Tip na VÝLET DO TÁBORA
Přijeďte na výlet do Tábora, města lákajícího návštěvníky svou středověkou atmosférou a četnými architektonickými památkami! Jeho památky a středověký charakter nadchnou dospělé, jeho nové expozice potěší hlavně děti!
Město Tábor je druhým největším jihočeským městem a patří díky své bohaté minulosti, architektonickým památkám i zajímavé přírodní poloze k turisticky atraktivním místům České republiky. Tábor byl založen husity, stoupenci reformního hnutí požadujícího nápravu církve, a to v roce 1420 v místě, kde stávalo původní přemyslovské Hradiště. Historické jádro si až do dnešního dne uchovalo svůj středověký charakter a díky unikátnímu systému zástavby je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Příjemnou procházku romantickými zákoutími a křivolakými uličkami Starého města si mohou návštěvníci zpestřit výstupem na věž původního hradu Kotnov, či na vyhlídkovou věž děkanského chrámu.
Vyhlídková věž Kotnov a Bechyňská brána (www.husitskemuzeum.cz)
jsou pozůstatkem původního táborského hradu. Krásný výhled na střechy domů se vám naskytne z okrouhlé věže zvané Kotnov. V přilehlé Bechyňské bráně zve k návštěvě stálá expozice Život ve středověku.
Pocit tajemna na ně dýchne ve středověkém podzemí a více o zakladatelích města se dozví v Husitském muzeu.
Husitské muzeum a středověké podzemí
sídlí v budově staré radnice, která je národní kulturní památkou. Expozice "Husité" poutavě provede návštěvníky husitstvím a dějinami města. V Husitském muzeu je také vstup do středověkého podzemí, které vzniklo v 15. století hloubením a propojením sklepů pod domy na starém městě. Po trase dlouhé 650 m vás průvodce provede místy v hloubce až 15 metrů.
Za návštěvu stojí také expozice Táborský poklad, přibližující nález rozsáhlého mincovního depotu a vybavení domácnosti městského písaře, který v domě s pokladem žil.
Expozice Táborský poklad
přibližuje nález rozsáhlého mincovního nálezu a vybavení domácnosti městského písaře, který v domě s pokladem žil.
Pro milovníky sladkostí je připravena rozsáhlá expozice v muzeu čokolády a marcipánu, pro odvážné strašidelné podzemí a zaujme i muzeum lega s unikátními modely nebo muzeum loutkářského umění či skřítkov.
Muzeum čokolády a marcipánu
je expozice, která nadchne především děti. Seznámíte se zde s historií výroby a způsobem zpracování čokolády. Část expozice je věnována marcipánu a mnoha pohádkovým postavičkám. Ve sklepení domu je nefalšované peklo s čerty a interiér perníkové chaloupky.
Muzeum loutkářského umění
je přehlídkou rekvizit a loutek z filmů finské režisérky, animátorky a scénáristky Katariiny Lillqvist, která započala svou kariéru ve Studiu Jiřího Trnky v Praze.
Muzeum lega
je milion kostiček lega na ploše 200 m2. K vidění jsou stovky originálních modelů z celého světa, exponáty světových staveb a rovněž i staré modely, se kterými si hráli naši tatínkové.
Strašidelné podzemí a Skřítkov
Ve sklepeních jednoho z domů na starém městě straší. Bát se sem chodí velcí i malí. Pro ty úplně nejmenší děti je v sousedním vchodě zbudována poetická expozice Skřítkov s přehlídkou roztomilých skřítků.
Úchvatná je také procházka po zachované části městského opevnění a stoupání lipovou alejí k nedalekému poutnímu místu, baroknímu kostelu v Klokotech.
Barokní kostel v Klokotech
je jednou z nejcennějších kulturních památek v regionu a řadí se mezi skvosty architektury evropského baroka.
V samotném centru města se rozprostírá nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, zvaná Jordán. Oázu klidu v rušné části města představuje botanická zahrada, druhá nejstarší v ČR. Ani tím ale výčet pamětihodností nekončí, přijeďte se sami přesvědčit.
Botanická zahrada Tábor
je druhou nejstarší v ČR a vznikla v r. 1866 při místní Hospodářské škole. Ve sklenících s teplomilnou flórou a venkovních expozicích se v současnosti pěstuje přes 6 tisíc taxonů rostlin.
Ani tím ale výčet turistických atraktivit a pamětihodností nekončí, přijeďte se sami přesvědčit.
Kromě toho na vás v létě čeká také řada zajímavých kulturních programů.
Konec školního roku můžete oslavit s festivalem Léto nad Lužnicí, který se koná 13.-27.6.2014. Těšit se můžete například na koncert Jany Kratochvílové, koncert Československého komorního orchestru, výstavu soch Petra Váni, na Kejklíře pod hvězdami v zákoutích Starého města kde vás čeká noc plná kouzel, magie a nečekaných setkání. Z trochu jiného soudku bude nejen pro děti výstava Krysáci, při níž vás čekají trojrozměrné scény a artefakty ze známého večerníčku. Hladinu Knížecího rybníka pak rozčeří souboj dračích lodí.
Prázdniny zpestří návštěvníkům města Táborské kulturní léto s koncerty, pohádkami pod širým nebem, historickými večery, výstavami, kinematografem bratří Čadíků a dalším programem. Již tradičně rozezní náměstí Bohemia Jazz Fest (20.7.2014), chybět nebude ani festival pouličního divadla Komedianti v ulicích (8.–10.8.2014).
Výstava oblíbeného animovaného večerníčku Krysáci (5.6.-29.7.2014), ve které návštěvníci mohou nahlédnout do zákulisí natáčení, uvidí Huberta, Hodana a Edu v životní velikosti a dozví se o vzniku loutkového večerníčku v Galerii 140. Výstava grafik Jiřího Suchého, českého divadelníka, hudebníka, textaře, básníka, skladatele, spisovatele, filmaře, výtvarníka, divadelního režiséra a sběratele, spoluzakladatele Divadla Na zábradlí a Semaforu opět v Galerii 140 (6.8. – 24. 9.2014). Šaty a návrhy módní návrhářky Heleny Fejkové značky HELENA FEJKOVÁ PRAGUE (23.7. – 29.8.2014) si budete moci prohlédnout na výstavě ART INSPIRATION v galerii U Radnice.
Vyvrcholením letní sezóny jsou každoročně Táborská setkání (12.–14.9.), letošní 23. ročník přivítá svitavsko-pražskou hudební skupinu hrající české, moravské, slezské a slovenské lidové písně Čechomor, Lanugo, Tatabojs a Věru Špinarovou, jejíž největší hit, Jednoho dne se vrátíš, nazpívala již v roce 1976 na hudbu z filmového westernu Tenkrát na Západě, kterou složil Ennio Morricone. Nebudou chybět historická tržiště, hudební žánry všeho druhu, pouliční divadlo, dětský ráj, rytířský turnaj na koních, kostýmované průvody či velkolepý ohňostroj přímo v historickém centru.
Infocentrum Město Tábor
Žižkovo nám. 2, 390 01 Tábor
tel.: +420 381 486 230-4
email: infocentrum@mutabor.cz
web: www.taborcz.eu