Loading...
Druhé největší město Královéhradeckého kraje leží v okouzlujícím podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. V Trutnově a jeho okolí se nachází mnoho památek na prusko-rakouskou válku roku 1866. Řada pořádaných akcí ve městě se váže k jeho bájnému založení a pověsti o drakovi, kterého má ve svém znaku. Centrem společenského a kulturního života je UFFO, Stavba roku 2011. V souvislosti s Trutnovem jistě není třeba připomínat osobnost Václava Havla a nedaleký legendární Hrádeček, kde mimo jiné vznikala Charta 77.
Výhodná poloha v blízkosti nejvyšších českých hor s hustou sítí kvalitně značených tras dělá z Trutnova ideální výchozí bod pro pěší i cyklistické výlety, přilehlý areál Dolce s vodními nádržemi vybízí v létě ke koupání, pro maminky s dětmi jsou k dispozici mateřská centra, královské ratolesti mají v neposlední řadě na výběr z bezpočtu sportovních a zájmových kroužků.
RODINNÉ ATRAKTIVITY
Tkalcovské venkovské muzeum – řemesla aktivně
Návštěvníci muzea, vybudovaného na zrekonstruovaném statku v Trutnově-Voletinách, si mohou sami vyrobit provázek ze lnu, vyčesat ovčí vlnu, tkát na historických tkalcovských stavech a v řemeslné dílně si mohou vybrat z mnoha nabízených výtvarných technik a zhotovit vlastnoruční suvenýr: mýdlo, svíčku, mozaiku, malbu na textilu. Mohou také absolvovat Cestu tkalce Huberta po okolí. Muzeum pořádá kurzy lidových řemesel, akreditované kurzy a rekvalifikační kurzy i nejrůznější akce pro veřejnost. Zdejší motto zní: Vlastnoruční tvorba a aktivní poznávání tradic každého obohatí.
Kontakt: www.dumpodjasanem.cz
Za poutavou historií do Muzea Podkrkonoší
Sídlí na místě původního trutnovského hradu, nabízí dvě stálé expozice – „Bitva u Trutnova 27. 6. 1866“ a „Poklady minulosti“ (druhá jmenovaná je tzv. otevřeným depozitářem). Muzeum připravuje rovněž zajímavé krátkodobé výstavy a připojuje se k akci „Muzejní noc“.
Kontakt: www.muzeumtrutnov.cz
Pěšky kolem Trutnova:
Naučná stezka „Po stopách války 1866 – Den bitvy u Trutnova 27. 6.“
Okolí Trutnova nabízí mnoho značených cest k procházkám pro maminky s kočárky i pro rodiny s většími dětmi. Naučná stezka „Po stopách války 1866“ začíná přímo na trutnovském náměstí, vede po zelené kolem Gablenzova památníku na vrchu Šibeník a Janské kaple, aby se po 3,5 km vrátila zpět na náměstí. Kromě procházky lesem, zpestřené informačními panely týkajícími se bojů roku 1866, nabízí i netradiční výhledy na město Trutnov.
Oblíbeným vycházkovým cílem je také oblast Dvoračky, kde lze výlet zakončit dobrým jídlem v restauraci stejného jména či v areálu U Pěti buků. Trutnov je výchozím bodem i pro delší túry, na své si tedy přijdou i zdatnější děti. Příkladem je osmnáctikilometrový okruh vedoucí z Trutnova po červené přes Poříčí na Čížkovy kameny a zpět po zelené přes Bohuslavice nad Úpou a Starý Rokytník.
MÍSTA PŘÁTELSKÁ RODINĚ
Sport pro malé i velké
Pro maminky s dětmi funguje v Trutnově Mateřský klub Želvička, který zajišťuje hlídání, cvičení rodičů s dětmi, kroužky nejen pro děti, ale i maminky (zumba, pilates, jóga, powerball).
Sportovní centrum Olymp již tradičně organizuje cvičení pro maminky s dětmi již od dvou let věku. Starší potomky mohou maminky svěřit do péče „tetičky“ na hlídání a zacvičit si v posilovně či využít některou
z mnoha aktivit jako je spinning, squash, ricochet, zumba, powerjóga či fitbox.
Osvěžení na koupališti
Letní vyhřívané koupaliště zahajuje provoz v závislosti na počasí, většinou začátkem června.
Vstupenky (elektronické peněženky) je možno zakoupit přímo na koupališti, v turistickém informačním centru na Krakonošově náměstí nebo v prostorách nedalekého krytého plaveckého bazénu. Využít zde můžete vyhřívaný plavecký bazén (25m), dětský bazén, vyhřívané laguny, 96m dlouhý tobogán, skluzavku, stoly na stolní tenis, trampolíny, dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal či nohejbal atd.
Kontakt: www.lokotrutnov.cz
Odpočinek v Oranžové kavárně
Přísně nekuřácká kavárna, kde obsluhují mentálně postižení obyvatelé Barevných domků Hajnice, nabízí k posezení cca 24 míst uvnitř a 10 míst pod terasou. Hostům a hlavně jejich dětem je k dispozici venkovní pískoviště a houpačky, uvnitř pak hrací koutek. Ochutnat tu můžete tzv. „pečené štěstí“ a další lahůdky místní výroby.
Kontakt: www.barevnedomky.cz/pages/oranzova-kavarna
TIPY NA Akce pro celou rodinu
Kultura i pro nejmenší
Společenské centrum UFFO připravuje nepravidelná nedělní představení divadelní scény Sedmikráska pro malé děti od 4 let. Probíhají zde i výtvarné či hudební dílny. Na nejmenší šlechtice a šlechtičny myslí trutnovská knihovna, která pořádá pravidelná dopoledne s knížkami. Dalším projektem knihovny je Klub chytrých hlaviček, tedy pravidelná měsíční setkání s etiketou. Dětem do 12 let jsou veselou a hravou formou vštěpovány základní zásady chování uplatňované doma, na návštěvě, na ulici, v dopravních prostředcích, kulturních zařízeních a podobně. Součástí setkání je i výtvarná dílna a pohybové hry.
Městské dračí slavnosti Už ho nesou!
Konají se začátkem května a všem generacím návštěvníků nabízejí zcela nevšední zážitky spojené s poznáním trutnovské mytologie. Děti se mohou těšit na pouliční hry, různá divadelní, hudební a šermířská vystoupení. Traduje se, že v roce 1006 v místech podhradbami, kudy dnes vede „obnovená“ Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá každoročně – při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností – vyzdvihován na věž Staré radnice plechový drak. Visí zde až do konce září, kdy je slavnostně sundán (při slavnosti Sundání draka).
Kontakt: www.trutnovmestodraka.cz
Festival Nového cirkusu v ulicích Trutnova: Cirk-uff
První červnový víkend proběhne ve znamení Nového cirkusu: podobně jako v loňském roce budou
v trutnovských ulicích, na Krakonošově náměstí a v centru UFFO k vidění atraktivní vystoupení umělců českého i evropského formátu, chybět nebudou workshopy a večerní zábava. Kdo říká, že cirkus je jen pro děti, neměl by si svátek Cirk-uff rozhodně nechat ujít!
Kontakt: www.uffo.cz, www.cirkuff.cz
OKOLÍ
Stachelberg – vojenská historie nejen pro kluky
Navštivte největší moderní dělostřeleckou tvrz z let 1935–1938 na Babí u Trutnova. Dnes bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu tvoří významnou stavebně-historickou památku,
v provozu je tu vojensko-historická expozice, podzemí a vyzbrojený objekt lehkého opevnění. Své vědomosti si rozšíříte také na trase naučné stezky „Opevněné Trutnovsko“, po blízkých pevnostních objektech. Z návrší Stachelbergu je rovněž krásný výhled na Vraní Hory, Bor, Hejšovinu, Králický Sněžník, Jestřebí Hory, Orlické Hory a Zvičinu. Na pevnosti je k dispozici i dětský koutek v těsné blízkosti občerstvení, takže své děti můžete sledovat přímo od kávy či piva.
Kontakt: www.stachelberg.cz
TRUTNOVSKO – KRKONOŠE NA DOSAH RUKY
Město Trutnov, odkud je to do Krkonoš, co by kamenem dohodil, je vstupní branou k zimním radovánkám. Nejvyšší české vrcholky i jejich podhůří však nejsou skvělým místem pro aktivní trávení volného času pouze v zimě. Poté, co zmizí sníh a příroda se zazelená, mají návštěvníci Trutnovska k dispozici hustou síť pěšin, cest a cyklostezek, díky nimž mohou poznat podkrkonošskou přírodu i z jiného pohledu. Ať si chceme dát pořádně do těla, či se jen projet na čerstvém vzduchu bez náročných úseků, okolí Trutnova nabízí terény pro každého. Nezbývá než si naplánovat výlet podle aktuální kondice a nálady a užívat si jízdu na horském kole tzv. biking dle svého gusta.
Trutnov je díky své poloze v krkonošském podhůří oblíbeným startovním bodem pro cyklistické výlety rekreačního i tréninkového charakteru. Nejen Krkonoše však nabízejí skvělé terény. Také kopečky obklopující město Trutnov dokáží důkladně prověřit i zkušeného cyklistu.
