Tipy na cestování Německé turistické centrály - Červnové vydání 2013
MĚSTA A KULTURA:
Festival: Berlin Music Week – ryzí požitek z hudby v hlavním městě
Friedrichshain-Kreuzberg je nejžhavější oblastí Berlína a to především díky známým klubům, malebným hospůdkám a skvělým barům, což z ní činí srdce hudební scény této metropole. V této oblasti a také na bývalém berlínském letišti Tempelhof se od 4. do 8. září 2013 koná 4. ročník berlínského hudebního festivalu Berlin Music Week. Poprvé v historii konání festivalu se mohou milovníci hudby těšit na lokalitu v srdci Berlína, jen kousíček od nejznámějších pamětihodností hlavního města, jako je proslulá část Berlínské zdi - East Side Gallery nebo Židovské muzeum. Na festivalu vystoupí na 80 národních a mezinárodních kapel z oblasti popu, elektro hudby a rocku a rozproudí více než 60.000 publikum na celkem deseti scénách. Vrcholem této události bude pro návštěvníky akce dvoudenní festival Berlin Festival na bývalém letišti Tempelhof, tato akce se koná v rámci festivalu Berlin Music Week od 6. – 7. září 2013. Návštěvníci se letos mohou těšit na Björk, Blur, Fritz Kalkbrenner a Pet Shop Boys.
Trocha Skandinávie na Baltu: Švédské slavnosti ve Wismaru
Malý kousek Švédska v Meklenbursku-Předním Pomořansku: hanzovní město Wismar patřilo od konce třicetileté války 155 let ke Skandinávii. Jednou za rok slaví tuto významnou epochu v dějinách města 100.000 návštěvníků a místní obyvatelé při Švédských slavnostech. Letos se město a jeho historické centrum promění ve Švédsko a bude slavit od 15. do 18 srpna a to již po 14. prostřednictvím těchto lidových slavností s historickými armádními sbory, představeními a také vojenskými cvičeními. Zábavu a malé dobrodružství bude nabízet řada lodních společností v městském přístavu. Při svých toulkách po městě mohou návštěvníci objevovat jeho krásu a autentičnost, díky které byla města Wismar společně se Stralsundem zařazena již v roce 2002 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, jakožto jedinečné památky německé hanzy.
VOLNÝ ČAS A ODPOČINEK:
Tvrdý metal v měkkých dunách: festival Wacken Open Air
Wacken Open Air, tak se jmenuje pro desetitisíce fanoušků metalu vrcholná událost roku - festival, který se uskuteční v severoněmeckém městečku. Na festival do Wackenu ve Šlesvicku-Holštýnsku, který se poprvé uskutečnil s pouhými 1.000 fanoušky v roce 1990, by letos od 1. do 3. srpna 2013 mělo dorazit na 70.000 návštěvníků. Tato událost si vydobyla své místo na slunci hudební scény a je výjimečným zážitkem pro všechny milovníky metalu. Naplno to během tří festivalových dnů rozjede 120 kapel, mezi nimi i mnozí mezinárodní umělci jako je Nightwish, Deep Purple nebo Doro. Ne tak tvrdé, o to ale tradičnější pro tento festival, bude vystoupení místní hasičské kapely.
Festival BadeinselRegatta: brémská soutěž v pádlování
Dokonalé pro léto: nijak zvlášť elegantní, ale o to zábavnější je akce, při které pádluje 100 dvoučlenných týmů na svých obřích nafukovacích kolech přes Veseru. Tuto událost si v Brémách každoročně nenechá ujít na 60.000 návštěvníků. Tato akce, Haake Beck BadeinselRegatta, se letos uskuteční již po 14., a to 27. července 2013. Nejrychlejší zvládají tuto asi 1,6 km dlouhou trasu za půl hodinky, ti nejpomalejší dosáhnou cíle za více než hodinu. Tento letní festival si v atmosféře pivních zahrádek užívají jak diváci, tak samotní účastníci soutěže. Předzvěstí celé akce je pokus těch nejodvážnějších přeskákat suchou nohu Veseru přes 100 nafukovacích kol.
TÉMATA:
Malby Henryho van de Velde v Jeně
Henry van de Velde se proslavil především jako skvělý architekt a designér. Jeho malby jsou oproti tomu méně známé, i když určitě ne méně významné. Umělecká sbírka v Jeně představí od 1. září do 24. listopadu 2013 v rámci slavnostního roku 2013 Henryho van de Velde, který slaví 150 let od svého narození, rozsáhlou výstavou „Henry van de Velde, malíř a neoimpresionisté“. Podněty pro své malby, kresby a grafiky nalezl tento „všeumělec“ při svém studiu v Bruselu. Zde se učil a pracoval bok po boku s uměleckými ikonami, jako je Camille Pissarro a Paul Signac. A nechal se inspirovat také známými impresionisty - Pierrem Augustem Renoirem a Vincentem van Goghem. Vystavovaná díla jsou představena s jeho současníky, patří sem především raná tvorba Henry van de Velde, který se od roku 1892 od malby odklonil.
S Červenou Karkulkou přes Schwalm
Pokud by skutečně existovala Červená Karkulka, určitě by žila v severním Hesensku. Ve Schwalbu totiž ženy ještě i dnes oblékají při slavnostních příležitostech kroje s červenými čepečky. Proto tento kraj, známý jako země Červené Karkulky, letos oslavuje tuto pohádkovou postavu v rámci výročí „200 let pohádkové sbírky bratrů Grimmů“ a to prostřednictvím týdenního festivalu Červené Karkulky. Od 28. července do 4. srpna se mohou všichni návštěvníci vydat na pohádkovou cestu po regionu. Pěší túry, cyklistické výpravy a projížďky na povozech tažených koňmi vám ukážou nejkrásnějším místa Schwalmu. Na trzích budou místní obchodníci prodávat drobnosti a suvenýry, o zábavu mezi nakupováním se postarají místní folklorní skupiny.
Německem po stopách Richarda Wagnera
Richard Wagner pochází z Lipska – v roce 2013, jubilejním roce Richarda Wagnera, je proto Lipko během mnoha prohlídek města ukazováno v takové podobě, v jaké ho zažil i samotný Wagner. Při procházce Starým městem si návštěvníci vyslechnou příběhy o Wagnerovi, které znějí až neuvěřitelně. Jsou opravdové, nebo patří do říše mýtů a pohádek? Drážďany ovlivňovaly mladého umělce již od raného věku. Město vypráví příběh tohoto umělce na mnoha okružních trasách vybranými místy, od Frauenkirche s drážďanskou filharmonií přes muzeum Carla Maria von Webera, věnovaného oblíbenému komponistovi Richarda Wagnera. Všichni, kteří se vydají na vlastní pěst na poznávací cestu po Drážďanech, mohou využít online mapy, která je zavede na významná místa spojená s Richardem Wagnerem. V Sasku se mohou návštěvníci vydat na cestu za poznáním Wagnera díky aplikaci „WagnerSachsen“. Na hudební trase Německem nesmí v žádném případě chybět Wagnerův Bayreuth. Významné místo v životě tohoto hudebníka zaujímá také Norimberk. Tento hudební génius věnoval tomuto městu v Bavorsku jednu operu, Mistři pěvci norimberští. Ta vypráví o životě franských řemeslníků ve středověku. Tématem jedné z prohlídkových tras malebnými uličkami historického centra Norimberku jsou právě i mistři pěvci. Fanoušci díla „Tannhäuser“ by se naopak měli vydat do Eisenachu. Město s Wartburgem na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a jeho okolí inspirovalo umělce k vytvoření této opery a Wartburg sloužilo i jako kulisa díla. Také zde mohou zájemci poznat během prohlídek nejen hudební historii tohoto města.
Více info najdete na www.germany.travel