Loading...
Labská stezka nabízí cykloturistům i turistům v oblasti Podřipska, Českého středohoří a Českosaského Švýcarska zážitky a aktivní vyžití.
Tato stezka (cyklotrasa č. 2) má v rámci cestování opravdu co nabídnout. Ať už máme na mysli přírodní krásy, historické památky nebo sportovní a kulturní vyžití. Plánovat si zde můžeme jednodenní i vícedenní výlety s možností ubytování či využít různých kombinací Dopravy. Cyklotrasa začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín a končí v Dolním Žlebu, odkud pokračuje dále do Německa.
Zveme vás na výlet dlouhý více než 90 km po Labské stezce v Ústeckém kraji. Výchozím bodem je Štětí. Čeká tu legendární loupežník Štětka se svou čtyřčlennou družinou, který provází po naučné stezce v okolí Štětska. Vypráví o historii, přírodě, průmyslu i zemědělství. Následná zastávka je zdaleka viditelná hora Říp (456 m n. m.), ke které se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha. Na vrchol hory s románskou rotundou se lze dostat po červené a modré turistické trase, okouzlí vás krásný výhled do Českého středohoří, na hluboké lesy Kokořínska i na malebné město se silnou historickou tradicí sahající do 12. století - Roudnice nad Labem. Za návštěvu stojí i věž Hláska, která nabízí nádherný výhled na celé Podřipsko a část Českého středohoří. Tipem na Podřipsku je Roudnické vinobraní, které se koná 12. září.
Z Roudnice nad Labem se lze vydat, jak po levém tak i pravém břehu. Labská stezka vede po pravém břehu řeky Labe, odtud lze plynule dojet až do královského města Litoměřice. Nebo lze využít levého břehu a jet po cyklotrase č. 3102, která vede přes obce Hrobce, Libotenice, Nučnice a dál k Litoměřicku. V Libotenicích lze navštívit Galerii kraslic nebo místní kostel sv. Kateřiny. Další variantou pro zpestření Labské stezky je využití Cyklobusu i pro pěší po Českém středohoří se zastávkami Roudnice nad Labem, Litoměřice, Mukařov, Lovosice, Kletečná nebo historického vlaku - Podřipský motoráček.
My pro náš výlet zvolíme kombinaci obou tras. Z Roudnice nad Labem se vydáme po Labské stezce, po pravém břehu Labe přes obce Vědomice, Černěves, Lounky až do Nučnic. Zde využijeme pro přepravu na druhý břeh přívoz Nučnice - Nučničky a pokračujeme po cyklotrase č. 3102. Míjíme obce Počaply, České Kopisty až do historického města Terezín. Zde je k vidění především pozoruhodně zachované vojenské opevnění - Mála a Velká pevnost a Muzeum ghetta, Automuzeum s expozicí od 50. let či golfové centrum Kotlina Terezín. Odtud lze pokračovat po cyklostezce Ohře vedené jako cyklotrasa č. 6 přes Tyršův most do Litoměřic, zde se zastavíme, stejně jako K. H. Mácha. Za návštěvu stojí i Vinobraní Litoměřice ve dnech 18. – 19. září 2015.
Z města pokračujeme po Labské stezce s odbočkou k Píšťanskému jezeru do malebného údolí Porta Bohemica. Vinařskou oblast Velké Žernoseky (tradiční Žernosecké vinobraní 25. – 26. 9. 2015) na pravém břehu a Malé Žernoseky na levém břehu spojuje přívoz. Na levý břeh kousek od Oparenského údolí se lze dostat, pokud z Terezína pokračujete přes Nové Kopisty, Lukavec a Lovosice, kde za zmínku stojí nově zrekonstruovaná Pfannschmidtova vila či návštěva zříceniny hradu Oparno. Odbočíme-li 26. září 2015 v Lovosicích, dorazíme na Třebívlické vinobraní.
Pokračujeme po Labské stezce pod vrchem Kalvárie, přes obce Libochovany, Církvice a Brná až do krajského města Ústí nad Labem, zde se na úpatí skal pyšní hrad Střekov. V centru lze využít lanovou dráhu i pobyt na zámečku Větruše nebo lze zajít do ZOO.
Cyklostezka pokračuje po pravém břehu přes Velké Březno, kde lze zajít do pivovaru či na zámek. V Malém Březně odbočuje Zubrnická muzeální železnice vedoucí k Souboru lidové architektury Zubrnice, pod dohledem Bukové hory. Cyklotrasa č. 2 vede k Děčínu. V Těchlovicích lze odbočit k hradu Vrabinec. V Děčíně se nachází zámek nebo ZOO na Pastýřské stěně. Labská stezka končí na území České republiky v Dolním Žlebu. Trasa dále pokračuje do Německa pod názvem Elberadweg.
Aktuální tipy na výlety a Dopravu na www.ceskestredohori.info.