Loading...
V dnešním díle putování po Královéhradeckém kraji se zaměříme na rozhledny a vyhlídková místa. Česká republika je země rozhlednám zaslíbená a ani náš kraj není výjimkou. V dobách, kdy turistika ještě neexistovala, sloužila vyvýšená místa zejména k obranným účelům. S rozvojem měst se začaly stavět kamenné věže, které sloužily jako pozorovatelny varující před blížícím se nepřítelem, požáry v okolí nebo sloužily jako hlásná místa. Od renesančních dob je dominantou Hradce Králové Bílá věž, z jejíhož Ochozu mohou návštěvníci pozorovat město na soutoku Labe a Orlice i široké okolí.
V dalším královském věnném městě, Dvoře Králové nad Labem, je možné vyšplhat do 64 metrů vysoké věže kostela sv. Jana Křtitele, kde v roce 1817 Václav Hanka „objevil“ slavné falsum Rukopisu Královédvorského. Ikonickou stavbou města Jičína je zase Valdická brána, kterou nejmenší návštěvníci určitě poznají z pohádek o loupeživém ševci Rumcajsovi.
Krásné rozhledy do Českého ráje nabízí Ochoz věže loveckého zámku Humprecht u Sobotky. S rozmachem turistiky se od 2. pol. 19. století začaly stavět rozhledny a vyhlídkové věže v turisticky atraktivních místech. Jednou z nejstarších kamenných rozhleden u nás je rozhledna Milohlídka na vrchu Čeřovka v Jičíně, z roku 1843.
Zajímavou kamennou rozhlednou je Masarykova věž samostatnosti nad Hořicemi v Podkrkonoší. Tato monumentální pískovcová stavba z 20. let 20. století s bohatou sochařskou výzdobou připomíná oběti válek, zejména z řad ČS. legií v 1. světové válce. Z ochozu rozhledny lze dobře pozorovat panorama nedalekých Krkonoš. Připomínkou na zašlou slávu hornictví v našem regionu, je Hornický skanzen v Žacléři. Ten, kdo se odváží, může v rámci návštěvy skanzenu vylézt až na vrchol těžní věže bývalého dolu Jan Šverma.
Památkou na prusko-rakouskou bitvu roku 1866 u Trutnova je Památník generála Gablenze, jenž od roku 1868 stojí na vrchu Šibeník nad Trutnovem. 17 metrů vysoký litinový pomník v sobě ukrývá schody vedoucí na vrchol, odkud lze pozorovat nedaleký Trutnov i okolí.
Novou kapitolou výstavby rozhleden byla éra budování telefonních vysílačů na začátku 21. století. Některé ocelové stožáry mobilních operátorů byly zpřístupněny veřejnosti a slouží zároveň jako rozhledny. Mezi tyto rozhledny patří například rozhledna Kozinec u Nové Paky, rozhledna v areálu bojiště 1866 na Chlumu u Hradce Králové nebo rozhledna Osičina stojící na vrchu Dřízná u Týniště nad Orlicí. Požehnaným rokem pro vznik nových rozhleden byly roky 2013 a 2014, kdy na území Královéhradeckého kraje vyrostlo hned šest zbrusu nových rozhleden.
V roce 2013 vyrostla nad obcí Vysoká nad Labem na Královéhradecku 31 metrů vysoká rozhledna Milíř. Pro své architektonické řešení byla oceněna uznáním v soutěži Stavba Královéhradeckého kraje roku 2014. Stavbu této rozhledny částečně finančně podpořil i Královéhradecký kraj. V roce 2014 byly slavnostně otevřeny rozhledny Čáp nad Teplicemi nad Metují, Eliška nedaleko Žacléře, rozhledna na Markoušovickém hřebeni na Trutnovsku, rozhledna Žernov nedaleko Babiččina údolí a rozhledna Na Signálu poblíž obce Horní Radechová na Náchodsku. Pokud byste chtěli navštívit některou z uvedených rozhleden, můžete navštívit turistický web Královéhradeckého kraje www.hkregion.cz, kde se dovíte více informací o rozhlednách a vyhlídkových místech i dalších turistických atraktivitách Královéhradeckého kraje. Tak „vzhůru na rozhledny“.