Loading...

Pozvánka do Olomouce

Tipy a novinky

Město Olomouc je unikátní fortifikační památka ve střední Evropě.
Historie sahá až do 11. století, kdy byl silně opevňován olomoucký hrad.
Z barokní bastionové pevnosti, z dob Marie Terezie, se zachovaly jen segmenty jako je např. Terezská brána či Korunní pevnůstka.
Od roku 1850 nechal Císař František Josef I. kolem Olomouce vybudovat systém předsunutých pevnůstek, tzv. Fortový věnec.
V současné Olomouci se zachovaly rozsáhlé pásy středověkých hradeb, řada bastionů a několik fortů, které jsou dnes přístupny veřejnosti.

Korunní pevnůstka

Jedná se o velmi dochovanou, ucelenou část bývalé bastionové pevnosti Olomouc. V roce 1754 bylo budování zahájeno terénními úpravami. V letech 1755-56 byla dokončena armováním. Pevnůstka sestává z jednoho pětibokého bastionu číslo 24 a dvou půlbastionů číslo 25 a 23. Kurtina mezi bastionem číslo 25 a 24 je prolomena vstupní branou. V areálu Korunní pevnůstky je umístěna barokní prachárna, torzo empírové strážnice a od poloviny 19. století byl její vnitřní prostor doplněn dvěma rozlehlými budovami dělostřeleckých laboratoří. Korunní pevnůstka sloužila jako zvláštní vstup do města a v jejím areálu byly umístěny kanonické zahrady a osa cesty do města byla osázena alejí.

Dnes je v areálu Korunní pevnůstky vybudováno široké zázemí pro pořádání kulturních akcí, jako jsou např. rockový a pivní festival, hanácké chmelové dožínky, Letní Letná, atd…
www.pevnostolomouc.cz

Fort XVII – Křelov

Je polygonální permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Hlavním obranným těžištěm tohoto objektu je mohutný zemní val, na němž byla mezi zemními násypy rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Jeho vnější zpevněná strana tvořila současně eskarpu příkopu, vnitřek je opatřen kasematami pro ukrytí obránců a bezpečné uložení zásob. Za hlavním bojovým postavením se v centru fortu nachází tzv. středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím s plochou zadní stěnou, z níž vystupuje šíjová kaponiéra na obranu příkopu před týlovou stranou fronty. Reduit sloužil jako ubytovací zařízení a v případě obležení nepřítelem byl posledním místem obrany.

V současné době je Fort XVII využíván jako muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militárií.

Hostinec Citadela, umístěný v reduitu pevnosti, je využíván na společenské a firemní akce, svatby a hostiny.
V přilehlých sálech se pořádají koncerty, malá divadla, semináře a školení.

Celý areál Fortu XVII nabízí 60 tisíc m2 plochy a je vyhledávanou lokalitou pro pořádání velkých teambuildingových akcí, dětských dnů, historických bitev a jarmarků.

Festival FortFest, pořádáný v červenci v areálu Fortu XVII, je jedinečnou přehlídkou divadel, koncertů, řemeslné dovednosti a hlavně plný soubojů historických dobových skupin.

Pro rok 2012 je připravena jedinečná výstava „c. a k. kinematograf“, která naučnou a zábavnou formou ukáže vývoj promítacích přístrojů a kamer v čase. Výstava bude doprovázena řadou workshopů pro základní a střední školy, které svojí poetikou probudí představivost dětí a studentů.

Aktuální informace o provozní době a pořádaných akcích najdete na:
www.forty.cz

Fort Radíkov č. 2

Patří do předsunuté skupiny čtyř dělostřeleckých fortů, tzv. Festu Svatý Kopeček. Výstavba započala r. 1871 jako součást Císařsko královské Olomoucké pevnosti. Po třech letech byl sice bojeschopný, ale dostavoval se až do roku 1882. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort, který měl 26 děl na valu a 10 děl v kaponierách.
Je to architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se na území ČR dochoval v jediném exempláři.

Na fortu v Radíkově můžete shlédnout počítačovou vizualizaci zpracovanou podle dochovaných plánů, prohlédnout si na třech trasách nejdůležitější části jedinečného pevnostního objektu ve střední Evropě.
Též si můžete objednat některé outdoorové aktivity nebo vyzkoušet projekt „Civilní ochrana v praxi“, který je zaměřen zejména na žáky a studenty
www.pevnost-radikov.cz

Fort XIII

Druhý reduitový fort se nachází asi jeden kilometr vzdušnou čarou od fortu XI. nad lomem současné cihelny. Velmi zachovalý objekt přišel v průběhu desetiletí pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend, která při osvobozování kladla odpor, o čemž svědčí pozůstatky bojů na stěnách. 2. května 1945 bylo u objektu popraveno 17 českých vlastenců, kteří se pokusili v obci Kožušany o povstání. Až do roku 1998 byl objekt využíván Armádou ČR jako muniční skladiště.

