Loading...

Kvalitní lyžovačka nemusí stát majlant

Tipy a novinky

Lyže pro sebe, manželku, děti, k tomu vybavení a pěkný penzion v Krkonoších na víkend, celkem to dělá 100 000 Kč. Při koupi lyžařského vybavení nemusíte spadnout do vývrtky. Bazarové lyže a doplňky jsou podstatně levnější, a už den starý model má cenu o několik tisícovek nižší, než nový.

Lyžařské vybavení v základu obsahuje kvalitní lyže, lyžařské boty, hůlky, a minimálně v případě dětí i lyžařskou přilbu. Veškeré vybavení se dá pořídit v lyžařských bazarech, kde oproti novým kusům ušetříte desítky procent z celkové ceny.

Je to jako s ojetým autem

Cena bazarových lyží může klesnout až o desítky procent z původní ceny, přičemž jim k tomu stačí dva dny na sněhu. Lyžařské bazary dnes nabízí stovky modelů ojetých lyží za příznivé ceny, z nichž si vybere prakticky každý. Bazary k tomu často nabízí řadu doplňkových služeb, jako je broušení hran, nastavení vázání a kompletní servis. Nemusíte se tak bát, že byste něco zanedbali. Přesto je několik věcí, které byste před pořízením bazarových lyží měli zkontrolovat.

Na co si dát pozor?

Zkontrolujte skluznici

Skluznice je základ dobrého lyžování. Pokud jsou na ní hluboké rýhy, poohlédněte se raději jinde. Za její upravení byste dali minimálně 600 Kč, které můžete utratit mnohem lépe.

Tloušťka hrany

Tloušťka hrany lyží úzce souvisí se skluznicí a napoví vám, kolikrát byla lyže servisována. Přítlak brousícího stroje způsobuje ubývání hrany lyží nejvíce v místech, kde je lyže nejširší. Je-li hrana příliš úzká, lyže byla častokrát servisována, a tedy i používána.

Prošlápnuté jádro

Lyže s prošlápnutým jádrem by se do bazaru dostat vůbec neměly. Občas na ně ale narazíte. Poznáte je tak, že se na lyži podíváte od špičky a patky po obou hranách. Pokud je v nějakém místě nerovná, je prošláplá, a už má to nejlepší za sebou. Další možností, jak zkontrolovat kvalitu jádra lyží je položit si je vedle sebe na rovnou podložku a porovnat jejich střed. Ten musí být u obou lyží stejně vysoko.

Vybrat vybavení je hračka

Zvlášť u menších dětí si však dejte dobrý pozor na to, jestli všechno sedí jak má. Lyžařské boty zkoušejte zásadně s ponožkami, se kterými si chystáte lyžovat. Dbejte na to, abyste ve špičce boty měli 1-1,5 cm místa, které vám zaručí pohodlný pohyb bez otlaků.

Délku lyžařských holí získáte vynásobením výšky lyžaře číslem 0,7. Nekupujte delší, a úplným začátečníkům a dětem do 10 let nepořizujte žádné, jelikož je mohou vést k nedodržení lyžařského postoje.

Lyžařská přilba nesmí omezovat sluch ani zorné pole lyžaře. Její další výhodou je, že vás kromě úrazů ochrání i před chladem a nepříjemným větrem.

Při výběru použitých lyží si lyžařský bazar nejprve ověřte telefonicky. Odborně vyškolený personál vám jistě rád poradí s výběrem lyží i dalšího lyžařského vybavení. Jestli si nejste jisti, s kterými lyžemi se vám pojede nejlépe, využijte možnost výpůjčky. Na několik dní si vypůjčíte vše, co potřebujete, a pokud budete spokojeni, vybavení si kupte. V lepší prodejně vám cenu výpůjčky odečtou od celkové ceny. Peníze ušetřené z koupi bazarového vybavení investujte třeba do wellness a dalších vychytávek, které vám zpříjemní pobyt na horách.

Poslední aktualizace: 7.8.2015
Kvalitní lyžovačka nemusí stát majlant na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu