Provence Verte v čase vinobraní
Není tomu tak dávno, co pod pojmem Provence se skrýval jeden celistvý region, sahající od francouzských Alp směrem na jih až ke Středozemnímu moři, proslulý především městy a letovisky na pobřeží, od Monte-Carla přes Nice, Cannes, St.Tropez, Toulon až po Marseille. Punc přitažlivosti mu dodali malíři a spisovatelé jako Giono, Pagnol, Van Gogh či Paul Cézanne. Neodolatelný půvab KRAJINY, nezaměnitelná síla světla, jako noční motýly přitahující oči malířů, k tomu rafinovaná kuchyně a skvělá vína, to po desetiletí postačovalo k trvalému obdivu návštěvníků…
S tímto stavem však stále méně byli spokojeni obyvatelé její vnitrozemské části. Pět let před koncem minulého století, v roce 1995 se třináct zdejších obcí poradilo, rozhodlo a světlo světa spatřil zcela nový pojem : Provence Verte – Zelená Provence. Co znamená ? U zrodu myšlenky byl nejspíš pocit určité nerovnováhy – zájem turistů a návštěvníků se soustřeďoval především na pobřeží. Nebylo divu – představa odpočinku, zábavy a sportu se mnohem snadněji pojí s přitažlivostí mořského pobřeží s atraktivními plážemi… Obyvatelé vnitrozemí právem nabyli pocitu, že je škoda, že jejich obce jsou opomíjeny. Pod názvem Zelená Provence vymezili území mezi městy Varages na severu, Pourrieres na západě, Vins-sur-Caramy na východě a Méounes na jihu – tedy jakési srdce uvnitř Provence - a počali jej společně prosazovat jako samostatnou turistickou destinaci. Postupně – jak rostl úspěch tohoto záměru, přidávaly se obce další a v současnosti jich je do projektu zapojeno bezmála čtyřicet. A není pochyb – zavítat do Zelené Provence stojí za to.
Vinobraní – čas napětí a očekávání
V okamžiku, kdy naše letadlo dosedalo v Nice, teploměr ukazoval 24°C. Obloha bez mráčku, pro našince, zvyklého na český podzim to koncem září znamenalo krásné prodloužení léta. Za necelé dvě hodinky nás mikrobus přenesl do srdce Zelené Provence a pak už jsme se těšili z atmosféry, jakou přináší do oblasti s nekonečnými plochami vinic vyvrcholení sezony – čas vinobraní. Náš program, připravený Turistickým úřadem Provence Verte, byl orientovaný především na zdejší vinařskou produkci, takže následoval celý řetězec návštěv a exkurzí, degustací, seznamování s dalšími atraktivitami, jimiž si vylepšují své hospodářské výsledky jednotlivá vinařství. Otazník, jak se vydaří letošní sklizeň, visel ve vzduchu na každém kroku. Dlužno poznamenat, že každé vinařství počítá s návštěvou zájemců, kteří přijíždějí ochutnat, posoudit kvalitu, popřípadě nakoupit. K tomu účelu je zpravidla k dispozici něco mezi obchodem, výstavou a galerií, přičemž bez výjimky jde o prostor originální, hýřící nápady, jak upoutat pozornost hostů, navodit příjemný pocit, který nabídku vynikajících vín výrazně podpoří a hosta naladí ke koupi. Naše trasa započala ve vinařství Terres de Saint Hilaire, kde nás po celou dobu pobytu také ubytovali v příjemném, historii vyzařujícím objektu, nicméně se vším komfortem. Tento rodinný podnik se chlubí dlouhou historií, ale naproti tomu zcela moderním pojetím podnikání. Kromě skvělých vín nabízí zmíněné ubytování v několika objektech, restaurant, svatby, semináře, business akce, jezdecké středisko a možnosti dalších sportů. Navíc pořádá celou řadu společenských událostí, historické kostýmované hry, exkurze do vinařského provozu a jako příslovečnou třešničku na dortu svou naprostou originalitu – zábavný golf pod žertovným názvem „glof“, který se hraje v neupraveném prostředí v lese. Zastihli jsme tu den otevřených dveří, takže kromě degustace vynikajících vín jsme měli možnost vidět u nás ještě prakticky nevídané strojní vinobraní. Následovala vinařství Domaine du Saint Julien, Vignerons de Correns, Domaine de Cantarelle, Clos Gautier, Clos de l´Ours a Maison des Vins Coteaux Varois en Provnce Verte v La Celle při opatství z 2. poloviny 12. století - L´Abbaye de la Celle. Aby náš program nebyl příliš jednotvárný, zahrnoval také návštěvu a degustaci skvělých sýrů na kozí farmě Rocbaron a ochutnávku téměř dvou desítek různých druhů medu z produkce jednoho z největších medařství světa – Les Ruchers du Bessillon. Dosud jsme netušili, kolik druhů medu rozmanitých odstínů od bílé až po téměř tmavě hnědou a odlišných atraktivních chutí je možné vyrobit. Aby nabídka typických provensálských produktů byla úplná, nechyběla ani degustace olivového oleje na farmě Pascaline. Večer před odletem domů nám dal okusit dobroty ze své kuchyně golf klub Barbaroux a poskytl nám tak příležitost své zážitky utřídit, zhodnotit a uložit do paměti…
Sen cílevědomého zlatníka
Před dvěma léty, v roce 2012 se úspěšný zlatník Michel Brotons z Paříže definitivně rozhodl: po delším váhání, přetřásání odvážného nápadu v rodinném kruhu vrhl kostky a splnil si svůj letitý sen: mít vlastní vinařství. Zavedený byznys proměnil ve finanční prostředky a za ty pak počal budovat vinařství, které jsme již zmínili – Clos de l´Ours. Se ženou Fabienne, za podpory syna a dcery se usadil jižně od městečka Cotignac v nitru Provence Verte a pustil se do práce. Že to nebylo snadné, je dodnes vidět na jeho upracovaných rukách, ale výsledek stojí za to. Po dvou letech mimořádného úsilí nás před pár dny provázel vinařstvím a penzionem, na které může být právem hrdý. Celkem tři objekty jsou velmi kvalitně – a především s vybraným stylem - rekonstruovány, takže dnes tu hosté najdou ideální prostředí pro dovolenou, uprostřed nádherné KRAJINY, která okouzlí každého. Nu a jako příslovečnou „třešničku na dortu“ dnes Michel může nabídnout nejen vynikající kuchyni, ale zejména svá výborná vína. Aby se zdejší produkce odlišila, vína nesou originální jména, např. Blanc (bílé) Nanook 2012, Rosé Grizzly 2013, Rouge (červené) Grizzly 2012, či mazlivě Rouge Petit Ours 2013. „Doufám, že postupující úspěch se nazastaví“, říká Michel a v očích mu probleskuje nadšení pro splněné dávné sny… Po skvělém obědě a degustaci, která nás bez nadsázky nadchla, mohu s čistým svědomím doporučit: sem rozhodně stojí za to přijet.
První bio-obec v Evropě
Počali tu zkoušet ochranu a péči o své plodiny minerálními prostředky. Osvědčilo se. Lidé vstupují do biologických cyklů organickou cestou, dnes včetně využití plísní a hub. Produkce je stabilizovaná, např. hrozny jsou stejné a kvalitní. Je tu skvělý olivový olej, med i všechny ostatní produkty. Odtud už nebylo daleko k rozhodnutí všech obyvatel města : vše u nás bude „bio“ – a to do důsledku, to bude naše hlavní propagační motto…Celé menu v restaurantu, cukr ke kávě, láhev vína, mýdlo na toaletě, ubrousky – prostě vše do detailu nese punc bio. Correns je toho druhu první v Evropě a hrdě se vystavuje častým přísným testům a kontrolám, které tuto kvalitu ověřují. Přičteme-li k této atraktivitě starou Radnici s charakteristickou kovanou věží se zvonem, tzv. campanillou, kostel s cenným interiérem, romantické náměstí s fontánou, zvoucí k příjemnému posezení, říčku plnou vzrostlých ryb, překlenutou romantickými mosty, vábení nelze odolat…
Royal Convent – klenot středověké architektury
Saint Maximin la Ste Baume je město téměř uprostřed Provence Verte. Jeho baziliku se sousedícím Královským konventem vidíme již zdaleka. Jde o největší gotickou stavbu jižní Francie, založenou roku 1295 Karlem II., králem Sicílie a hrabětem Provence a zasvěcenou uchovávání ostatků Maří Magdalény. Je nejen neobvykle rozměrnou, zejména vysokou, ale především architektonicky zajímavou stavbou. Uvnitř se nacházejí mimořádně cenné varhany z roku 1774 s 2962 píšťalami. Neméně pozoruhodný je klášter (Royal Convent), jehož podstatná část dnes slouží jako hotel. Někdejší dominikánské strohé cely byly supermoderně rekonstruovány a poskytují velmi originální zážitek z ubytování, podobně jako snídaně v ambitu rozlehlého klášterního atria na čerstvém vzduchu za východu slunce. Není divu, že jeho dvě stě pokojů je po většinu roku dobře vytížených…
Miraval – vinařství filmových hvězd
Nedaleko Correns, stranou od hlavní silnice v „zapomenutém“ údolí leží zámeček Miraval, doširoka obklopený před nepohodou dobře chráněnými vinicemi.
Lokalita píše svou historii už od dob předrománských. Majitelé neměli ctižádost lákat nepřiměřené množství turistů, ani z objektu učinit frekventovaný hotel. Vybudovali moderní degustační a prodejní salon, který jakoby ozdoben sousedícími historickými budovami, šlechtěným parkem s rybníkem a nápaditými přírodními dekoracemi po léta vítal především opravdové znalce a labužníky, kteří vychutnávali vynikající místní produkci. Odrůdy Rolle, Grenache Blanc a Cabernet Sauvignon se tu doplňují se Syrah, Cinsault a Grenache. Dnes patří dvojici holywoodských hvězd – Angelině Jolie a Bradu Pittovi, nicméně vína odtud jsou v některých vinařstvích součástí prodejní nabídky.
Naše toulka Zelenou Provencí nebyla dlouhá, ale přesto jsme si odvezli množství dojmů a ojedinělých zážitků. Viděli jsme výseč atraktivit, kterými se region chlubí a díky nimž je trvale oblíbený a navštěvovaný. Jak říká Marie Pierre Emeric-David ze Turistického úřadu Provence Verte: „zdejší snaha přilákat turisty je klidná, uvážlivá, jista si hodnotami, které nepomíjejí. Nabídka je tu pestrá, přitažlivá. Co však Zelená Provence nabízí jako svůj hlavní půvab – to je umění životního stylu, plynoucí z kulturních a historických tradic, darů přírody a příznivého klimatu“. Až 300 dnů v roce je tu prý slunečných, co říkáte, zajedete se přesvědčit?
Miroslav Navara