Loading...

Stop pro labužníky při toulce Prahou: Restaurant, jak ho umí Američan

Tipy a novinky

Česko se odělo do květů, teploty šplhají nad 20o nad nulou, milenci se procházejí v objetí. Jaro se rozjelo naplno a tak nastal i čas k toulkám a výletům – jak za blízkými, tak i vzdálenějšími cíli. Každý podle svých zájmů, zálib, aktuálních neopakovatelných příležitostí, ale i výše prostředků, jež hodlá při té příležitosti utratit. Ať už míříme kamkoli, jedno mají tyto aktivity společné – vždycky nastane chvíle, kdy máme žízeň, hlad, nebo obojí a potřebujeme si odpočinout…

Pokud se zrovna touláme českou metropolí, lákadel je nepřeberně, nabízím tedy tip, který nezklame. Navíc spojuje zážitek poznávací s kulinářským. Jmenuje se U Emy Destinnové. V domě č. 7 v Kateřinské ulici v katastru Prahy 2 vznikl v suterénu útulný, dnes již značně kvalitou a pestrostí nabídky proslulý restaurant. Jeho majitelem a současně i „Chefem“, tedy šéfkuchařem, jehož rukama projdou všechny připravované laskominy, je Američan Steven Trumpfheller. Jako mnozí jiní cizinci se do Čech oženil. Dnes říká se svým typickým, charismatickým humorem – „unesla mě sem moje žena“… V okamžiku, kdy „vrhl kostky“ a rozhodl se pro restaurant, naskytla se příležitost ve zmíněném objektu v Kateřinské ulici. Dům je významný skutečností, že se tu 26. února roku 1878 narodila světoznámá česká pěvkyně Ema Destinnová. Připomeňme si stručně, o koho jde:

Dívka jménem Ema Věnceslava Kittlová spatřila světlo světa v rodině bohatého mecenáše umění E. Kittla. Měla všestranné umělecké nadání – mohla se stát houslovou virtuoskou, skladatelkou, herečkou, dramatičkou, spisovatelkou či básnířkou. Ema se rozhodla pro operní zpěv a po své učitelce přijala její pseudonym. Jako Emmy Destinn debutovala 19. 7. 1898 v Krollově opeře v Berlíně. Fascinujícím hlasem si brzy podmanila celý svět, hostovala na mnoha významných scénách – v Karlových Varech, Zhořelci, Praze, Mohuči, Frankfurtu, Lipsku, Karlsruhe, Darmstadtu, Curychu, Linci, Hamburku, Poznani, Wiesbadenu, Vídni, Vratislavi, Štětíně, Hannoveru, Londýně, Paříži. V letech 1909-16 vystupovala v newyorské Metropolitní opeře spolu s Enrikem Carusem, v roli Mařenky v Prodané nevěstě a Milady v Daliborovi. Její oslnivou kariéru dokládá např. 231 triumfálních vystoupení v Covent Garden, 268 v Metropolitní a 706 ve Dvorní opeře v Berlíně. Její hlas obdivovalo i Chicago, Brooklyn, San Francisko, Los Angeles, Kodaň, Stockholm, Oslo, Budapešť, Lublaň a Bělehrad. I když Praha k ní byla – jak již tak v Čechách bývá – poněkud chladná, i tak mělo její hostování pro českou operu zásadní význam: během 23 let (1901-24) tu vystoupila celkem 86krát, v šestnácti rolích. Svoji bohatou světovou kariéru vyvažovala hostováními v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Ostravě či Bratislavě. V Období vzniku samostatného Československa byla její vystoupení provázena manifestačním nadšením - v přeplněných sálech za bouřlivých ovací zpívala slavné árie, přepásána červenobílou stuhou a své koncerty končila zpěvem písně Kde domov můj. Za svůj vlastenecký postoj byla internována ve svém zámečku ve Stráži nad Nežárkou. Svou mezinárodní kariéru završila v londýnské Queen´s Hall 16. 10. 1928 ve věku 50 let. Zbytek života strávila osamocena, zemřela 28. 1. 1930 v Českých Budějovicích. Pochována je na vyšehradském Slavíně. Pěveckou dráhu největší české pěvkyně dokumentuje 213 gramofonových záznamů, což byl ve své době počet srovnatelný toliko s Enrikem Carusem.

Význam rodiště Emy Destinnové jsme si tedy připomněli – pojďme se teď seznámit s překvapením, které nás osloví v suterénu:

Restaurant, nacházející se nedaleko od Karlova náměstí, funguje od září 2008 a již po několikáté získal první místo v hodnocení restaurací na Prague Food Festivalu. Základ zdejší nabídky tvoří kombinace kuchyní francouzské a italské, obohacená o nejlepší sezónní tuzemské i zahraniční suroviny. Důležitou součástí jídelního lístku jsou také čerstvé ryby a plody moře, osobitost menu pak završují vynalézavé, skvělé domácí dezerty. Hosté si pochvalují i steaky – zejména Black Angus flank steak a rib-eye steak. Další, neopakovatelnou zajímavostí restaurantu je soukromá sbírka lihovin a likérů z celého světa. Kapacita podniku je 70 míst k sezení. S čím se tedy, natěšeni na kulinářské zážitky, na zdejším stole setkáme? Pro ilustraci výběr z různých menu:

  • Francouzská foie gras paštika podávaná s chlebem s lískovými oříšky a fíky, čatní z hrušek, sladké cibulky a redukcí z 10-letého portského vína.
  • Restované mušle sv. Jakuba z Atlantiku, podávané s pyré z vodnice, zakápnuté uzeným olejem.
  • Dánská treska se slávkami v šafránové šťávě.
  • Black Angus prime rib-eye steak s omáčkou z bílých lanýžů.
  • Citrusová panna cotta s kávovou granitou…. Atp.

Velkou pečlivostí a vynikajícím vkusem se vyznačuje i výběr vín jako doprovod jednotlivých lahůdek. Vybere si každý…

Restaurant pravidelně pořádá i jednotlivé atraktivní kulinářské akce, např. Gourmet Food Lovers Club – každý měsíc speciální tříchodové degustační menu, či třeba Chefs table - čtyřchodové menu, vařené přímo před hostem.

Tým restaurantu U Emy Destinnové nebude chybět ani letos na Prague Food Festivalu, pořádaném v Královské zahradě Pražského hradu ve dnech 29. – 31. května. Jeho trvalou nabídku si však můžete vychutnat kdykoli v rámci svých toulek Prahou, třeba jako doplněk do palety rozmanitých zážitků, které tu během dne nasbíráte…Tak tedy - dobrou chuť!

Miroslav Navara

Poslední aktualizace: 12.5.2015
Stop pro labužníky při toulce Prahou: Restaurant, jak ho umí Američan na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu