S Českými drahami na návštěvě v lázeňských městech
Mariánské Lázně a Františkovy Lázně jsou od sebe vzdáleny necelých 50 kilometrů. Obě města spojuje kouzlo dávných časů, kdy se po lázeňských kolonádách procházeli pánové v elegantních kloboucích a dámy v luxusních róbách. Malebné parky, romantické kolonády, léčivé minerální prameny, vycházkové cesty a útulné kavárny, jsou hlavními důvody, proč do obou měst zavítá každoročně tisíce návštěvníků. Jak do Mariánských Lázní, tak do Františkových Lázní je možné komfortně cestovat s Českými drahami. Z Ostravy přes Olomouc, Prahu a Plzeň sem jezdí pendolina a neméně komfortní jsou i soupravy RegioShark nasazované na řadě regionálních vlaků v Karlovarském kraji.
Mariánské Lázně – město Zpívající fontány
Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským městem v České republice. Je až k neuvěření, že v dávných dobách leželo toto nádherné město uprostřed bažin. V současné době představují Mariánské Lázně oblíbený výletní cíl pro tisíce turistů ročně. Dominantou Mariánských Lázní je novobarokní kolonáda z konce 19. století, jedinečná historická památka českého lázeňství. Ve městě a jeho okolí mohou návštěvníci ochutnat sto minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Léčivé prameny jsou zejména studené kyselky, které se využívají nejen pro pitné kúry, ale také k inhalacím a minerálním koupelím. K pitným kúrám se využívá zejména šest hlavním pramenů: Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův, Ferdinandův a Křížový. K dalším pramenům patří: Antonínův, Balbínův, Hamelika, Alexandřin, Medvědí, Pirátův, Prelátův, Myší a Srnčí pramen. Nádherné altány, které zastřešují jednotlivé prameny, dodávají Mariánským Lázním jedinečnou magickou atmosféru.
K západočeskému lázeňskému městu také neodmyslitelně patří Zpívající fontána, která hraje každou lichou hodinu slavné skladby. Fontána hraje denně od 7:00 do 19:00 hod., návštěvníci mohou obdivovat unikátní hudební skladby v kombinaci s nevšedním barevným osvětlením až do přelomu října a listopadu.
V Mariánských Lázních si přijdou na své nejen milovníci lázeňského relaxu, ale také turistiky. Od města nedalece vzdálená památná místa, krásné vyhlídky a odpočívadla jsou oblíbenými výletními cíli. Turisté mohou mimo jiné poznat místa, kam dříve rádi přijížděli slavní učenci a umělci jako např. Ema Destinnová, Fryderyk Chopin, Antonín Dvořák, Franz Kafka či Johann Wolfgang Goethe, který zde mimo jiné potkal svou poslední velkou lásku. Mariánské Lázně si zamiloval i anglický král Edward II., který zde pobýval celkem devětkrát.
Oblíbenou zastávkou je Odpočívadlo princezny Amálie, Goethovo odpočívadlo, vyhlídka královny Karoly či Mesceryho vyhlídka. Hlavním kulturním zážitkem je bezpochyby návštěva Městského divadla v Mariánských Lázních či koncert Západočeského symfonického orchestru.
Mariánské Lázně myslí v nadcházející sezóně i na milovníky zimních sportů: v okolí je připraveno více než 90 km běžkařských tras a více než 1600 metrů lyžařských sjezdovek.
Františkovy Lázně – perla v zeleni
Léčivé účinky minerálních pramenů ve Františkových Lázních sahají až do 15. století, kdy se jimi léčili nejen místní obyvatelé, ale také naši sousedé v Německu. Zajímavostí je, že už v roce 1700 v Německu prodej františkolázeňské vody převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Františkovy Lázně jsou rovněž prvním slatinnými lázněmi na světě, založil je v roce 1793 císař František I. K nejznámějším místním pramenům se řadí Františkův pramen, který je známý již od středověku. Dále jsou to Luisin pramen, Studený pramen, Solný a Luční pramen, Prameny Glauber či Pramen Natálie. Právě Františkův pramen byl v minulosti využíván zejména pro léčení ženské neplodnosti.
Stejně jako je symbolem Bruselu Manneken Pis (česky Čůrající chlapeček), je symbolem Františkových Lázní socha malého chlapce s rybou, důvěrně známý pod jménem František. Tato původně parková plastika je dílem sochaře Adolfa Mayerla. Známý lázeňský fotograf Škarda vymyslel pro zvýšení popularity této sochy legendu – každá pacientka, která se dotkne palce levé nohy sochy, otěhotní.
Stejně jako si Johann Wolfang Goethe zamiloval Mariánské Lázně, zamiloval si i lázně Františkovy, které označil za „perlu v zeleni“. Oblíbil si je například i německý skladatel Ludwig van Beethoven, skladatelův pobyt zde připomíná pamětní deska umístěna na domě U Dvou zlatých lvů či stejnojmenná kavárna.
