Loading...
Vítejte v Příbrami, v historickém královském horním městě. Příbram s 33 000 obyvateli leží na úpatí Brd necelých 60 kilometrů jihozápadně od Prahy. Nejstarší písemný doklad o Příbrami pochází z roku 1216 (výročí 800 let v roce 2016), kdy ji koupil pražský biskup Ondřej.
V době panování českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. dal v srdci svého církevního panství tehdejší majitel arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit na místě původní dřevěné tvrze kamenný hrádek, jádro dnešního příbramského Zámečku-Ernestina. Působení prvního pražského arcibiskupa připomíná dochovaný gotický arkýř, presbytář soukromé Arnoštovy kaple. V něm byla umístěna podle pověsti jím vyřezaná soška Panny Marie, později přemístěná do původní svatohorské kaple. Ta se po roce 1660 stala součástí rozsáhlého komplexu zahrnujícího kostel s ambity. Ještě v 17. století se svatohorský areál stal jedním z nejrozsáhlejších barokních objektů u nás. Svatá Hora představuje významnou památku baroka ze 17. století a nejvýznamnější a nejstarší mariánské poutní místo v Čechách. Chloubou svatohorského chrámu P. Marie je nádherný hlavní oltář ze stříbra. Kromě velmi hodnotné architektury je zde několik stovek plastik a obrazů a mimořádně bohatá štuková výzdoba. V areálu Svaté Hory dále nepřehlédněte kamenný sloup na prostranství, sousoší Kalvárie, Mariánskou studánku a památný Svatováclavský dub. Svatá Hora nabízí také krásný výhled na Příbram. Ze Svaté Hory sestoupíte do města po 450 metrů dlouhém schodišti, které bylo postaveno v 18. století. Schodiště vás dovede do historické části města, jejíž dominantou je kostel sv. Jakuba Staršího, jehož základy jsou nejstarší městskou architektonickou památkou z 13. století. Současná novogotická podoba kostela pochází z roku 1869. Kostel se nachází na náměstí T. G. Masaryka. Jedno z ústředních míst náměstí představuje sídlo Knihovny Jana Drdy, která sousedí s budovou bývalého soudu se sgrafity podle kreseb Mikoláše Alše. Na rohu náměstí si můžete prohlédnout historickou budovu radnice. Z náměstí vybíhá Pražská ulice s mnoha obchody a na jejímž horním konci se rozprostírá Václavské náměstí s kašnou a sochou sv. Václava. Jednou z nejvýznamnějších staveb v historické části Příbrami je Zámeček-Ernestinum. Svůj název nese po svém nejslavnějším majiteli – arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic. Dochováno je východní křídlo hrádku z poloviny 14. století. V Zámečku-Ernestinu se v Galerii Františka Drtikola pravidelně konají výstavy a koncerty a naleznete zde stálou expozici díla významného příbramského rodáka a světově uznávaného fotografa Františka Drtikola, Muzeum III. odboje a turistické informační centrum.
Příbram vešla do povědomí především svou slavnou hornickou minulostí. Největší rozmach stříbrorudného hornictví nastal v 19. století. Těžba stříbra a olova na Příbramsku představovala na konci 19. století až 90 % produkce celého Rakouska-Uherska. Stříbrorudné dolování pokračovalo s úspěchy až do konce 70. let 20. století. V souvislosti s těžbou neobyčejně bohatého uranového ložiska zažila Příbram od roku 1948 nový bouřlivý rozvoj, který v kladném i záporném smyslu poznamenal město a celý region. Dobývání uranu skončilo z ekonomických důvodů v roce 1991. Někdejší slávu příbramského dolování připomíná národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram - báňský skanzen na Březových Horách, nacházející se v areálu dolu Vojtěch, Anenské šachty, Drkolnova a Ševčinského dolu. Počtem historických objektů s expozicemi se stalo toto muzeum největším hornickým muzeem v České republice a jedním z největších v Evropě. Dětem i dospělým nabízí oblíbenou jízdu hornickými vláčky, prohlídky štol, fárání výtahem, jízdu po skluzavce k obřímu vodnímu kolu, seznámení se s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklórem.
Součástí příbramského dění jsou kulturní a společenské akce a pestrý spolkový život. Během roku můžete v Příbrami navštívit například Hudební festival Antonína Dvořáka, Svatohorskou šalmaj, hornickou Prokopskou pouť nebo Kulturní léto.
Opomenout nesmíme také oblíbená místa aktivního odpočinku, jako jsou aquapark, tzv. zelená páteř města (s areálem Nového rybníka a klidovými zónami Ryneček a Hořejší Obora), lesopark Litavka, a také hustou síť dětských hřišť.
Velkou příležitost k relaxaci nabízí CHKO Brdy, která byla vyhlášena v lednu 2016 na území zrušeného vojenského újezdu. V Brdech na vás čeká krásná a málo objevená příroda, která je skutečně na dosah a láká k objevování pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Za výlet stojí například zřícenina hradu Valdek či vrchy Tok a Třemošná. Jeden z nejhezčích cyklistických výletů je k Padrťským rybníkům. CHKO Brdy přímo sousedí s městskými částmi Orlov a Kozičín a s blízkou obcí Obecnice.