Loading...

Objevte Zahradu Čech!

Tipy a novinky

Vydejte se do Českého středohoří, najdete zde unikátní typ KRAJINY, kde se vyhaslé sopky ladně zvedají z úrodné Polabské nížiny, čímž dotváří jedinečný krajinný ráz. Současná kulturní krajina je typická drobnými sídly, která jsou roztroušená v zemědělské krajině. Území, které mnoho nabídne, má i své limity – sucho, teplo a svažitost. Litoměřicko je jedna z nejteplejších oblastí Čech, a pokud dohlédneme až na samý konec sopečných kuželů, doputujeme na Lounsko. Kombinace teplého klimatu, sucha, místy značné svažitosti a v neposlední řadě dobrých půdních podmínek umožnila rozkvět ovocnářství. Přírodní limity, které neumožnily větší rozvoj jiného zemědělského odvětví, celou oblast proslavily a právem se nazývá Zahrada Čech.

Nechte se svést a svezte se!

Turistický národ se dělí na dva hlavní proudy – chodce a cyklisty. Pro obě skupiny je dopravní nabídka vážně báječná. Každou chvíli potkáte typický zelený autobus, ve kterém se harmonicky mísí domorodci jedoucí do práce či na nákup i turisté toužící zdolat kótu. K dispozici jsou také jízdy cyklobusů, které pojmou jak kola, tak cyklisty a neošklíbají se ani nad pěšími poutníky. Kdo je chytrý, mrkne navíc na informace o Integrovaném systému Dopravy a zjistí, že může dost výhodně kombinovat autobus, vlak i MHD a jezdit na jednu jízdenku. Se zastávkami Bílý Újezd, Kletečná a Lovečkovice, Mukařov vyjíždí o víkendech od června do září také Cyklobus i pro pěší do Českého středohoří a Podřipska.

Jízda motoráčkem zvlněnou krajinou pitoreskních kopečků je pro mnohé tou největší romantikou ze všech. Ty staré přívětivé vagónky, které jakoby vyjely z úplně jiných časů, jsou plné klidu a pozitivity. Tady se nikam nepospíchá, tady se prostě kouká z oken na tu obrovskou galerii krás přírody, poslouchá se útěšné bubnování pražců, zatímco vítr hltavě nakukuje otevřeným oknem. Zahradou Čech se dýchavičně prohánějí dva skvosty – Podřipský motoráček a známá Švestková dráha slyšící teď na jméno Středohorský motoráček. Vydejte se s ním z Lovosic směrem na Most, a kde budete mít náladu, vystupte a toulejte se. Všude je to úžasné – Třebenice s Muzeem českého granátu, s expozicí Hradů Českého středohoří a půvabnou Čokolaterií na náměstí, Třebívlice s malým muzeem Ulriky von Lewetzov a zážitkovým vinařstvím Johann W, Košťálov s až neskutečným výhledem na celé středohoří… A podřipské drncání po kolejích? Z historické Roudnice až k barokní perle na Ohři, zámku Libochovice, přes Lázně Mšené s architektonickými skvosty Jana Letzela, vodní tvrz Budyně nad Ohří s alchymistickou dílnou…

Labe je životadárná tepna Zahrady Čech už od pradávna. Pravidelná turistická lodní linka 901 jezdí z Ústí do Litoměřic. S sebou můžete vzít i své kolo (vejde se jich sem až 25) a z paluby obdivovat Bránu do Čech, Píšťanské jezero i žernosecké vinice. No a co přívozy? Ten z Církvic do Dolních Zálezel vám zpřístupní výšlap k rozhlednám Varhošť a Radejčín. Lovosický přívoz vás zaveze do Píšťan, k maríně, k jezeru, na pláž. Žernosecký přívoz nabídne vinice, ochutnávky, tesané sklepy s obřími sudy, ale také Opárenské údolí a Lovoš. Přívoz Nučnice – Nučničky vás zase přiblíží k libotenickému Muzeu kraslic a židovické Levandulové farmě anebo k nádherné dominantě Křešic, raně baroknímu kostelu Nejsvětější Trojice, který se vypíná na skále jako rytíř na koni.

Podřipskem se vezte jako chytrá horákyně – stačí si půjčit koloběžku. Konkrétně v hospůdce Štípárna ve Vescích, na dohled od Řípu. Doporučí vám tu šest tras se čtyřmi místy, kde se dají koloběžky vrátit.