Františkovy Lázně se mohou pochlubit ještě jedním turistickým lákadlem – Aquaforem. Příznivci vodních radovánek si v něm mohou zaplavat hned ve třech venkovních a třech vnitřních bazénech, nechat se hýčkat ve whirlpoolu, proplout do vodní jeskyně, využít vodní stěnovou masáž, vzduchovou perličku nebo saunu. Nejen děti uvítají skluzavky, tobogán a další vodní atrakce. Ti, kdo budou chtít návštěvou Aquafora výlet do Františkových Lázní zahájit, mohou vystoupit z vlaku na železniční zastávce Františkovy Lázně-Aquaforum. Jak už její název napovídá, nachází se na dohled od františkolázeňského vodního ráje. Od vlaku se stačí vydat Nádražní, Kollárovou a následně Ruskou ulicí do ulice 5. května.
V okolí Františkových Lázních stojí bezpochyby za návštěvu Podivná rozhledna Salingburg, Chrám sv. Jakuba či Zámeček.
Pendolinem do západočeských lázní
Komfortní spojení do západočeských lázní zajišťují dva páry vlaků SuperCity Pendolino Českých drah. Soupravy jsou sestavené z velkoprostorových vozů 1. a 2. třídy s bezplatným Wi-Fi připojením a elektrickými přípojkami a nechybí ani bistrovůz se širokou nabídkou teplých i studených jídel a nápojů, které může obsluha po předchozí objednávce v on-line systému donést až na místo. Každý cestující během jízdy obdrží zdarma nealkoholický nápoj (neperlivou vodu) a noviny, v 1. třídě navíc také Bohemia sekt, teplý nápoj a snack. Všem, kteří chtějí během cesty relaxovat, je určen tichý oddíl umístěný ve voze č. 1 na kraji soupravy. Informace o jízdě vlaku je možné získat v palubním portálu, který mimo to nabízí také internetové zpravodajství, elektronické knihy, filmy a hudbu.
Cesta pendolinem do Mariánských Lázní trvá z Prahy 2 hodiny a 15 minut, z Pardubic tři a půl hodiny, z Olomouce 4 hodiny a 45 minut a 545 kilometrů dlouhou trasu z Ostravy zvládne pendolino ujet za 5 hodin a 40 minut. Do Mariánských Lázní jezdí dva páry pendolin denně, do Františkových Lázní zajiždí jeden pár. Cestu z Prahy do Františkových Lázní ujede tento vlak za 2 hodiny a 45 minut.
Moderní soupravy nasazují České dráhy také na osobních vlacích v Karlovarském kraji. Na řadě tratí v regionu se cestující setkají s novými motorovými vlaky RegioShark, které nabízejí mj. i bezplatné Wi-Fi připojení k internetu. Jezdí například na tratích z Chebu přes Františkovy Lázně do Aše nebo z Chebu do Mariánských Lázní.
České dráhy: Lepší cesta každý den
Nejmodernější vlakové soupravy ČD: Komfort, bezpečnost, profesionální palubní personál, ergonomická pohodlná sedadla, klimatizace, Wi-Fi připojení na vybraných spojích zdarma, skvělý catering připravovaný šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem, to jsou hlavní benefity poskytované cestujícím ČD. Více na www.cd.cz.
Mobilní aplikace Můj vlak: Určena pro smartphony či tablety, snadné zakoupení jízdenky, průběžné informace o jízdě vlaku, informace o výlukách a dalších mimořádnostech. Ke stažení zdarma zde: www.cd.cz/mujvlak.
eShop ČD: Nákup jízdenek online. eShop ČD na základě zadaných parametrů doporučí nejvýhodnější jízdenku bez nutnosti znát různé tarifní nabídky. Do vlaku je tak možné nastoupit bez zdržení u pokladní přepážky s jízdenkou vytištěnou či uloženou v notebooku. Více na www.cd.cz/eshop.
Twitterový účet ČD: Čerstvé informace o omezeních provozu na železnici.
In Karta: Čipová karta, díky níž je možné cestovat výhodněji, lze získat např. slevu 25 % nebo 50 %, slouží i jako elektronická peněženka, do které si zákazník předem „nabije“ peníze, a poté s ní nakupuje jízdenky v automatu nebo bezhotovostně u pokladny.
Bezhotovostní platby: Cestující mohou bezhotovostně platební kartou uhradit nákup jízdenek ve 255 stanicích. V nich je instalováno celkem 421 platebních terminálů.
Airport Express: vlaková Doprava na Letiště Václava Havla. Více na www.cd.cz.
Bezbariérovost: České dráhy v současnosti disponují přibližně 600 bezbariérovými vozy, motorovými a elektrickými jednotkami, které obsluhují 4 612 garantovaných bezbariérových spojů denně.
O společnosti České dráhy, a.s.
Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 170 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové Dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční Dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma od roku 2008 do nákupu a modernizace vozidel 37 miliard korun. V aktuálním jízdním řádu spustily České dráhy ve spolupráci s ÖBB projekt spojení Prahy, Brna, Vídně a Grazu jednotkami railjet a od letošního prosince zahájí spolu s DB nový koncept spojení Prahy, Berlína a Hamburku.