Hrádeček
Nenáročný okruh okolím Trutnova můžeme vést kolem odpočinkového sídla bývalého prezidenta Václava Havla, Hrádečku u Vlčic. Z Krakonošova náměstí vyrazíme směrem na Horní Staré Město, kde odbočíme vlevo po cyklostezce č. 4300 přes Pekelský vrch, dále kolem golfového areálu Grund Resort směrem na Vlčice. Z nejvyššího bodu cesty se naskýtá až „kýčovitý“ pohled na Černou horu a Sněžku. Poté začneme klesat po úzké silničce směrem do Vlčic, abychom po levé straně minuli Hrádeček. Odbočíme vlevo a po členité lesní cestě s četnými sjezdíky a zatáčkami se dostaneme na silnici spojující Vlčice a Horní Staré Město. Projedeme malebným údolím Pekla se dvěma rybníky a pensionem s restaurací, mineme čerpací stanici a sjedeme pod viaduktem do Horního Starého Města. Najedeme na cyklostezku vedoucí podle řeky Úpy, po níž se vrátíme zpět do centra Trutnova.
Rýchory
Oblíbeným výletním cílem pro cyklisty je Rýchorský prales, nacházející se asi 20 kilometrů od Trutnova. Z trutnovského náměstí se vydáme po cyklostezce č. 4081 směrem na Babí, kde odbočíme ostře vlevo podle turistického značení, pak se již můžeme kochat krásou krkonošské přírody. Trasa objíždí Dvorský les, který je však přístupný pouze pěším. Nejedná se o prales v pravém slova smyslu, část porostu zde byla založena uměle. Dojem „pralesa“ však umocňují rozložité buky, které byly v průběhu růstu vystaveny drsným klimatickým podmínkám (mnohé rostou ve výšce 1000 m n. m. i výše). Občerstvit se můžeme na Rýchorské boudě. Zpáteční cestu je možné si prodloužit přes Horní Maršov a případně přidat výšlap lesní cestou na Modrokamennou boudu, odkud si užijeme sjezd do Janských Lázní. Přes Svobodu nad Úpou se pak vrátíme do Trutnova. Celkem najedeme 43 kilometrů a 1300 výškových metrů.
Krkonoše
Blízkost Krkonoš činí z Trutnova ideální výchozí bod pro cyklistické výlety právě do našich nejvyšších hor. Správa Krkonošského národního parku v minulých letech zpřístupnila některé cyklistům zapovězené cesty. Na kole tak můžeme dojet třeba z Výrovky na Luční boudu a mít tak Sněžku jako na dlani. Krkonoše nabízejí hustou síť kvalitně značených tras, není tedy nic jednoduššího, než si vzít mapu a naplánovat svůj výlet. Možností je spousta, jen je třeba dbát na omezení stanovená KRNAPem – na některé trasy, například z Lesní boudy k Bufetu na rozcestí je vjezd zakázán.
Jestřebí Hory
Není to však jen Sněžka a další krkonošské vrcholy, které lákají k vyjížďce. Na východ od Trutnova se nacházejí Jestřebí Hory s nejvyšším bodem Žaltman ve výšce 739 metrů. Na vrcholku stojí i rozhledna, odkud se za dobré viditelnosti můžeme potěšit pohledem nejen na Krkonoše, Ještěd či Orlické Hory, ale
i do Polska na severní straně. Jestřebí Hory jsou protkány sítí cest a cestiček a pro bikery, kteří milují jízdu v náročném terénu, jsou doslova rájem. Z Trutnova vyrazíme přes Poříčí a hned po odbočce vlevo na Adršpach se dáme vpravo na Lhotu. Pak již neustále stoupáme, nejprve po úzké silnici, pak po panelové cestě a nakonec již jen po lesních cestách a pěšinách, abychom po cca 10 kilometrech dosáhli hřebene Jestřebích hor, kde si horské cyklistiky můžeme užít dosyta.
Cyklobusy
V letním období stojí za to využít služeb cyklobusů, které obsluhují celé Krkonoše od Harrachova až po Trutnov. Cyklobusy jezdí každoročně od počátku června po sedmé hodině ráno a během dne projedou tam a zpět celé Krkonoše. Na „páteřní“ trasu, která vede z Harrachova přes Rokytnici, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy, navazují další autobusové i vlakové přípoje. Ideální je nechat se cyklobusem vyvézt do vyšších poloh hor, odkud můžeme pohodlněji pokračovat po hřebenech. Jízdní řády a trasy lze nalézt na http://www.vychodnikrkonose.cz v sekci Cyklo.
Bikeparky
Pro vyznavače adrenalinového pojetí cyklistiky je ideálním výletním cílem Bikepark v Mladých Bukách.
K dispozici je vlek a dvě tratě rozdílné obtížnosti, takže na své si přijde začátečník i zkušený freerider.
U spodní stanice vleku se nachází občerstvení, sociální zázemí a prostorné parkoviště. Další sjezdové tratě bikeři najdou v Peci pod Sněžkou, kde je možné svézt se i na fourcrossové trati na sjezdovce Javor, která již tradičně hostí závody Českého poháru ve fourcrossu.
Trutnovsko nabízí bezpočet dalších možností pro výletníky – pohodáře i zkušené cyklisty. Doporučujeme konzultovat s průvodcem či online plánovačem tras a „ušít“ si tak výlet na míru podle vašich představ. V případě poruchy kola najdeme v Trutnově několik cykloprodejen se servisem.