Loading...
S pramenem naší největší řeky, která inspirovala i světově proslulého hudebního skladatele Smetanu, to vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Poté co se probojuje z hlubin na zemský povrch, se mu ještě vůbec neříká Vltava ani řeka, ale Černý potok. Vyvěrá přímo pod Černou horou a teprve od Kvildy dostává jméno Teplá Vltava. Teče ještě dalších 30 kilometrů, než potká svou německou sestru Studenou Vltavu, aby se stala čistě a jen naší Vltavou.
Za pramenem Vltavy je třeba vydat se na Kvildsko. V tomto malebném koutu Šumavy, se můžete procházet hlubokými smrkovými lesy i obdivovat krásu i melancholii rašelinišť. „Toto území se nachází v první zóně Národního parku Šumava a je chráněno statutem přírodní památky. Dnes je přístup k pramenům upraven tak, aby byl pro turisty dobře dostupný, a nechybí zde ani přehledné tabule informující o přírodě a historii místa,“ vysvětluje Jiří Mánek, náměstek ředitele správy NP Šumava. K prameni Vltavy je možné dorazit po modré trase. Tato stezka vás vede starým smrkovým porostem pralesního charakteru. Na skok k našim německým sousedům se můžete stavit, pokud budete pokračovat dále po červené až k rezervaci Bučina, u níž byl vybudován hraniční přechod právě do Německa. Původní obyvatelstvo bylo po válce násilně odsunuto a Bučina (Buchwald) zanikl. Genius loci zde ovšem zůstal zachován. Za jasného počasí je možné uvidět i vzdálené vrcholky Alp. Celá značená trasa měří přibližně 17 kilometrů a klidnou chůzí vám zabere kolem 5 hodin. Vydat se k pramenům můžete pěšky nebo na kole a v zimě i na běžkách.
Příjezdové a výchozí místo: Kvilda (centrální část NP Šumava)
Trasa: Kvilda – Prameny Vltavy – Bučina – Kvilda (v obou směrech)
Značení: modrá – červená – zelená TZT
Délka: 17 km, 5 – 6 hod
Náročnost: střední
Převýšení: cca 250 m
Nejvyšší bod: Pod Stráží 1308 m n. m.
Občerstvení: Kvilda
Přístup: pěšky, na kole, na běžkách
Poznámka: červen – září jezdí tzv. Zelené autobusy na lince Kvilda – Bučina, s připojením na autobusy do NP Bavorský les