Spreewald – zelené Benátky tři hodiny od Prahy II.
V minulém díle jste se dočetli, že Spreewald je takovým malým vodním královstvím. Nyní se ale přesuneme na souš. Ve Spreewaldu lze totiž ukojit hned dvě vášně českého národa – kromě vodáků si zde na své přijdou i cyklisté.
Putování po Okurkové cyklostezce
Ano, zdejší okurky jsou tak věhlasné, že daly název i pohádkové 260 km dlouhé okružní cyklostezce „Gurkenradweg“. Proč pohádkové? Protože vede nekonečnými lesy, podél kanálů, přes typické dřevěné můstky a skrze malebné vesničky. Takový cyklovýlet je zkrátka tím nejlepším způsobem, jak opravdu poznat Spreewald, zdejší lidi, kulturu i tradice.
Pohodlí na prvním místě
Rovinatý terén a převážně asfaltované stezky vedoucí mimo silniční komunikace (do provozu se dostanete nanejvýš v málo frekventovaných úsecích) ocení zejména rodiny s dětmi a cyklisté, kteří si nehrají na výkony, ale chtějí aktivně relaxovat a si užívat okolní krajinu plnými doušky. Jak již bylo řečeno, nenajdete ve Spreewaldu žádná stoupání, která by stála za řeč. Dokonce ani typických dřevěných můstků přes kanály se bát nemusíte. Ty z nich, které mají schody, jsou opatřeny praktickým žlábkem u okraje, po němž kolo jednoduše vytlačíte.
Na elektrokole vstříc dalekým dobrodružstvím
Možná se někomu může zdát, že je elektrokolo v rovinatém terénu přehnaný luxus. Má ale své nesporné výhody. I méně fyzicky zdatný sváteční cyklista se s ním může vydat na celodenní výlet a dostat se tak i do míst, kam by jinak sotva sám dojel. A druhý den může bez větší únavy nasednout na kolo znovu a vydat se třeba na opačnou stranu než předchozí den. Co je ale opravdu luxusní, to je hustá síť půjčoven elektrokol a stanic, kde lze bezplatně vyměnit baterii (na jedno nabití ujedete dle stupně využití 60 až 80 km). Půjčení takového kola vyjde zhruba na 20 Eur na den, za 8 Eur si ho můžete půjčit jen na 3 hodiny.
Z venkova až do města
Cestou po Okurkové cyklostezce vás kromě úchvatných scenérií okouzlí i bohatá fauna. Nad vašimi hlavami se zde budou vznášet jeřábi, čápi nebo také orlovec říční. V každé vesnici pak budete moci ochutnat produkty místních farmářů a nakoupit si v některém z mnoha bio farmářských obchůdků, pohostinnost místních zas poznáte v některé z hospůdek či restaurací, z nichž mnohé vaří výhradně z místních surovin v bio kvalitě. A pokud snad zatoužíte po městském ruchu, po Okurkové cyklostezce pohodlně dojedete až do stotisícové Chotěbuzi (Cottbus).
Všude, kam ve Spreewaldu zavítáte, na vás dýchne atmosféra tradic a zvyků původních obyvatel slovanského původu. Že se pohybujete na území, kde spolu odnepaměti žijí dva národy, ostatně poznáte už z dvoujazyčných názvů obcí. Více se o místních tradicích a zvycích dočtete v dalším díle tohoto článku.
Okurková cyklostezka
Náročnost: nízká
Délka: 260 km
Etapy:
- Etapa 1: Lübben-Burg (30 km)
- Etapa 2: Burg-Peitz-Cottbus (40 km)
- Etapa 3: Cottbus-Burg (25 km)
- Etapa 4: Burg-Lehde (30 km)
- Etapa 5: Lehde-Niewitz (25 km)
- Etapa 6: Niewitz-Krausnick (40 km)
- Etapa 7: Krausnick-Groß Leuthen (40 km)
- Etapa 8: Groß Leuthen-Lübben (30 km)
Více informací: http://www.spreewald.de/urlaub-im-spreewald/radfahren-im-spreewald/radtouren-im-spreewald/gurkenradweg/
Další cyklostezky v regionu: Spreeradweg, Dahme-Radweg, Fürst-Pückler-Weg, Kranichtour, Niederlausitzer Bergbautour
Poznejte Spreewald v létě http://www.spreewald.de/?saison=sommer i v zimě http://www.spreewald.de/?saison=winter