V blízké budoucnosti zde bude vybudováno muzeum a typická vojenská hospodu.
Objekt je možno navštívit po předchozí telefonické domluvě.
www.drakk.eu

Informační centrum Olomouc | infocentrum@olomouc.eu

Standardní nabídku Informačního centra, průvodcovské služby, prohlídku historických prostor a objektů, výstupu na radniční věž, zpřístupněný kryt CO v Bezručových sadech a další tematické trasy, doplní od června plně funkční multimediální průvodce OLINA (Olomoucká interaktivní navigace). Tento nový elektronický průvodce bude zdarma k zapůjčení v Informačním centru a po složení vratné zálohy bude v několika světových jazycích k dispozici těm, kteří se chtějí bez omezení pohybovat po městě a seznámit se s jeho historií i současností. Software tohoto produktu je tvořen pro většinu standardních typů komunikátorů a bude k dispozici na internetu ke stažení a použití v telefonech nebo PDA.

Současně se zahájením turistické sezony byla také slavnostně odhalena nová Expozice orloje v prostorách Radnice, která se zaměřuje na šestisetletou historii tohoto unikátního stroje času. Návštěvníkům je orloj představen jak z hlediska zajímavé ikonografie a umělecko-řemeslného zpracování, tak jako dobově významné astronomické dílo. Výstava vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Olomouc, které se na expozici významnou měrou podílelo. Podoba olomouckého orloje je návštěvníkům představena v různých etapách jeho vývoje a doplněna originálními předměty ze staršího stroje, které se tak alespoň symbolicky vracejí do prostor, pro něž byly původně určeny.

Arcibiskupský palác | | prohlidkypalace@ado.cz

Od 30. dubna 2011 se může Olomouc pyšnit dalším unikátem, a to jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem biskupa ve střední Evropě. Nově zrekonstruovaný Arcibiskupský palác nabízí padesátiminutovou prohlídku historických prostor. Výklad je standardně poskytován v češtině, pro skupiny také anglicky, německy a polsky. Jednotlivci si také mohou zapůjčit cizojazyčného audioprůvodce.

CK PEŘEJ tours | perej@perej.cz

K již dříve představeným výletům s průvodcem na kole nebo na raftu přidává letos CK PEŘEJ tours další novinku, kterou je půjčovna kol přímo v centru města.

NOVINKA – Regionální půjčovna kol v Informačním centru Olomouc

Nově otevřená regionální půjčovna kol v centru města přímo na Horním náměstí v Informačním centru Olomouc nabízí turistům možnost zapůjčení kol na hodinu (80 Kč) i celý den (300 Kč). K dispozici jsou městská kola Olpran, přilby i reflexní vesty. Služba je poskytována denně od 9 do 17 hodin. V sídle CK PEŘEJ tours na Lafayettově ulici je k zapůjčení další speciální vybavení.

Vyhlídkové plavby historickou Olomoucí

Vyhlídkové plavby na raftech po Mlýnském potoce mají tradici již více než deset sezon. Letos budou plavby organizovány každou středu (v červenci a v srpnu i každý pátek) po dobu letní sezony od května do října v době 10–17 hodin a při významných událostech pořádaných v Olomouci. Na Horním náměstí před IC bude umístěn stánek, u kterého bude parkovat mikrobus CK PEŘEJ tours. Na tomto místě si lze plavbu objednat a ihned uhradit (s Olomouc region Card je plavba zdarma). Každou celou hodinu se vyjíždí na netradiční prohlídku historického centra města Olomouce z paluby raftu s vyškoleným instruktorem, který účastníkům při plavbě podá zajímavý výklad k okolním zajímavostem a přidá i pár pověstí. Po plavbě se opět mikrobusem vrací na Horní náměstí.

Olomouc na kole s průvodcem

Projížďky na kole umožňují během jediného dne poznat všechna zajímavá místa v Olomouci a zasvěcený průvodce podá na jednotlivých zastávkách ty nejzajímavější informace. Projížďky se konají od května do září každé úterý, čtvrtek a sobotu a absolvovat je lze na kolech vypůjčených i vlastních. Trasy jsou nenáročné a vedou mimo hlavní silnice po cyklostezkách a bočními ulicemi.

Lázně OLOMOUC | info@lazneolomouc.cz

Od června do září 2011 mohou milovníci sportu vyrazit do olomouckých parků na organizované zdravotní procházky s holemi – tzv. Nordic Walking. Účastníci asi šedesátiminutové procházky se budou potkávat od 1. června každou sobotu v 10:00 hodin na prostranství před hotelem Flora. Připravená trasa vede skrz olomoucké parky – Čechovými sady, Rudolfovou alejí, Bezručovými sady pod historickým opevněním, kolem Vily Primavesi a dále přes historické centrum Olomouce. Závěr je v 11:00 hodin před olomouckou Radnicí u modelu města. Vybavení zapůjčí organizátor. Na tento zdravotní a poznávací okruh je nutná rezervace na tel. 605 788 818 – recepce balneocentra.

Poslední aktualizace: 15.9.2011
Pozvánka do Olomouce na mapě
Autor: Bekmen
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu