Loading...
Japonsko již dávno nepatří mezi ony nedostupné exotické krajiny, o jejichž návštěvě si našinec může nechat pouze zdát. S tím, jak se náš svět stává čím dál tím více propojený a cestování do vzdálených destinací pohodlnější, otevírají se před námi nové možnosti k prozkoumání i turisticky méně známých lokalit. V kontextu Japonska patří k jednomu z těchto doposud neprávem opomíjených míst i Okajama, rodiště legendárního Broskvového mužíčka!
Japonská Okajama je hlavním městem stejnojmenné prefektury, která leží na ostrově Honšú v historické oblasti Čúgoku. Samotné město je významným dopravním uzlem, kde se protínají železniční tratě spojující ostrovy Honšú a Šikoku. Vlakové spojení je mimochodem asi také nejlepším způsobem, jak se do Okajamy dostat, pokud přistanete na Mezinárodním letišti Kansai v Ósace. Šinkanzenem zdoláte vzdálenost mezi oběma městy zhruba za hodinu, přímým autobusem z Ósaka Station do JR Oakayama Station trvá cesta přibližně tři hodiny. Pokud svou pouť do Okajamy hodláte zahájit v Tokiu, můžete využít například služeb All Nippon Airways, jejichž letadla zdolávají danou osmdesátiminutovou trasu několikrát denně.
Okajama patří mezi tzv. „podhradní města“, která v byla v minulosti zakládána v okolí feudálních pevností. Období největší slávy a prosperity zažilo město v období Edo (1603-1867), kdy patřilo mezi desítku nejrozlehlejších „podhradních měst“ v Japonsku. Dnes je prefektura Okajama, jejíž písečné pláže na jihu omývá teplé Vnitřní moře, známá především díky produkci ovoce a zeleniny. Obzvláště vyhlášeným produktem jsou místní broskve, které mimo jiné proslavila i legendární postava Momotaró, neboli Broskvový mužíček.
Podle prastaré japonské legendy byl Momotaró chlapec, který se narodil z obří broskve, jež jednoho dne objevil v řece v okolí Okajamy starší bezdětný pár. Chlapec byl považován za dar od bohů, a když vyrostl, tak zachránil svou rodnou vesnici ze spárů zlých obrů. Jeho věrnými pomocníky při boji s obry byli mluvící psem, opice a bažantem, v jejichž doprovodu je dodnes často vyobrazován. Příběh broskvového chlapce patří dodnes mezi dětmi v Japonsku k velmi populárním, a i proto nese letiště v Okajamě název Okajama Momotaro Airport.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že prefektura Okajama vděčí za svou slávu pouze příběhu o Momotaróovi a svým šťavnatým broskvím, není tomu tak. Mezi hlavní atrakce Okajamy patří rozlehlá zahrada Kórakuen, jež je Japonci považována za jednu ze tří nejkrásnějších tradičních japonských zahrad v zemi (do tohoto výčtu patří také zahrada Kenrokuen ležící v Kanazawě v prefektuře Išikawa a Kairaruen ve městě Mito v prefektuře Ibaraki). Místní feudální pán nechal okajamskou zahradu postavit v roce 1687 jakožto místo pro přijímání významných hostů. Veřejnosti byla zahrada otevřena až teprve v roce 1884. Najdeme zde typické velké rybníky plné okrasných kaprů, rychlé bystřiny, oblázkové cestičky lemované javory, sakurami a švestkovými slivoněmi. Harmonickou atmosféru pak podtrhují malá čajová a rýžová políčka, která sousedí s lukostřeleckou střelnicí a voliérou pro jeřáby.
Přímo naproti zahradám se do výšky tyčí replika Okajamského hradu, který je někdy také kvůli svému černému exteriéru přezdíván jako „Havraní hrad“. Původní pevnost z roku 1597 nepřežila americké bombardování během druhé světové války. Současná replika, která věrně kopíruje původní vzhled šestipodlažního hradu, byla vystavěna v roce 1966 a ve svých interiérech hostí výstavu věnující se historii hradu. Mimo to se uvnitř nachází také půjčovna kimon a keramická dílna, v níž si návštěvníci mohou vyzkoušet výrobu typické lokální keramiky Bizenjaki.
TIP: Vydejte se na zájezd do Japonska a poznejte místní kulturu, památky a tradice. Můžete se přidat k jednomu z poznávacích zájezdů s českým průvodcem nebo si nechat sestavit vlastní itinerář.
Vhodným způsobem, jak si zpestřit návštěvu Okajamy, je jednodenní výlet do nedalekého historického Kurašiki. Malebné městečko se zachovalým středověkým centrem a s kouzelnými plavebními kanály, po kterých neustále pendlují převozníci oblečení do historických kostýmů, je z Okajamy vzdáleno asi 15 minut jízdy vlakem.
Kurašiki bylo v období Edo významným přístavním městem, které díky svým rozsáhlým rýžovým skladištím spadalo pod přímou správu Šoguna. Mnoho z původních bílé omítnutých skladišť s černými střešními taškami zůstalo zachováno do dnešních dnů jako kavárny, muzea či butiky. Právě pro svou historickou atmosféru je Kurašiki oblíbeným místem japonských filmařů, kteří město používají jako živou kulisu pro historické filmy se samurajskou tématikou.
Při procházce po nábřeží vodního kanálu v centru města vás možná překvapí vysoká neoklasicistní budova, v níž sídlí muzeum Óhara. Jedná se o nejstarším japonské muzeum Západního umění, které bylo postaveno v roce 1930. V jeho sbírkách se nachází takové skvosty, jakými jsou díla Picassa, El Greca, Rodina či Pollocka.
Další alternativou na jednodenní výlet z Okajamy může být návštěva sousední prefektury Hjógo, kde se nachází nejironičtější hrad celého japonského souostroví – Hrad bílé volavky v Himedži. Přímé vlakové spojení mezi oběma městy vás k branám pevnosti, jež je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, doveze přibližně za hodinu. I díky tomu je Okajama ideálním výchozím bodem pro vaše další poznávání země vycházejícího slunce.