Loading...

Praktický průvodce pro lékařské ošetření v Evropě - Mobilní aplikace

Tipy a novinky

Pokud během letní dovolené cestujete po evropských státech, je nutné počítat i s možností, že budete muset vyhledat lékařské ošetření. Téměř každý český občan je přitom držitelem Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), vydávaného automaticky všemi českými veřejnými zdravotními pojišťovnami. Průkaz je základním prvkem ochrany našich občanů ve státech EU a nabízí široké možnosti uplatnění. Víte jak jej uplatnit v zahraničí? Za jakých podmínek? V mnohém Vám může pomoci mobilní aplikace "CMU na cesty".

Buďte připraveni i na neočekávané situace!

Mobilní aplikace "CMU na cesty" přináší objektivní a pravidelně aktualizované informace o nároku na zdravotní péči v Evropě. Pokud předložíte EHIC, máte nárok na ošetření v nezbytném rozsahu ve zdravotnických zařízeních, navázaných na veřejný systém zdravotního pojištění, za stejných podmínek jako místní pojištěnci. To mimochodem znamená, že náklady léčení ponese v první fázi místní zdravotní pojišťovna. I kdybyste museli za péči zaplatit sami, máte vždy možnost požádat po návratu do ČR o náhradu nákladů. Nezbytnou péčí se přitom rozumí i péče související s chronickými nemocemi (např. dialýza) nebo s těhotenstvím a porodem, pokud za poskytnutím péče necestujete cíleně.

V aplikaci "CMU na cesty" se dozvíte konkrétnější informace o tom, za jakých podmínek je péče v jednotlivých evropských státech poskytována. Například i to, jakou spoluúčast budete muset u lékaře zaplatit. U vybraných států dokonce najdete odkaz na vyhledávač nejbližšího zdravotnického zařízení. Pro případ nouze zde naleznete i kontakty na české zastupitelské úřady.

Aplikace dále nabízí srovnání výhod a nevýhod EHICu a komerčního cestovního pojištění. Mezi výhody EHICu patří například, že nejsou nijak omezeny náklady na léčení a lze na něj čerpat péči související i s chronickými nemocemi, s těhotenstvím a porodem. Nevýhodou naopak je třeba to, že EHIC nekryje spoluúčast pacienta nebo převoz zpět do ČR. Sjednání cestovního pojištění tedy zvyšuje úroveň zabezpečení.

Jen pro informaci - v loňském roce uhradily české zdravotní pojišťovny nezbytnou zdravotní péči na základě EHICu v 35 582 případech za více než 400 mil. Kč.

V jakých situacích se Vám může EHIC hodit? Buďte připraveni i na neočekávané situace!

V aplikaci lze nalézt i obecné informace o koordinaci sociálního zabezpečení v Evropě. Například jak postupovat, pokud bydlíte v ČR, ale pracujete v jiném státě, nebo pokud se hodláte na důchod z ČR odstěhovat atp.

Aplikace "CMU na cesty" moderním způsobem navazuje na dříve tištěnou publikaci Průvodce zdravotní péčí, kterou každoročně aktualizovalo a vydávalo Centrum mezistátních úhrad, styčný orgán ČR pro oblast zdravotní péče. Novou aplikaci "CMU na cesty" lze zdarma stáhnout do mobilních telefonů z Google Play (Android) nebo z App Store (iOS). Po stažení již nevyžaduje aplikace datové připojení s výjimkou odkazů na webové stránky. Pokud nevlastníte chytrý telefon, můžete veškeré informace získat na webových stránkách www.cmu.cz, případně si je vyžádat na info@cmu.cz.

Poslední aktualizace: 10.7.2015
Praktický průvodce pro lékařské ošetření v Evropě - Mobilní aplikace na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu