Loading...

Přemýšlíte o koupi hydrobatohu? Představujeme tři důvody, proč se camelbacky vyplatí...

Tipy a novinky

Chcete-li sportovat zdravě a bez obav, měli byste mít vždy po ruce dostatek pití. Hydrobatohy pohodlně řeší přísun tekutin při venkovních aktivitách, a snižují tak riziko dehydratace organismu. Pro všechny zákazníky Blackcomb.cz jsme shrnuli výhody hydrobatohů tak, jak jsme je sami zakusili během dlouhodobého používání.

1. Hydrobatohy vám zajistí přísun tekutin kdykoliv a kdekoliv. A bez nehod
Hydrobatohům se někdy také přezdívá camelbag či camelback (velbloudí vak nebo velbloudí hrb), což odkazuje na schopnost velbloudů zadržovat vodu i v extrémních podmínkách. Tyto batohy se skládají z rezervoáru (hydrovaku) na vodu, sací hadičky a náustku. Výhod hydrobatohů oproti klasické PET lahvi je hned několik. Batohy mají integrovaný systém na hadičku, která je vyvedena ven na ramenní popruhy. Při sportu tak můžete pít, aniž byste batoh sundávali nebo pracně lovili PET lahev v boční přihrádce. Sací hadičky jsou navíc vybaveny speciálním náustkem, jenž funguje jako samouzavírací ventil. Pokud z hadičky nepijete, ventil se sám uzavře a tekutina nevyteče ani při svislé poloze hadičky. Vyhnete se tedy i nehodám s nedošroubovanými víčky klasických lahví a následnému mokru v batohu.

2. Velké zásoby tekutin vám nebudou na obtíž
Vodní rezervoáry mají oproti PET lahvím o hodně větší objem. Můžete v nich pohodlně nosit až 3 litry vody. Vaky jsou navíc vyrobené z poddajného plastu nebo gumy, takže se jejich objem a tvar přizpůsobí vaší aktivitě a nebudou vás na rozdíl od pevných lahví tlačit do zad. Kvalitní hydrobatohy jsou vybaveny termoizolačními rezervoáry a voda v nich bude příjemně chladná i při delším pobytu na slunci.

3. Správně udržovaný hydrovak vydrží léta a šetří přírodu
Pokud hydrovak správně udržujete, můžete si být jisti, že díky použitým odolným materiálům vydrží léta. Jeho používáním místo PET lahví navíc šetříte přírodu, protože plastové lahve je potřeba kvůli promáčknutí často vyhazovat a kupovat nové.

  • Jak ale hydrovak udržovat, aby vám dobře a dlouho sloužil?

Po každém použití je vhodné hydrovak propláchnout a nechat řádně vyschnout. Zamezíte tak tvorbě plísní a nepříjemnému zápachu. Zkušení sportovci také radí rezervoáry jednou za čas vypláchnout jarovou vodou či roztokem s jedlou sodou. Mezi oblíbenou metodu sušení také patří profouknutí sací hadičky a hydrovaku fénem zapnutým na módu studeného vzduchu. Pokud se vám ve vaku přece jen objeví plíseň nebo při jeho používání ucítíte nepříjemnou chuť, pomůžou speciální čisticí sady. Ty obsahují kartáče pro čištění rezervoáru i hadičky a také čisticí tablety.

Jak vypadá správný pitný režim?
Pijte průběžně a vyzkoušejte domácí iontový nápoj

Voda je základní stavební jednotka každého z nás. Lidské tělo je totiž až ze 70 % tvořeno právě vodou, a proto je nutné si hlídat její dostatečný příjem. Při fyzické námaze se tělo zahřívá, a pokud mu nedodáte dostatečný přísun tekutin, hrozí dehydratace. Podle vědeckých výzkumů přitom stačí ztratit jen 2 % tekutin a mohou se dostavit nepříjemné dehydratační příznaky. Mezi ně patří například snížená schopnost koncentrace, zhoršená koordinace pohybu či malátnost a bolest hlavy. Jak tedy vypadá správný pitný režim?

Správný pitný režim je založen nejen na množství, ale i kvalitě přijímaných tekutin. Během sportování byste měli pít průběžně, přičemž nápoje by měly mít přiměřenou teplotu. Ledová voda za horkého počasí by vám totiž mohla způsobit teplotní šok a křeče v žaludku. Při pohybové aktivitě kratší než jednu hodinu postačí doplňovat tekutiny pitím obyčejné vody. Při delší fyzické aktivitě je potřeba doplňovat nejen vodu, ale také sůl a další ionty, které z těla ztrácíte při pocení.

Iontový nápoj, jímž doplníte potřebné látky, lze buď koupit, nebo si jej můžete jednoduše vyrobit sami doma. Stačí ochutit čistou vodu nebo čaj medem či čerstvou ovocnou šťávou a přidat na litr této tekutiny špetku soli. Sůl obsahuje potřebný sodík a chlor, med a ovocné šťávy poskytují rychlou energii bez éček. Takto vyrobený domácí ionťák v třílitrovém hydrovaku a pořádná porce svačin v batohu vám bez problému vystačí i na celodenní středně těžkou túru. Sůl a med můžete navíc vždy brát s sebou pro případ, že budete chtít tekutiny do rezervoárů doplnit během cest.

Poslední aktualizace: 3.4.2014
Přemýšlíte o koupi hydrobatohu? Představujeme tři důvody, proč se camelbacky vyplatí... na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu