Loading...

LESY ČR VARUJÍ PŘED ZVÝŠENÝM RIZIKEM LESNÍCH POŽÁRŮ

Tipy a novinky

Současné dny patří podle měření meteorologů mezi nejsušší za posledních 60 let a ani v příštích týdnech se výraznější srážky neočekávají. Kvůli pokračujícímu vedru současně meteorologové vydali výstrahu před požáry pro celou ČR s výjimkou hor. „Lesy ČR proto stejně jako meteorologové veřejnost varují před zvýšeným rizikem vzniku nebezpečných lesních požárů. Hrozí reálné riziko poškození nebo zničení lesních porostů nejen kvůli neopatrným či neukázněným návštěvníkům lesa. Odhozený nedopalek může během pár minut zničit mnohaletou práci několika generací lesníků. Upozornění je v těchto dnech nanejvýš aktuální. Lesy ČR nabádají veřejnost k nejvyšší opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě,“ upozorňuje ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, pověřený zároveň řízením Lesů ČR.

„Jednotlivé organizační jednotky Lesů ČR na území celého státu již v těchto dnech prostřednictvím našich odborných pracovníků zahájily v lesních porostech zvýšenou protipožární hlídkovou činnost. Naši pracovníci se v rámci kontrolních hlídek zaměří i na dodržování protipožárních předpisů ze strany nejen smluvních partnerů podniku, kteří v lesích vykonávají lesnické činnosti, ale také návštěvníků lesa,“ doplňuje Michal Gaube.

Za pravdu vydanému varování meteorologů dávají víkendové zkušenosti hasičů. Podle tiskových informací zveřejněných Hasičským záchranným sborem ČR, hasiči o uplynulém víkendu vyjížděli k celkem 168 požárům, z toho v 82 případech hořel lesní nebo travní porost. Mnohé z lesních požárů jsou způsobeny nedbalostí a porušením předpisů z oblasti požární ochrany. Obecně známá věc je, že v lese je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň. To lze nejméně 50 metrů od okraje lesa. V lese se však nesmí ani kouřit! Právě odhozený nedopalek je nejčastější příčinou vzniku lesního požáru. Následkem mohou být mnohamilionové škody na lese i tragické následky pro lesní zvěř či návštěvníky lesa. Také z tohoto důvodu se v lese nesmí ani tábořit mimo místa vyhrazená.

Preventivní opatření u Lesů České republiky, s. p., vycházejí z dlouhodobého sledování a vyhodnocování lesních požárů. Od vzniku podniku v roce 1992 jsou na všech lesních správách a polesích evidovány kompletní údaje o požárech a poškozeném lese. Z těchto statistik vychází, že na vznik požárů mají největší vliv klimatické podmínky, stav přízemní vegetace (největší riziko je při suchém, teplém počasí s absencí dešťových srážek v době, kdy se v porostech nachází suchá vegetace trav) a atraktivnost lokality z hlediska návštěvnosti.

Lesní personál v kritických dnech slouží tzv. požární hlídky, které sledují široké okolí. Základním preventivním opatřením je však informování a vzdělávání veřejnosti. Všechna tato opatření stojí ročně statisíce korun, ve svém důsledku však ušetří miliony korun na možných škodách.

V případě déletrvajícího nepříznivého suchého počasí a tím zvyšujícím se rizikem extrémních požárů, mohou Lesy ČR v konkrétních oblastech iniciovat vyhlášení zákazu vstupu veřejnosti do lesů. Pokud by taková situace reálně nastala, musí Lesy ČR návrh podat místně příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, který má zákonnou pravomoc zákaz vyhlásit.

Vývoj počasí posledních dnů, zejména vysoké denní teploty s absencí dešťových srážek na převážné části území ČR, varuje a velí k nejvyšší obezřetnosti jak ze strany lesního personálu, tak zejména návštěvníků lesa.

Pro informaci připojujeme relevantní ustanovení zákona č. 289/2005 Sb, o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů:

§ 20

Zákaz některých činností v lesích

(1) V lesích je zakázáno

a) rušit klid a ticho,

b) provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,

c) vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,

d) těžit stromy a keře nebo je poškozovat,

e) sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,

f) sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,

g) jezdit a stát s motorovými vozidly,

h) vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,

i) vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo Doprava dříví,

j) mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,

k) kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,

l) odhazovat hořící nebo doutnající předměty,

m) narušovat vodní režim a hrabat stelivo,

n) pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty,

o) znečišťovat les odpady a Odpadky.

(2) Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně je zakázáno také do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.


  • Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o jednu třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR).
  • Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že Lesy ČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Poslední aktualizace: 29.7.2013
LESY ČR VARUJÍ PŘED ZVÝŠENÝM RIZIKEM LESNÍCH POŽÁRŮ na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu