Loading...
Cože? Zájezdy speciálně pro seniory? Ano, je to tak – cestovní kanceláře a agentury se zaměřily právě na skupinu cestovatelů 55+ a nabízejí poznávací zájezdy přesně na míru seniorům. Ale co od takového zájezdu očekávat a s čím vším počítat?
Co je typické pro poznávací zájezdy pro seniory?
Obvykle jde o cenově zvýhodněné zájezdy, které probíhají mimo hlavní sezónu – tedy na podzim a na jaře. Pokud si ovšem projdete nabídku, zjistíte, že výběr destinací nijak omezený není a senioři si mohou vybírat jak z kratších zájezdů po evropských velkoměstech, tak z dlouhých a dobrodružných po Asii či Americe. Samozřejmostí je pohodlné ubytování a služby delegáta, který se specializuje právě na potřeby starších turistů.
Jak vznikl nápad nabízet speciální zájezdy pro seniory?
Původně se jednalo o dotační program španělské vlády, která tak chtěla podpořit turistický ruch ve svých regionech mimo hlavní sezónu a oslovit širší cílovou skupinu turistů. Po ní zajímavý nápad převzali další země a regiony včetně ubytovacích zařízení, a společně začali připravovat speciální nabídky pro seniory a důchodce.
Poznávací zájezdy pro starší objevili už i tzv. šmejdi
Než se vydáte napospas cestovní kanceláři, která má nabízet právě zájezdy pro seniory, ověřte si, zda nejde o past ze strany tzv. šmejdů, kteří se proslavili nejen ve známém dokumentu. Po tuzemských zájezdech se i oni chtějí přiživit na tomto trendu a pod záminkou výjezdu na poznávací zájezd do Vídně či Paříže dojde k obvyklému vnucování hrnců a vysavačů. Vždy si proto ověřte solidnost pořadatele zájezdu a zajímejte se o detaily konkrétní nabídky.
Nezapomeňte před odjezdem na cestovní pojištění
Když už jste si vybrali svou destinaci a zájezd a ověřili si důvěryhodnost cestovní kanceláře či agentury, začíná čas příprav na cestu. Senioři jsou na cestách mnohem náchylnější k zraněním, nemocím nebo náhlým atakům chronických chorob a mohou hůře snášet změny klimatu. Problém může nastat třeba u revmatiků, astmatiků nebo diabetiků. Proto je pro cestující seniory naprostou nezbytností cestovní pojištění.
Cestovní pojištění pro seniory a jeho podmínky se liší pojišťovna od pojišťovny. Zatímco jedna pojišťovna nastavuje pro starší, a tím pádem i rizikovější, pacienty vyšší ceny nebo nepojišťuje vůbec seniory nad 70 let věku, jiná nechává cenovou hladinu stejnou a navíc přidá i další benefity.
Např. u pojišťovny Allianz vás i po sedmdesátce vyjde týdenní cestovní pojištění po Evropě na 516 Kč včetně pojištění odpovědnosti. S neomezenými léčebnými výlohami, pojištěním zavazadel, úrazovým pojištěním a dalšími doplňkovými riziky si připlatíte jen 240 Kč navíc. Jde proto o jedno z nejvhodnějších cestovních pojištění na trhu přímo určené pro seniory, a pokud si vzpomenete na poslední chvíli, lze ho sjednat s okamžitou platností i online.
Na zájezd přibalte také léky i potvrzení od doktora
Abyste si jako senioři z dovolené odvezli jen ty nejlepší vzpomínky, je vhodné přibalit s sebou všechny léky, které běžně používáte a ověřit si jejich legalitu v cílové zemi. Pokud si nejste jisti, vždy se vyplatí mít s sebou potvrzení od svého lékaře, že se léčíte s tím a tím konkrétní onemocněním a že vám předepsal tuto medikaci.
Na zahraniční dovolenou nemusí vedle seniorů s chronickým onemocněním zapomínat ani lidé odkázání na dialýzu díky síti zahraničních dialyzačních center a specializované asistenční službě. Delegáti zájezdů pro seniory by vám měli ve vašich specifických zdravotních potřebách vyjít vstříc a vhodně koordinovat péči, kterou nutně potřebujete, s programem zájezdu. Není výjimkou, že pojišťovny v nejoblíbenějších destinacích nabízí k tomuto účelu i speciální služby lékařského konzultanta.