Regionální rozvoj je důležitým tématem i na polské straně Krkonoš
Krkonoše – svazek měst a obcí připravil pro zástupce obcí, jež jsou členy Związku Gmin Karkonoskich se sídlem v Bukowci, i další účastníky angažované v oblasti cestovního ruchu a regionálního rozvoje, poznávací „Cestu polských starostů a zástupců organizací do Čech“. Tak se ve skutečnosti jmenuje část zrcadlového česko-polského projektu, která volně navazuje na zářijovou pracovní výpravu českých starostů do polských Krkonoš.
Na realizaci programu se spolupodíleli a podstatnou částí přispěli čeští starostové měst a obcí, ředitelé skiareálů a někteří místní podnikatelé. Svými náměty velmi obohatili dvoudenní pobyt jednatřiceti účastníků polské delegace. Ti navštívili Harrachov, sklárnu a pivovar, skiareál se skokanskými můstky, Rokytnici nad Jizerou, městské infocentrum, skiareál, Jilemnici se „Zvědavou uličkou“, muzeum s „Expozicí českého lyžařství“, Řemeslné trhy, Hostinné, Techtex Sport – relaxační centrum. Další den Vrchlabí s exkurzí do závodu Škoda Auto, prohlídkou zámku a sídla Správy KRNAP, muzeum a klášter, Špindlerův Mlýn, aquapark, infocentrum a skiareál, kde se s českými Krkonošemi rozloučili.
Kamila Hlinková, výkonná ředitelka Svazku, přiblížila večerní seminář: „Naší snahou bylo udělat program pracovní poznávací cesty pro zástupce polské strany tak, aby viděli zajímavá místa a cesta jim byla přínosem díky dalším podnětům, inspirací a měli možnost získat nové kontakty a možnosti přeshraniční spolupráce. Proto jsme na seminář zařadili témata, která se týkají české i polské strany regionu společně, tzv. bezhraničně. Prvním byla Regionální karta hosta, která je významným marketingovým nástrojem regionu Krkonoš. Druhým byly Geoparky, stávající stav v polské části Krkonoš, který je nutno rozvíjet však i dále. Pro všechny byly zajímavé informace ke vznikajícímu Geoparku na české straně a veškeré kroky s tím spojené. Třetí částí byla prezentace a následná diskuse ke stěžejnímu tématu cesty, k regionálnímu rozvoji. Ve všech výše uvedených oblastech je nutné i v budoucnu spolupracovat přeshraničně, abychom tak dostáli poptávky návštěvníků Krkonoš.“
Josef Nosek, manažer pro regionální rozvoj Svazku Krkonoše, doplnil: „Polští sousedé poznali trochu detailněji naší stranu Krkonoš. I když to byla víceméně jenom ochutnávka možností, které česká strana nabízí. Většina účastníků znala osobně pouze Harrachov a Špindlerův Mlýn. Na dalších místech např. ve Vrchlabí, Jilemnici nebo v Rokytnici nad Jizerou byli mnozí z nich zcela poprvé. Byl jsem potěšen vstřícností českých zástupců obcí a měst, skiareálů a podniků, kteří se zapojili do programu. Byl bohatý, zajímavý, pestrý a poučný. Jsem rád, že si všichni našli volný čas a věnovali se nám. Někteří si tím pádem uvědomili, že jim chybí nejen prezentace a propagační materiály tištěné v polštině, ale také polsky mluvící personál. A čím byli naši hosté zaujati nejvíce? Mužskou část delegace, která převažovala, zaujala exkurse v Automobilce Škoda Auto ve Vrchlabí. V těsném závěsu pak byla Jilemnice se svou malebností podhorského městečka.“
Při vítání a úvodních prezentacích ze strany českých starostů často zaznívalo téma regionální rozvoj. Z ohlasů druhé strany vyplynulo, že i polští starostové řeší podobné nebo stejné záležitosti, mají zájem uspokojit poprávku po pracovních příležitostech obyvatel měst a obcí, které zastupují. Někteří totiž reprezentují lokality, které nejsou prvoplánově středisky cestovního ruchu, tudíž je turismus neživí. Proto je seminář o regionálním rozvoji zaujal.
Kamila Hlinková uzavřela: “Jsme velice rádi, že jsme mohli tuto cestu pro polskou delegaci uskutečnit. Poskytli jsme všem zajímavé informace o našem regionu, prodiskutovali možnosti přeshraniční spolupráce, více se osobně poznali a vytvořili nové kontakty. Všem, kteří se na cestě podíleli, ať už jako účastníci nebo jako spoluorganizátoři, patří velké poděkování, o to víc vzhledem k velké vytíženosti v tomto časovém období. Dle vstřícných a děkovných reakcí se domnívám, že se cesta vydařila. Splnila očekávané představy. Společnou prací tak bude mnohem jednodušší reagovat na požadavky turistů i místních obyvatel.“
www.zgk-karkonsze.pl, www.svazek.krkonose.eu