Po stopách lidové architektury v Karlovarském kraji
Mnoho turistů je čím dál více přitahováno zákoutími historických částí měst a obcí, která v sobě stále nesou kouzlo a krásu, jež jim vdechli dávní stavitelé a původní obyvatelé těchto míst. V této souvislosti bychom vám chtěli přiblížit některá úchvatná místa nejzápadnějšího území České republiky – Karlovarského kraje, především pak neobyčejnou, barevnou krajku hrázděných štítů chebské lidové architektury. Tato místa ve spojení s divokou a neporušenou přírodou Vám mohou být inspirací k zajímavým výletům i během chladnějších měsíců.
Nádherné stavby najdeme především v Novém Drahově u Františkových Lázní a v Doubravě u Lipové, jihovýchodně od Chebu. Jistě ale stojí za to podívat se i jinam. Například do Tuřan, Milhostova, Královského Poříčí nebo Salajny.
Podívejme se nejprve do Doubravy u Lipové, jenž jako celek představuje ojediněle dochovaný urbanistický útvar rozptýlené vsi se zástavbou velkých usedlostí i samostatně stojících obytných stavení. Jednou z nejobdivovanějších usedlostí je místní tzv. Rustlerův statek, nejstarší kompletně zachovaný čtyřhranný dvorec s polopatrem z roku 1751. Součástí areálu je chlév, kolna se zajímavě řešenými sloupy a krovy a zděná stodola. Uvnitř se nachází soukromé národopisné muzeum, v jehož expozici je zemědělské nářadí, nástroje a lidový nábytek regionu z 18. až 20. století a nechybí ani stylová restaurace. Pořádají se tu prodejní výstavy obrazů, keramiky a dřevořezeb, na dvoře pak příležitostně i koncerty a divadelní představení. Rustlerův statek nese čp. 9, významnými stavbami jsou však i další domy s popisnými čísly 8, 13, 15, 16 a další. Doubrava u Lipové byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací a na své si zde přijdou i milovníci památných stromů, lip srdčitých a dubů letních, starých 120 až 260 let. Turisté zde také mohou navštívit hřebčín s největším stádem arabských plnokrevníků u nás.
Další velmi cennou vesnickou památkovou rezervaci najdete v obci Nový Drahov. Zdejší zástavbu představuje soubor uzavřených usedlostí z 18. a 19. století. Ves není příliš rozlehlá a tvoří ji rozptýlená zástavba tzv. „franckých dvorů“. K nejcennějším usedlostem patří dům čp. 1 s hrázděným štítem a pavlačí s vyřezávanými sloupky konstrukce patra. Je zde možné zakoupit výrobky lidové keramiky regionální provenience. V usedlosti čp. 5 je penzion Selský dvůr, kde je možno navštívit i stylovou zahradní restauraci. Většinou patrové obytné domy a hrázděné hospodářské budovy, jejichž štíty jsou bohatě barevně zdobené a na nichž nechybějí ani složité šachovnicové vzory mezi okny, byly důvodem vyhlášení vsi Nový Drahov za vesnickou památkovou rezervaci. Severovýchodně od obce se nachází pozoruhodné a turisty hojně navštěvované rašeliniště Soos s bahenními sopkami a minerálními prameny. Jedná se o národní přírodní rezervaci, která může být společně s Motýlí farmou v nedalekých Žírovicích součástí návštěvy Nového Drahova.
V neposlední řadě bychom chtěli upozornit na historickou památku na okraji obce Milíkov, kterou v roce 2008 koupil Karlovarský kraj do svého majetku. Jedná se o hrázděný dům zapsaný na seznamu kulturních památek a návštěvníci zde najdou skanzen s expozicí venkovských tradic a lidových řemesel.
Všechny jmenované tradiční zástavby patří k posledním nejzachovalejším příkladům západočeského hrázděného domu chebského okruhu. Chebské statky přitom patří mezi nejzajímavější památky hrázděných zemědělských usedlostí nejen u nás, ale i v celé Evropě.
Více informací naleznete zde: www.zivykraj.cz.