Neznámá místa na Jevišovicku
Plánujete výlet? Chcete využít poslední dny, kdy nám počasí přeje? Pak pro vás máme hned několik tipů na opravdu zajímavý výlet. Tentokrát se vypravíme do odlehlého koutu Znojemska, konkrétně do Jevišovic a jejich bezprostředního okolí. Jevišovice se nacházejí mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi. Je to nejmenší město na jižní Moravě. Pokud se vydáte právě sem, dočkáte se mnoha překvapení.
Historické město Jevišovice
Samotné Jevišovice jsou městem s bohatou historií, která se tu počítá už od pravěku. Právě tady došlo k mnoha unikátním objevům. Počátky archeologického bádání v Jevišovicích a okolí jsou spojené se jmény znojemského notáře Františka Palliardiho a Františka Vildomce, řídícího učitele z Boskovštejna. Právě za jejich působení došlo k početným nálezům napříč pravěkými kulturami. Jméno Františka Vildomce je spjato s evropsky proslulými unikáty především z neolitu, jako je střelická váza se čtyřmi vypíchanými lidskými postavami, mísy s lidskými hlavami v rozích, bronzová spona s kuželkami a především světoznámá Venuše z Hlubokých Mašůvek. Jaroslav Palliardi stál u nálezů, které vedly k pojmenování specifické jevišovické kultury, která vrcholila na sklonku pozdní doby kamenné.
Historické jádro města tvoří Starý zámek, sídlo mnoha šlechtických rodů. Tím nejznámějším byli nejspíš Kunštáti. Jedním z nich byl i proslulý Hynek z Kunštátu zvaný Suchý Čert. Drsný panovník a válečník, který se později nechvalně proslavil jako lapka a násilník. Jeho legenda je stále živá a určitě stojí za bližší prozkoumání.
Těsně na areál Starého zámku navazuje Předzámčí Jevišovice, což je rozlehlý komplex budov, který nedávno prošel zevrubnou rekonstrukcí. To nejdůležitější se ale ukrývá uvnitř. Vznikla tu nová expozice o regionu. Právě tady se dozvíte spoustu zajímavosti z historie města, nahlédnete do běžného života místních obyvatel, ale seznámíte se i s přírodou. Jevišovice totiž leží v srdci Přírodního parku Jevišovka.
V Jevišovicích můžete obdivovat ještě Nový zámek, který přestavěl na konci 19. století jeho majitel Karel Locatteli v novogotickém, windsorském stylu. Je to opravdu pastva pro oči.
Unikátní muzeum kol a hasičské techniky
Když se vydáte z Jevišovic jen pár kilometrů na sever do Boskovštejna, dostanete se k vodní tvrzi, ve které je něco, co byste tady pravděpodobně nečekali. V boskovštejnské vodní tvrzi je totiž muzeum kol. Podle slov majitelů je jejich sbírka největší ve střední Evropě a možná nemá konkurenci ani na západ od našich hranic. A opravdu, najdete tu historické unikáty, jako vysoká kola, nebo dřevěné trojkolky, ale i velkoplošné litografické plakáty a dokonce originální tiskařský stroj.
Když už budete vážit cestu, popojeďte z Boskovštejna do sousedních Jiřic u Moravských Budějovic. V centru obce je parádní muzeum hasičské techniky. Muzeum je svým způsobem také unikát. Většina exponátů pochází ze sbírky místního rodáka pana Vybírala, který hasičům zasvětil celý svůj život. A ty nablýskané historické stroje, které tu mají, asi jen tak neuvidíte. Krom toho se můžete kochat sbírkou hasičských uniforem, přilbic, odznaků, časopisů a dalších zajímavých artefaktů. Nečekané a úžasné!
Křížová cesta ve dvou různých podobách
Když ještě zůstanete v Jiřicích, na návrší nad obcí se tyčí dřevěná rozhledna. Rozhledna Anička střeží areál bývalého ovocného sadu, ve kterém je ukrytá křížová cesta s neobvyklými výjevy na obrazech. Tyto obrazy malovala známá umělkyně Bedřiška Znojemská, která do nich zakomponovala bolesti a vášně dnešní doby. Uvidíte sami, jak na vás budou obrazy působit.
Jiná křížová cesta, tak trochu typičtější, je v Hlubokých Mašůvkách. Tato vesnička leží na jih od Jevišovic. Poutní areál je rozlehlý. Kromě křížové cesty tu najdete lesní galerii s obrazy poutních míst z mnoha míst naší republiky, ale i Slovenska a Rakouska. Můžete se tu napít vody ze zázračné studánky, zarozjímat u Lurdské jeskyně nebo navštívit Boží hrob. Je tu ještě jedna stezka, stezka Panny Marie Sedmibolestné, jejíž zastavení graficky ztvárnila opět zmiňovaná Bedřiška Znojemská. Stěžejní bod celého areálu je kostel Navštívení Panny Marie. Ten je cílem mnoha poutníků, protože je spojený se soškou Panny Marie de Foi, kterou místní farnosti daroval na sklonku 17. století Raduit de Souches. Tento šlechtic byl další významnou postavou Jevišovic a okolního panství. Právě on stál v čele obránců Brna, když úspěšně čelili obléhání ze strany švédské armády generála Torstensona v roce 1645.
Další informace o Jevišovicích, Předzámčí Jevišovice a jeho okolí na webu
Pokud vás dnešní tipy zaujaly a chcete více informací o regionu, zkuste zabrousit na nový web Jevišovicka, kde najdete vše potřebné pro turisty, včetně katalogu ubytování a služeb a kalendáře akcí.
Předzámčí Jevišovice prošlo v uplynulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí díky podpoře Evropské unie prostřednictvím programu ROP Jihovýchod. Díky tomu získalo Předzámčí nejen novou podobu, ale hlavně nové expozice a zázemí pro návštěvníky.
Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí
- 10. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
- 10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu
- 26. 8. 2015 Předzámčí - Pivní slavnosti v Jevišovicích
- 31. 8. 2015 Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště
- 15. 9. 2015 Povodně v Jevišovicích – rok poté