Loading...
Tip na víkend v Německu
Přemýšlíte nad nějakým víkendovým výletem? Pak pro vás máme skvělý tip. Vydejte se spolu s námi do oblasti Lužických jezer. Ptáte se proč? Tak čtěte dále.
Přerod KRAJINY
Oblast Lužic okolo Senftenbergu bývala krajinou, ve které se těžilo hnědé uhlí. Poté, co těžba pomalu začala ustupovat do pozadí, se v hlavách místních zrodil velkolepý plán. Jámy, z nichž se dříve dolovalo uhlí, začali postupně zaplavovat vodou, a díky tomu v Lužicích dnes vzniká jezerní krajina, která je budoucností pro zdejší cestovní ruch.
Krajina se doslova mění před očima. Fascinující pohled na jezera, z nichž některá jsou již plně zaplavena a některá jsou teprve postupně zaplavována, tudíž si můžete z bezprostřední blízkosti prohlédnout, co se nachází na dně a na březích, které v budoucnu zmizí pod vodou, si můžete užít při pěších výpravách, na kole, na segweyi, nebo při jízdě na čtyřkolkách, či při plavbě po jezerech.
Co víc, okolí jezer zdobí písečné pláže, březové a borové lesíky, voda je nezvykle čistá.
Centrum dění - Senftenberg
Pokud se rozhodnete začít svou návštěvu oblasti v Senftenbergu, nenechte si ujít zdejší přístav a molo. V přístavu se nachází skvělá restaurace s terasou, ze které si můžete vychutnávat výhled na zdejší jezero. Hned kousek odtud pak také městská pláž, kde se můžete osvěžit v horkých letních dnech.
V přístavu se nachází i půjčovna, kde si můžete zapůjčit kola nebo segwey. Zdejší personál je velmi milý a ochotný, zdarma mají k dispozici i mapky, do kterých vám zakreslí zajímavosti v okolí a poradí vám také, kolik času si pro váš výlet naplánovat. Kromě toho jsou zdejší pánové současně také kapitány lodí, na kterých návštěvníci vyrážejí na okružní plavby po jezerech.
Výlet k rezavému hřebíku
Když jsme u těch zajímavostí – na trase ze Senftenbergu jsou hned dvě – Koschenerský plavební kanál a rezavý hřebík. Ke Koschenerskému kanálu, který propojuje Senftenberské a Geierswaldské jezero, se dá pohodlně po cyklostezce kolem vody dojet za dvacet minut. Tento kanál je první vlaštovkou v projektu, který má za cíl propojit i další jezera v oblasti.
Pokračuje-li cyklista po trase okolo Geierwaldského jezera, nebo druhou stranou k jezeru Sedlitzer See, dostane se za dalších třicet minut až ke zdejší vyhlídkové věži.
Tip: kousek odtud se nacházejí také zdejší plovoucí domy, které si můžete pronajmout a užít si tak vodu se vším všudy
Pod pojmem rezavý hřebík se skrývá zdejší rozhledna (Rostiger Nagel). Nachází se mezi jezery Sedlitzer See a Geierswalder See. Díky, tomu, že měří 30 metrů, se věž stala dominantou celé KRAJINY. Návštěvníci se musí připravit na výšlap do 162 schodů, jejich úsilí však bude odměněno výhledem na zdejší jezera. Přímo pod sebou uvidí plavební kanál, který čeká na své dokončení. Díky tomu návštěvník uvidí celkový obrázek KRAJINY, která se mění před očima. Zatímco Geierswaldské jezero je již zcela zatopeno, to sousední Sedlitzer See ještě na svůj příděl vody čeká.
Tip: Chcete-li zažít nevšední zážitek, ubytujte se ve zdejším majáku, hotel „DerLeuchtTurm“ nabízí ubytování v námořnickém stylu. Některé z pokojů se nacházejí i přímo ve věži majáku. Hotel navíc leží přímo na březích jezera.
Období mezičasu
Jak jezera zaplavují, kolik to stojí, a jak dlouho to trvá? Kdo vám tyto a i další zvídavé otázky zodpoví? Co se přímo nabízí, jsou vyhlídkové terasy IBA (v originále IBA Terassen). Nachází se u jezera Grossräschener See, kde dříve byly povrchové doly Meuro. Dnes se tady nachází tři jednoduché domky spojující vyhlídkovou terasu, které jsou součástí zdejšího informačního a návštěvnického centra. Zdejší pracovníci jsou na slovo vzatí odborníci, kteří návštěvníkům odpoví na všechny dotazy týkající se zdejší rekultivace KRAJINY.
Symbolem proměny KRAJINY a celého procesu zaplavování je zdejší most, tzv. Seebrücke, podobné jsou rozesety i na pobřeží Baltského moře, jehož se voda zatím nedotkla. Finální zaplavení jezera je totiž plánováno až na rok 2015, do té doby si tedy můžete prohlédnout, jak terasy, tak i most, který v budoucnu bude součástí jezera.
Terasa je také součástí poznávací stezky „Energie-Route Lausitzer Industriekultur“, která zahrnuje 10 zajímavostí v oblasti, které jsou spojeny se zdejší průmyslovou kulturou.
Tip: IBA Tours nacházející se přímo na terasách nabízí různé typy prohlídek: pěší, na kole, autobusem, místní průvodce vás zasvětí do tajů proměny zdejší KRAJINY a ukáže vám místa, na která byste se jako individuální turisté nedostali
F 60 – nevšední zážitek
Kousek odtud se u dalšího jezera, Berheider See, nachází další zajímavost regionu. Je jím tzv. ležící Eiffelovka, o žádnou věž se ale nejedná. Jde o největší těžební most, označovaný jako F 60, který je od roku 2002 jednou z turistický atraktivit regionu. Na délku měří 502 metrů, na šířku 202 metrů a na výšku dosahuje téměř 80 metrů.
S průvodcem a ochrannou přilbou na hlavě (na začátku si skupinka může dokonce vybrat vlastní barvu) návštěvníky provádí zdejší průvodci po celé délce těžebního mostu. Návštěvníci se tak dostanou i na nejvyšší vrcholek, kde pro ně byla postavena krytá budka, kde si mohou při speciálních prohlídkách vychutnat svůj oběd. O tom, jak je F60 oblíbená svědčí i fakt, že už se zde objevili i zájemci, kteří zde chtěli uspořádat svatbu. Kvůli oficialitám to zatím neklaplo, ale v budoucnu zůstává i tato možnost otevřená.
A dostáváme se k samotným prohlídkám. Ty probíhají v němčině, pro anglicky hovořící hosty je připraven audio průvodce. Ten není vůbec špatný, ale průpovídky a vtipné poznámky zdejších průvodců bohužel nenahradí.
Hned na začátku prohlídky vás průvodce upozorní na to, že prohlídku absolvujete na vlastní nebezpečí a musíte sami zvážit svou kondici a toleranci na výšku. Doporučeníhodné jsou nějaké tenisky, ale i v letních sandálech se dá prohlídka bez problémů zvládnout.
F60 je naprosto bezpečná, turistická trasa je jasně značená, zábradlí je udržované a dostatečně vysoké. Co vám však průvodce zamlčí, je fakt, že se F60 neustále hýbe, především pak, když se zvedá vítr, jak už to u konstrukcí tohoto typu bývá. Pro ty, kteří špatně snášejí výšku, je pak taková prohlídka výpravou plnou adrenalinu. O tom, že se však dá zvládnout, svědčí i fakt, že se na prohlídku vydávají i rodiny s dětmi a senioři, do kterých byste v životě netipli, že se do 80 metrové výšky opravdu dostanou. Právě ti pak mnohdy motivují k dalšímu postupu až skoro na 80 metrový vrchol i mladší ročníky, které se zrovna potýkají s panickým strachem z výšky, jakmile se konstrukce začne ve větru pohybovat.
Tip: Na F60 se konají i noční prohlídky, které opravdu stojí za to, konstrukce těžebního mostu je totiž parádně nasvícená. Kromě toho je zde možnost zajít také na některý z hudebních koncertů, které se zde často pořádají.
Cestou domů
Ještě předtím, než odjedete, můžete navštívit další jezero, to se nachází asi hodinku cesty od Senftenbergu. Jezero Bärwalder See leží kousek stranou, je nejjižněji položeným jezerem celé oblasti. Těm sousedním však může směle konkurovat. Okolo celého jezera vede asfaltovaná stezka, která je vhodná jak pro cyklisty, tak bruslaře. Pro bruslaře je tady nově otevřený závodní okruh, na kterém si mohou vyzkoušet závodní podmínky a rychlost, které jsou schopní na bruslích dosáhnout.
Jsou tu i dvě písečné pláže. Jedna u Uhystu, menší osady na jihozápadě a pak ta druhá, o poznání větší u Boxbergu, ta leží pro změnu na severovýchodě. Kousek od té boxerské se navíc nachází zdejší informační centrum a také divadlo Ohr. Němčinářům už vrtá hlavou, proč ucho. Okolo venkovní scény se totiž nachází pěší trasa postavená a vymodelovaná do podoby lidského ucha. Součástí kilometrové trasy je i vyhlídková plošina, odkud si můžete vytipovat vaši další trasu, nebo nejkratší cestu na zdejší pláž.
Tipy na cestu po lužických jezerech
Více informací a tipy pro cestovatele zde.
Restaurace s terasou přímo u jezera Pier.
Tipy na ubytování
Originální ubytování v majáku za super ceny.
Ubytování v dřevostavbě u jezera Senftenberger See: Hotel Leonwood.
Ubytování pro cyklisty Radlerlust v Grosskoschenu.
Možnosti kempování naleznete zde.