Loading...

„Krkonošská výzva 2012“ - Staráme se o budoucnost regionu

Tipy a novinky

Máme zájem spolupracovat a podílet se na tvorbě zásadních rozvojových dokumentů

Zástupci Svazku měst a obcí Krkonoše, obcí centrálních východních i západních Krkonoš a Správy KRNAP ustavili společný pracovní tým, jehož cílem je připravit zadání pro analýzu rozvojových možností širšího regionu Krkonoš a následně zpracovat Integrovanou strategii rozvoje regionu Krkonoše i Krkonošský integrovaný plán rozvoje (KIPR), zacílený na region národního parku a jeho ochranného pásma. Do čela pracovní skupiny byl zvolen Jan Sobotka, předseda Krkonoš - svazku měst a obcí a zároveň starosta Vrchlabí, jeho zástupcem Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP.

„Turismus byl a je zdrojem výdělku velkého procenta našich obyvatel. Krkonoše však pozvolna, ne vlastní vinou, cestovní ruch opouští. S ohledem na celoevropskou situaci musíme i nadále, a v co nejširší míře, zachovat prostor pro dobrou zaměstnanost a udržet slušný život našich obyvatel. Hledáme způsoby, jak propojit rozdílné zájmy jednotlivých měst a obcí. Obsah našich vizí diskutujeme s lidmi, kteří v území žijí. Nechceme tvořit analýzy a strategie obecně platných teoretických výstupů a závěrů,“ otevřel téma Jan Sobotka.

Do konce roku 2012 by měl vzniknout strategický dokument pod názvem Integrovaná strategie rozvoje regionu Krkonoše. Jedná se o analýzu stavu věcí, která bude prvním stupněm pro Krkonošský integrovaný plán rozvoje. Členové pracovní skupiny regionálního rozvoje ví, co chtějí, proto již nyní společně pojmenovali priority, které naformulovali do tzv. „Krkonošské výzvy 2012“.

„Krkonošská výzva 2012“ - motiv i pro politické strany
Valná hromada Svazku Krkonoše – sdružení jednačtyřiceti měst a obcí - na svém prosincovém jednání „Krkonošskou výzvu 2012“ schválila.

Krkonošská výzva 2012“ je společným prohlášením členských obcí Svazku, kde shrnují svoje priority pro další rozvoj regionu našich nejvyšších hor, a obracejí se s nimi na politické subjekty, kandidující v krajských volbách 2012 v Královéhradeckém i Libereckém kraji, současné krajské reprezentace, ale i příslušná resortní ministerstva.

„Nadešel čas,“ připomněl Jan Sobotka, „kdy musíme jasně stanovit priority pro nadcházející rozpočtové období Evropské unie. Krkonošské obce i Správa Krkonošského národního parku se na tom chtějí aktivně podílet a být včas připraveny.

„Krkonošská výzva 2012“ se opírá o běžné potřeby života. Je to nejenom trh práce, resp. pracovní příležitosti, ale i možnosti vzdělání, cestovní ruch a infrastruktura, solidní příjezdové a spojovací silnice, zemědělství a zdravotnictví, a to vše se zaměřením na ochranu přírody – respektováním jedinečného bohatství Krkonošského národního parku.

Jsou v zásadě formulovány do tří základních pilířů: je třeba uspokojit potřeby trvale žijících obyvatel (tzn. potřeba práce a výdělku), návštěvníků (tzn. infrastruktura pro cestovní ruch) a ochrana přírody (aby oba předchozí pilíře – zaměstnanost i turismus, mohly být naplňovány v rámci trvale udržitelného rozvoje). Do celkového rámce zapadá i formulovaná „VIZE 2050“. Jedním z jejich v obsahu zakotvených podstatných pilířů je, že chceme ve svém území maximálně samosprávně rozhodovat. Souvisí to s tím, že chceme dobře pracovat pro Krkonoše. Proto se snažíme předpřipravit a následně zapojit i kandidující politické subjekty, působící v samosprávách na našem území. A to je pro nás průlomové. Vidíme v tom nejlepší možnost řízeného regionálního rozvoje v Krkonoších,“ uzavřel Jan Sobotka.

„ K R K O N O Š S K Á V Ý Z V A 2012 “

My, zvolení zástupci více než šedesáti tisíc obyvatel žijících v členských městech a obcích krkonošského svazku, které spojuje náš region Krkonoše a vše co s životem v tomto regionu souvisí, se tímto obracíme na představitele zainteresovaných státních a krajských institucí, stejně jako na volební strany a uskupení, které budou kandidovat do krajských zastupitelstev Královéhradeckého a Libereckého kraje v podzimních volbách 2012, s touto výzvou.

Náš region trvale čelí problémům způsobeným polohou na vnější i vnitřní periferii, tj. poblíž státní hranice a jeho rozložením v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Velkou předností, ale i jistým omezením, je značný překryv s územím velkoplošného chráněného území Krkonošského národního parku. Máme však i poměrně bohaté průmyslové tradice z 19. a 20. století. Proto disponujeme značně kvalifikovanou pracovní silou. Nalézáme se však z logických důvodů mimo hlavní hospodářská centra státu a obou našich krajů. Mimořádné přírodní přednosti regionu a jeho pozice v oblasti cestovního ruchu do budoucna nebudou stačit k zabezpečení odpovídající nabídky pracovních příležitostí a tím k zajištění dostatečné úrovně kvality života našich obyvatel. Čelíme proto mimo jiné nebezpečí odlivu mladší generace, ztrátě životní perspektivy a celkovému prohloubení problémů.

Obracíme se proto na vás se žádostí o spolupráci a podporu řešení existenčních potřeb tohoto regionu začleněním podstatných problémů do připravovaných celostátních strategických dokumentů na léta 2014 – 2020, a v této fázi i volebních programů stran, které budou kandidovat do zastupitelstev Královéhradeckého a Libereckého kraje na podzim roku 2012.

K tomu nabízíme naši prodiskutovanou představu o možnostech dalšího rozvoje regionu a také partnerskou platformu pro spolupráci. Jde nám především o:

  • zajištění regionální a nadregionální dopravní dostupnosti a obslužnosti (špatná kvalita hlavních dopravních tahů do Krkonoš – silnice I. a především II.a III. tříd; chybějící dálniční spojení mezi Hradcem Králové a Polskem, nejasná perspektiva železniční Dopravy na regionálních tratích, klesající pokrytí regionální autobusovou dopravou)
  • podpora tvorby a realizace komplexních regionálních projektů na podporu cestovního ruchu, rozvoje infrastruktury, kvality služeb a fungování managementu v této oblasti
  • intervence na trhu práce k udržení a posílení pracovních míst v pestré kombinaci ekonomických odvětví
  • zachování přírodního bohatství, unikátního v evropském i světovém (Krkonošská tundra) hledisku v kombinaci s atraktivitou pro návštěvníky (nutnost zajištění pokračujícího
  • financování podmínek měkkých forem turistiky) v regionu, který je s 5 – 6 miliony roční návštěvnosti největším tahounem turistiky v obou krajích
  • stabilizaci vzdělávací soustavy všech stupňů
  • posílení perspektiv života na venkově a zemědělské činnosti i tvorby KRAJINY, rozvoj multifunkčního zemědělství a podpora jeho mimo produkčních funkcí. Podpora malých a středních podnikatelů na venkově, podpora obnovy tradičních řemesel.
  • rozvíjení zdravotních a sociálních služeb v regionu (základní síť nemocničních zařízení, ambulantní lékařské péče i zařízení sociálních služeb)

Proto se obracíme na stát, kraje i volební strany a uskupení, které chtějí kandidovat do krajských zastupitelstev ke konkrétní a neodkladné spolupráci na řešení těchto cílů a úkolů vycházejících z platných dokumentů Politika územního rozvoje ČR a krajských Zásad územního rozvoje. Zvláště pak s ohledem na uvedené specifické oblasti, rozvojové osy, zóny apod., které se týkají našeho území.




Poslední aktualizace: 23.1.2012
„Krkonošská výzva 2012“ - Staráme se o budoucnost regionu na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu