Loading...
Teplické skály oprávněně patří k nejobdivovanějším přírodním lokalitám v České republice. Jsou rozsáhlejší částí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Necháte-li se zlákat k jejich návštěvě, čeká vás procházka divokým skalním labyrintem, jehož monumentální krása doslova bere dech. Projdete pod masivními Chrámovými stěnami, prostoupíte úzké soutěsky Anenského údolí, navštívíte malebná zákoutí i velkolepé vyhlídky. Náhodné podoby skalních útvarů vás budou inspirovat stejně jako všechny návštěvníky před vámi, kteří do Teplických skal míří již několik staletí. Turistickým okruhem v Teplických skalách vás provede naučná stezka věnovaná Josefu Vavrouškovi, která byla otevřena v roce 1999. Patnáct panelů rozmístěných po celém okruhu obsahuje nejen texty o historii objevování skal a zajímavostech z živočišné a rostlinné říše, ale i velké množství fotografií a ilustrací. Za povšimnutí stojí i strmý výstup po železných schodech na zříceninu středověkého strážního hradu Střmen, z jehož vrcholu se vám naskytne nádherný výhled na blízké i vzdálenější okolí. Nově objevenou atraktivitou Teplických skal je nejdelší evropský systém podzemích prostor v pískovcích nazvaný Poseidon. Návštěvníkům bohužel nepřístupný. O turistickém zpřístupnění podzemních prostor se rozhodně neuvažuje. Z technického hlediska to není ani možné. Součástí skalní oblasti jsou i Jiráskovy skály se zámečkem Bischofstein, zříceninou hradu Skály a Černým jezírkem. Také pro horolezce jsou Teplické skály vyhlášeným pojmem. V Teplicích nad Metují se navíc, poslední srpnový víkend, každoročně koná Mezinárodní horolezecký filmový festival.
Teplice nad Metují vznikly jako osada v polovině 14. století v podhradí skalního hradu Střmen. Hrad byl později zbořen a obec nadále patřila k tvrzi, na jejímž místě byl koncem 16. století postaven renesanční Horní zámek. Historický název města je odvozen od teplých pramenů, které zde vyvěrají dodnes. Roku 1724 byl postaven teplický kostel sv. Vavřince. Druhou církevní památkou je poutní kostel Panny Marie Pomocné v městské části Kamenec. Jeho stavba byla dokončena v roce 1754. Zajímavou stavbou v Teplicích nad Metují je i tzv. Dolní zámek, jehož zahradní zeď je zdobena plastikami z dílny Matyáše Bernarda Brauna a v zahradě stojí sochy Léto a Podzim, převezené sem zřejmě v polovině 18. století ze zámku v Kuksu. Milovníci pěší turistiky si mohou vybrat z množství dobře značených turistických tras. Uspokojení zde jistě najdou i příznivci cykloturistiky - především pro jízdu na horských kolech je v okolí Teplických skal ideální terén. V letních měsících je v Teplicích nad Metují otevřeno koupaliště.
Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Rozloženy jsou do dvou skupin, které od sebe odděluje silnice a malý barokní zámeček. První skupina skal je nad Černým jezírkem okolo bývalého středověkého hradu Skály (Bischofstein). Na vrcholu je skalní vyhlídka, z které je krásný výhled. Další skalní uskupení je okolo vrcholku kopce Čáp (786 m n. m.), který je nejvýše položeným místem této oblasti. V září roku 2014 byla na tomto nejvyšší vrcholu postavena rozhledna, kterou lze navštívit celoročně.