujasnit, co přesně od nich očekáváte, jinými slovy - chystáte se spíše na túry nebo si užívat freeride?
- Lyže pro ty z vás, kteří jdou do hor především za turistikou, jsou na trhu rozhodně tou nejrozšířenější kategorií a měly by představovat optimální volbu, co se týče hmotnosti lyží a jejich jízdních vlastností. Obecně totiž platí, že čím lehčí lyže jsou, tím nižší je jejich tuhost a tudíž horší jízdní vlastnosti. Najděte tedy kompromis, který vám bude nejvíce vyhovovat. Délka lyže se odvozuje od výšky, přičemž vzorec výpočtu je v tomto případě velmi jednoduchý: výška minus 10 cm a máte to! Rádius lyže by měl být 18 -20 m.
- Těm z vás, kteří mají v plánu vyrazit vysloveně do terénu a tedy mimo sjezdovku, doporučujeme lyže na freeride, u kterých musíte kvůli potřebnému komfortu při sjíždění počítat s vyšší hmotností. Lyže sice budou vážit o něco více, ale ten úžasný sjezd bude opravdu stát za to. Tyto lyže bývají většinou velice univerzální a hodí se do všech druhů sněhu. Rádius by měl být 15 -20 m.
A ještě jedna malá rada na závěr, myslete při výběru i na šířku lyže pod botou: U turistických lyží by tato měla být přibližně 75 mm, zatímco u freeridových lyží se doporučuje 80 - 100 mm.
Fischer Discovery – Lyže touringové i pro freeride
Šup s pásy na skluznici
Při skialpinistickém lyžování se používají tzv. pásy, které se lepí přímo na skluznici lyže a díky nimž pak můžete bez obtíží stoupat do kopců. Rozhodující vlastností je proto právě dobrá stoupavost. Pásy se ideálně lepí na jednom konci lyže napevno a na druhém pružně. Obvykle můžete jedny pásy používat i pro více lyží.
Jak o své pásy pečovat, aby vydržely co nejdéle?
- Pamatujte, že pás není velký kamarád s vodou.
- Po každém sportovním dnu pás odlepte od lyže a usušte.
- Je lepší nalepovat pás na lyži v teple.
- Při mokrém sněhu pás v suchém prostředí navoskujte, aby tolik nevsakoval vodu.
- Pro moderní nelepící pásy výše uvedené rady nemusíte brát v úvahu.
Zvažte volbu vázání
Zaměřte se především na hmotnost a funkčnost. Stejně jako u lyží, pokud chcete podnikat túry, volte vázání s nižší hmotností. Pokud vás láká spíše freeride, vyberte si funkčnější a tudíž i objemnější vázání, u kterého musíte logicky počítat s vyšší hmotností.
Myslete i na to, aby bylo vázání kompatibilní s vaší botou, protože ne každá bota pasuje ke každému vázání.
Na co dále myslet?
- Pokud vyrazíte na zledovatělý sníh, neobejdete se bez stoupacích hřebenů, které jsou pro bezpečnost nezbytné.
- Zaměřte se i na možnosti vázání, co se týče přepínání mezi sjezdem a chůzí a také nastavení tzv. patní podpěry. Zde se jednotlivá vázání od sebe mohou výrazně lišit co do počtu stupňů i výšky.
Diamir Fritschi – to je vázání s optimální podporou v jakémkoliv terénu, ale především na strmých sjezdovkách, v obtížných traverzech a na zmrzlém sněhu znamená bezpečnost a komfort.
Boty musí být pohodlné
Skialpové boty jsou charakteristické tím, že mají přepínání režimu chůze a sjezd. Při výběru dbejte na to, aby se mezi režimy dalo snadno a příjemně přepínat.
- Stejně jako u lyží a vázání, i u bot je podstatné, jestli se chystáte na lyžařskou turistiku či spíše freeride. Čím vyšší pohyblivost kotníku a nižší hmotnost, tím větší pohodlnost na túře. U freeridu, jak už jsme si řekli, bude platit přesný opak.
- Boty by měly mít snadno vyjímatelnou nepromokavou vnitřní botičku a ne příliš vysoký skelet.
- Boty musí sedět k vázání!
Když boty zkoušíte v prodejně, nikam nepospíchejte. Dopřejte si dostatek času, projděte se v nich, zkuste si i sjezdovou pozici, abyste si byli jistí, že jste pro sebe zvolili tu správnou alternativu.
Do rukou hůlky
A to v dnešní době hůlky raději výhradně teleskopické, kterých najdete na trhu celou řadu. Při výběru myslete především na délku.
„K čemu je dobré roztahovat a stahovat hůlky? Při přepravě vlakem či autem zabírají málo místa, na horolezeckých úsecích se vejdou do batohu, při sjezdu a strmém výstupu se zkracují a při jízdě po rovině se dávají na maximum délky, aby se o ně mohl lyžař opřít a zrychlit stoupání. Při dlouhých traverzech se vyplatí vyšší hůlku zkrátit a spodní prodloužit, aby byly ruce ve stejné výši.“ (zdroj: Skialpinismus a jak levně na to - iDNES)
Jak se do hor obléct
Rada nad zlato zní: Nešetřete! Počasí v horách vás může kdykoliv překvapit, pořiďte si proto kvalitní funkční prádlo z dobrého materiálu, prodyšné, pružné, odolné proti větru, hřejivé a nepromokavé a budete tak připraveni na všechno. Nejlepší je začít kvalitním spodním prádlem – spíše vlněným než syntetickým. V horském počasí a s lyžemi na nohou rozhodně oceníte i kvalitní podkolenky. U svrchního oblečení se doporučuje Gore-Tex materiál, který rovněž neprofoukne a nepromokne. Svrchní bunda by měla být strečová, s kapucí a v ideálním případě i s ochrannou maskou na obličej. Nasaďte čepici, či čelenku, na oči brýle, na ruce natáhněte nepromokavé rukavice a můžete vyrazit za sněhem! Kam? Třeba na skialpový výlet na Praděd a Dlouhé stráně. Přejeme příjemný zážitek!
Švýcárna - Na cestě na Praděd a Dlouhé stráně