Meklenbursko – Přední Pomořansko
Meklenbursko – Přední Pomořansko, země tisíců jezer a země jako stvořená pro letní dovolenou. U nás jsou známé především dvě zdejší destinace: Rujána a Usedom. V Meklenbursku - Předním Pomořansku se ale můžete těšit na mnohem více. Na severu vás potěší 1900 kilometrů pobřeží s nádhernými plážemi, a hned kousek na jih se pak rozprostírá jezerní a říční krajina, jedna s největších v celé Evropě. Ochuzeni nebudete ani o kulturní zážitky, v Meklenbursku – Předním Pomořansku na vás čeká na 2000 parků, zámků a panských domů.
Rujána a Usedom – moře na dosah
Kdo by se v létě nechtěl vydat k moři? Pobřeží Baltského moře v Meklenbursku-Předním Pomořansku má kilometry krásných bílých písečných pláží. Díky tomu, že se podloží na mnoha místech svažuje směrem do vody postupně, jsou vhodným místem i pro rodiny s dětmi. Užijete si zde dosyta čerstvého mořského vzduchu, pohodlných plážových košů, rybích specialit, promenád podél mořských pláží a tzv. Seebrücke – mostů, které vystupují daleko do moře. Top destinacemi jsou v tomto ohledu ostrovy Rujána a Usedom.
Rujána
Největší z německých ostrovů je vyhlášenou turistickou destinací. Proslulé jsou zdejší bílé křídové útesy a národní park Jasmund. Z Prahy se sem dostanete za pouhých 6 hodin a to po dálnici a bez poplatků. Pláže jsou vhodné nejen ke koupání, ale i k provozování řady vodních a plážových sportů – Rujána je velice oblíbená i mezi surfaři a windsurfaři.
Tip
- NP Jasmund – krásná ryzí příroda, která je součástí biosférické rezervace UNESCO
- "Zuřivý Roland" – vlak s parní lokomotivou, díky kterému poznáte další zákoutí ostrova
- Lovecký zámeček Granitz
- Maják Dornbusch – odtud se nabízí nádherné výhledy na pobřeží ostrova
Usedom
Usedom je ostrov ležící přímo na hranici s Polskem, také část ostrova náleží právě tomuto státu. Tradice lázeňství v této oblasti začala už v 18. století, lázeňská střediska a lázeňská architektura je k vidění po celém pobřeží. Nejznámějšími se stala městečka Ahlbeck, Bansin a Heringsdorf. Na samotném Usedomu se nachází nejhustší síť certifikovaných wellness hotelů.
Tip
- Ahlenbecker Seebrücke – 208 metrů dlouhý most obklopený písečnými plážemi
- Pláže FKK – neboli nuda pláže, tento trend se na Usedomu rozvíjel již v dobách DDR
- Heringsdorf – právě zde si můžete nechat vyrobit svůj vlastní plážový koš, nachází se zde také nejdelší přímořský most (508 metrů)
- Přírodní park Usedom – malebný kousek ostrova
- Rybaření – mezi rybáři je Usedom už dlouho známým tipem – rybářské lístky jsou k dostání v kempech, v turistických centrech a některých lázeňských střediscích
Atraktivní města na pobřeží Baltského moře
V blízkosti baltského pobřeží se nacházejí hned tři zajímavá města, která rozhodně stojí za to navštívit. Typickým znakem středověkých uliček hanzovních a přístavních měst je červené cihloví. Siluetám naopak dominují obrovské gotické kostely z pálených cihel. Obzvlášť okouzlujícími doklady tohoto stylu jsou města Wismar (Světové dědictví UNECSO), Rostock, Stralsund (na seznamu UNECSO) a Greifswald. Domy se sedlovou střechou, mohutné sýpky a mistrovské Radnice jsou svědky bohatství tehdejších kupců a obchodníků.
Rostock – hanzovní kráska
Rostock je významné a bohaté město a bylo tomu tak i ve středověku, přesto se nikdy nestalo hlavním městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Při procházkách po starém centru a městském přístavu narazíte na stavby pocházející z různých staletí – jeden prvek je však bude spojovat – pálené cihly. Jejich typická červená barva je charakteristická pro řadu měst podél pobřeží Blatského moře, Rostock nevyjímaje.
Tip
- Hanse Sail – největší závody plachetnic, letos se konají 8. – 11. 8. 2013
- Kröpeliner Strasse – k dostání jsou zde čerstvé ryby a mezinárodní speciality
- Čokoládovna du Prie – nachází se v Městském přístavu – nebude se vám chtít odejít
- Warnemünde: k odpočinku tu dnes do starých rybářských domů zvou menší obchůdky, kavárničky, restaurace, a promenáda Starý tok, Alter Strom, s kolébajícími se rybářskými bárkami a plachetnicemi je nerušeným místem k rozjímání, procházce a pochutnání.
Stralsund – město s přívlastkem UNESCO
Město bývá díky své poloze, je téměř ze všech stran obklopeno vodou, nazýváno Benátkami Severu. Stralsund patřil již ve středověku k významným a především bohatým městům hanzy, obchodního spolku měst podél pobřeží Baltského moře. Na vlastní oči se o tom přesvědčíte při procházkách mezi stavbami pocházejícími ze středověku.
Tip
- Klášter Katharinenkloster – nachází se zde jedinečné mořské muzeum a kulturně-historické muzeum
- Oceanárium - obrovské oceanárium bylo otevřeno roku 2008 a již v roce 2010 obdrželo cenu "European Museum of the Year Award"
- Městská pláž – na městskou pláž se dostanete pohodlnou chůzí po "sluneční promenádě" do deseti minut, z pláže se můžete nerušeně kochat pohledem na největší německý ostrov, Rujánu
- Evropská stezka cihlové gotiky – městečko je klasickým příkladem architektury z pálených cihel
Wismar – středověk na dosah ruky
Pokud se vydáte do Wismaru, nemáte se jak ztratit. Všechny cesty vedou do centra města – půdorys města se nezměnil za celá čtyři staletí a dochovala se také řada historických staveb – díky tomu, je Wismar od roku 2002 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Ještě dnes jsou zde však patrné následky 2. světové války, resp. bomb dopadajících na město v dubnu 1945. Půvabný pohled na městečko a jeho věže se naskýtá ze starého městského přístavu. Sem a tam pluly lodě v období rozkvětu hanzy, ne nadarmo bylo toto místo bránou do světa.
Tip
- Restaurace Alter Schwede přímo na náměstí – potěší nejen skvělou kuchyní, ale i pohledem na s citem zrekonstruovaný dům ze 14. století
- Festivaly:
- Wismarer Heringstage (ochutnáte čerstvého sledě na 100 způsobů)
- Wismarer Hafentage – oslavy výročí zdejšího přístavu – hudba, tanec, gastronomické lahůdky
- Švédské slavnosti – festival vzpomínající na 155letou přítomnost a nadvládu Švédů
Schwerin
Ne přímo u moře, ale přímo u vody, se nachází i další půvabné městečko Schwerin. To je proslulé především díky svému zámku, který se stal symbolem tohoto zákoutí Meklenburska. Nádherný, vzdušný zámek se zrcadlí na hladině jezera, které je jedním ze sedmi jezer v bezprostřední blízkosti tohoto meklenburského klenotu. Ve Schwerinu narazíte na památky minulých století snad na každém rohu, vždyť samo město slavilo v roce 2010 již 850 let své existence.
Tip
- Festival - 6. – 8. září 2013 městské slavnosti – obrovské, pestré a zábavné městské slavnosti konající se každý rok
- Oranžérie a zámecký park – zámecké zahrady jsou jedinečným způsobem řešené terasovité zahrady
- Schloss Schwerin – zámek na vodě nazývaný též Neuschwanstein severu
Jezerní krajina
Zatímco na severu se v Meklenbursku-Předním Pomořansku rozprostírají písečné pláže, v jižní části této země se nachází největší celistvá jezerní a říční krajina v Evropě. Oblíbeným turistickým cílem je tato destinace po celý rok. Lesnatý národní park Müritz v srdci Meklenburské jezerní plošiny obklopuje stejnojmenné jezero Müritz, největší německé vnitrozemské jezero. Odtud se vodní krajina rozpíná do všech světových stran. Je mekkou milovníků vodních sportů: plavba kanoí po "Amazonce severu", plachetnicí po jezeru nebo dovolená v houseboatu od Schwerina po Berlín – jedinečný modravý ráj.
Více informací: www.germany.travel, www.facebook.com/NemeckoTuristickaZeme, http://www.auf-nach-mv.de/