Litoměřice, bílý sen na Labi

U břehů Velké řeky, na pozadí zelenavých kopců kotví nádherná bílá loď a její svatoštěpánský stěžeň propichuje nebe. Sen, který se zdá pokaždé, když se člověk blíží k Litoměřicím. Litoměřice jsou už od počátku léta 1655 sídelním městem biskupů a církevní významnost města se promítla i do jeho podoby. Dómský pahorek je místem podivuhodného, velebného klidu. Jakoby tu sídlil jiný čas, než za jeho branami. Ze svatoštěpánské věže lze pohlédnout na spletité uličky i širokou Labskou rovinu uprostřed Českého středohoří. Litoměřické kostely jsou barokní a krásné. Kostel Všech Svatých, řečený Bílý kostel na Mírovém náměstí, pak kostel svatého Jakuba Staršího na náměstí Dominikánském a nakonec kostel Zvěstování Panny Marie, jímž vrcholí mohutná stavba jezuitské koleje. V letní sezóně mají návštěvníci královského města Litoměřice možnost navštívit vybrané církevní památky v Okruhu církevních památek a seznámit se tak s bohatou historií památek a ještě získat odměnu.

Zdi majestátní budovy gotického hradu dobře pamatují i dvě návštěvy císaře a krále Karla IV. Skutečně jen zdi, neboť interiér do nich vestavěný, je zcela moderní a velmi pozoruhodný. Na nádvoří se nachází půvabná expozice legendárního českého komika Felixe Holzmanna, svého času také Litoměřičana. V nejvyšším patře hradu čeká další svatostánek, tentokrát ovšem zasvěcený vínu. Kreativní a interaktivní expozice dlouhé historie vinařství v Litoměřicích i putování oběma podoblastmi českého vína – Mělnickou i Litoměřickou, zakončené, jak jinak než ochutnávkou. Jedna z hradebních bašt, někdejší jezuitská hvězdárna, je dnes od dláždění po střechu plná loutek. Ve zdejší Galerii loutek pochopitelně pookřejí hlavně děti, ale půvab exponátů je velmi nakažlivý bez ohledu na věk.

Výprava do srdce pevnostního města

Město Terezín zná celý svět jako jeden z památníků holokaustu, strašlivé etapy lidských dějin. Terezín se ale před pár lety začal intenzivně hlásit k daleko starší minulosti, ke svému pevnostnímu charakteru. A protože se téhle myšlenky chopili lidé schopní a akční, můžeme dnes pozoruhodný pevnostní městský celek poznávat z úplně jiné stránky. A je to zážitek, jaký nikde jinde v Česku zaručeně nenajdete. V Terezíně se neustále něco děje. Schválně, vydejte se na procházku městem. Začít můžeme třeba v objektu, který nese název Retranchement 5, už proto, že je tu zároveň pokladna a Informační středisko. Sídlí tu velkorysé Muzeum města, ve kterém najdete expozici zaměřenou na historii městské pevnosti od doby, kdy se za vlády císaře Josefa II. začala stavět. Dozvíte se tu o vzniku a stavbě všech opevnění, ale také třeba o počtu hospod a nevěstinců na konci 19. století, nebo o nejslavnějším terezínském vězni – Gavrilo Principovi, neblaze proslulém sarajevském atentátníkovi. Posléze se vydejte do podzemí. Už jen samotný zážitek chodit cihlovými tunely pod opevněním je velkolepý, a když člověk ještě navíc zjistí, že účelem chodeb bylo dostat se nenápadně pod pozice útočícího vojska, dopravit tam výbušniny, počkat až si protivník pracně vybuduje zákopy – a vzápětí mu je vyhodit do povětří.

Cestou přes střed města se zastavte v unikátní kryté Jízdárně z druhé poloviny 19. století. Unikátní je rozhodně v rámci celého Česka, protože nikde jinde nenajdete tak skvěle dochovanou stavbu podobného účelu, s jedinečným systémem odkrytých dřevěných krovů. Je to opravdu úžasný prostor, a natrefíte-li tu některou z ukázek vojenské jízdy, třeba nácvik formací kavalérie nebo zápřah tažných koní, bude váš dojem mnohonásobně umocněn. Pak už vás kroky povedou do Dělostřeleckých kasáren ke zbrusu nově otevřené expozici Muzea Františka Josefa I.. Mají tu kouzelné dveře. Prochází se jimi z třeskuté současnosti rovnou do doby Rakouska-Uherska. Jen pár kroků odtud se vchází do objektu Kavalír 2, a tady procházka teprve dostane patřičné grády! Dokonale iluzivní a často velmi interaktivní je zdejší expozice. No, expozice, ono to po chviličce vypadá, jakoby ani nešlo o instalaci, jako kdybychom vstoupili rovnýma nohama do dobových kasáren… Ze všeho nejlepší samozřejmě je, vydat se do Terezína v době některé z četných akcí, ideálně pak ve dnech, kdy tu vypukají tradiční Josefínské slavnosti. Několikrát denně – a dokonce i v noci – tu můžete z bezpečí pevnostního valu sledovat autentické ukázky bojů.

Více informací na webových stránkách www.ceskestredohori.info.

Poslední aktualizace: 23.8.2016
Objevte Zahradu Čech! na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu