Loading...

Pět rad, jak si užít dovolenou bez zbytečných komplikací

Tipy a novinky

Ať už se na dovolenou chystáte do Chorvatska, Řecka, Egypta anebo do Nepálu, je třeba se na cestách chovat obezřetně: mimo jiné dodržovat přísnější hygienu a pozorně si hlídat své věci. Tady je pět základních pravidel bezpečného cestování, která by si měl turista osvojit.

1. Přísná hygiena

Zkušení cestovatelé vědí, že je důležité poslouchat rady ostřílených průvodců. A taky, že se chodí jen do restaurací, kde sedí hodně lidí (ty jsou totiž prověřené). Mimo Evropu pak je dobré dodržovat „koloniální pravidla“. To znamená: oloupat, převařit, ugrilovat. Pokud to není možné, je to lepší vyhodit. Tepelně upravená jídla jsou zbavená mikroorganismů a cestovateli by se nemělo nic stát.
I v indickém Dillí je možné jíst na ulici, ale musíte vědět jak. Třeba tak, že si necháte usmažit čerstvou samosu (smaženou plněnou kapsu) přímo před vámi, a odmítnete tu, kterou má prodavač na pultu.
V horských oblastech vzdálených zemí, například v severní oblasti Kašmíru, v zapadlých částech Tiberu nebo v Bolívii se často stává, že chladící zařízení aut převážejících maso nesplňují evropské standardy a maso může být zkažené. Velmi nebezpečné mohou být také ryby a mořské plody v restauracích, které nejsou přímo u moře. Pokud vám ryba nevoní, neobjednávejte si ji.

V Africe žádné Lednice ani nemají, a pokud mají, tak často nefunguje proud. Kdo chce maso jíst, tak jen z čerstvě zabitých zvířat.

Proti malárii funguje vlastní moskytiéra, triko s dlouhým rukávem a širák, ale taky třeba vitamín B. „Projel jsem Amazonii, džungle Středoafrické republiky a malárii nemám. Nosím s sebou vlastní moskytiéru, repelent s vysokou dávkou DEET a bydlíme v nejlepších hotelech s klimatizací. Komár si vybere lehčí oběť,“ říká Luboš Fellner z cestovní kanceláře S.E.N., který je původní profesí lékař. Klientům doporučuje pít pivo nebo gin tonic. Vitamín B a chinin komárům nesvědčí.

2. Očkování

K moři po Evropě si vystačíte s běžným očkováním. Pokud se cestovatel vydává někam dál, doporučuje se očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Do některých zemí je také povinné očkování proti žluté zimnici. Tyto tři vakcíny ochrání ve většině zemí světa – od Bulharska přes Egypt až po Nepál. „S tímto očkováním jsem procestoval 182 zemí světa a vím, že v očkovacích centrech to trochu přehánějí. Je to stejné, jako když se u kadeřnice zeptáte, zda se máte nechat ostříhat. Doporučí vám to i s novou barvou na vlasy,“ uvádí Luboš Fellner z cestovní kanceláře S.E.N. On sám je lékař a cestovní medicína je už 25 let jeho koníčkem.
Za nafouklou bublinu považuje i virus Zika, většina cestovatelů si ani nevšimne, že nemoc prodělala. „Pouze těhotným v prvním trimestru bych doporučil cestu do rizikových oblastí zvážit,“ dodává Luboš Fellner.

3. Jak chránit svůj majetek

Nezřídka se stává, že cestovatele někdo okrade. Riziko existuje ve většině zemí světa, ale dá se mu předcházet. „Vždy platí, že zloději to mají těžší, pokud cestujete ve skupině,“ říká další z cestovatelů, Pavel Fellner, z cestovní kanceláře S.E.N. Zkušený průvodce všechny tyto finty zná a upozorní na možné nebezpečí.
Pozor na drobné zloděje, neublíží, ale jsou všude – v Praze, na Jadranu i v Egyptě. Obzvláště fikaní jsou v Číně a v Kuala Lumpur. Nejrizikovější jsou místa, kde se shromažďuje hodně turistů. Neublíží, ale sáhnou po foťáku, videokameře či peněžence. „Turistům bych doporučil nosit batoh a vepředu kapsičku s penězi tak, abyste na ní měli ruku. Každou chvíli si kontrolujte, jestli ji máte dobře zavřenou,“ dodává Pavel Fellner.
Pozor také na zloděje - motorkáře. Ti operují po setmění. Přiblíží se a turistovi vytrhnou fotoaparát či tašku z ruky a za pět vteřin se ztratí mezi dalšími deseti motorkami.
Zmizet mohou i věci z aut, autobusů či pokojů na hotelu. Je lepší uklízečky neprovokovat drahými věcmi. Šperky, mobily, foťáky je dobré zamknout ve velkém kufru nebo do trezoru (ale i tam si zloděj na Kubě umí sáhnout). „Peníze si rozdělte na dvě až tři místa – do trezoru, do kufru a část noste v kapsičce na krku. V autě či autobuse nenechávejte vůbec nic – vykradou ho v Brně, Paříži i v Dillí. Do čtvrtí měst s vyšší kriminalitou je lepší si nebrat vůbec nic, kromě pár drobných v kapse. I telefon, malý fotoaparát či prstýnky na rukou lákají zloděje. Například v Rio de Janeiru turistu obstoupí skupina mladistvých, pokud nejste Usain Bolt, nemáte šanci.

4. Odbavení zavazadel

V žádném případě si fotoaparáty či počítače nepatří do kufru či batohu, který bude na letišti odbavený. Při letu do Spojených států je dokonce úmyslně zničí a připnou lísteček, že na to mají právo. Je také lepší si sbalit oblečení na první den s sebou do letadla. Někdy se stane, že kufr dorazí později, výjimečně, že nedorazí vůbec. „Je lepší si například nové oblečení koupené na dovolené vzít na sebe a to staré nechat v kufru. Také dárky si přibalte do tašky, kterou si berete na palubu letadla,“ doporučuje Pavel Fellner z CK S.E.N., který už takto přišel o mnoho dárků pro blízké.

5. Exotika pro začátečníky

Nebojte se cestovat mimo Evropu. I ve stínu imigrační krize a teroristických útoků zůstává ve světě mnoho bezpečných zemí, které stojí za to procestovat. Například Austrálie, Nový Zéland či USA mají stabilní politický systém i zdravotnictví na dobré úrovni. Vietnam, Barma či Thajsko milé obyvatele, z Afriky lze doporučit Namibii, Kubu je zase dobré stihnout, než se tamní politický systém změní. V Japonsku nemá úslužnost obyvatel obdobu a v Číně se potkávají staré konfuciánské tradice s majestátní císařskou architekturou, komunistickou ideologií a kapitalistickou dravostí.

Kdo je CK S.E.N.

Bratři a milovníci cestování, Pavel a Luboš Fellnerovi, založili před 24 lety v Bratislavě Cestovní kancelář BUBO Travel. Hned po pádu Železné opony zorganizovali autobus a s kamarády objeli Turecko, Sýrii, Jordánsko. Pak následovala Skandinávie, později Indie a postupně celý svět. V roce 2012 koupili v Praze Cestovní kancelář S.E.N. V současné době pořádají 150 zájezdů do celého světa. Luboš Fellner byl v roce 2011 na Slovensku vyhlášen podnikatelem roku.

Garantované termíny zájezdů

CK S.E.N. nabízí svým klientům unikátní záruku – garantuje termíny zájezdů. Často se stává, že cestovní kanceláře v případě, že nenaplní kapacitu, poznávací zájezdy ruší. Pokud by se toto stalo u CK S.E.N., dají vám kromě celé zálohy i 10 tisíc Kč jako odstupné.

Více informací o CK S.E.N.

www.cksen.cz, www.bubo.sk

www.facebook.com/cestovkasen

Poslední aktualizace: 4.7.2016
Pět rad, jak si užít dovolenou bez zbytečných komplikací na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu