TVŮRČÍ DÍLNY V PIVOVARSKÉM MUZEU PŘINESOU PODZIMNÍ INSPIRACI
Pivovarské muzeum opět připravilo pro své návštěvníky cyklus tvůrčích dílen, které zpestří podzimní období. V ojedinělé atmosféře zachovalého právovárečného domu si mohou zájemci každou sobotu od 20. října do 24. listopadu vyzkoušet nejrůznější rukodělné řemeslné a výtvarné techniky. Dílny budou přístupné od 10 do 16 hodin v rámci běžného vstupného do Pivovarského muzea.
„Podzimní tvůrčí dílny jsme se rozhodli po loňském pozitivním ohlasu zopakovat. Pivovarské muzeum seznamuje návštěvníky s historií českého a plzeňského pivovarnictví, ale také s řemesly, která byla součástí přípravy surovin, výroby a čepování piva v minulosti. Rukodělná zručnost a smysl pro estetické cítění byly starým řemeslníkům vlastní a právě na tuto tradici navazují naše Tvůrčí dílny. Jejich hlavním cílem je zpříjemnění nadcházejících často pochmurných podzimních dní. Návštěvníci dílen v muzeu zažijí nejen příjemnou premiéru, ale doslova si osahají historii a především si odnesou domů unikátní suvenýr, jakým je vlastnoruční výrobek,“ Jindřiška Eliášková, manažerka rozvoje cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje.
Cyklus různě tematicky zaměřených dílen je vhodný tvořivým jedincům ve věku 5 let a více. Na správnou techniku dohlédnou zkušení lektoři. Potřebný materiál si mohou zájemci donést s sebou nebo jej zakoupit na místě.
První díl cyklu tvůrčích dílen zahájí v sobotu 20. října výroba papíru a dekupáž – dekorace pomocí ubrouskové techniky. Technika využívá motivu na papírovém ubrousku, kterým pak tvůrci pomocí speciálního lepidla a laku ozdobí předměty ze dřeva, papíru, terakoty, skla, umělé hmoty či z kamene.
Druhý díl seriálu 27. října – malování hrnečků – vyžaduje po zájemcích o malování pouze donést či zakoupit přímo v muzeu bílý či světlý hrneček. Pod vedením zkušených výtvarníků vytvoří návštěvníci užitečný a zajímavý kus keramiky dle vlastní představy.
V sobotu 3. listopadu čeká na zájemce výroba šperků z „fimo hmoty“. Aktivita zahrnuje tvoření z této hmoty, pečení, navlékání a dotváření šperků. Fimo hmota je pro svou tvárnost a výraznou barevnost ideální právě k výrobě šperků, korálků, sošek či jiných dekorací.
Na 10. listopadu je připravena technika papírový filigrán – quiling. Druhou listopadovou sobotu se v Pivovarském muzeu můžete naučit zdobné stáčení papíru a vyrobit si krásná narozeninová nebo vánoční blahopřání a přání.
Na sobotu 17. listopadu je nachystáno smaltování bez pícky, které nabídne možnost si vytvořit zajímavé šperky nebo dekorovat předměty ze skla, porcelánu či kamene speciálním smaltovacím pudrem.
Přesně měsíc před Vánocemi uzavře sérii sobotních dílen 24. listopadu vánoční speciál: balení dárků a zdobení perníčků. V tematickém předvánočním ladění se mohou lidé tvůrčím způsobem připravit na vánoční svátky.
Více informací o Pivovarském muzeu naleznete: http://www.prazdrojvisit.cz/cz/pivovarske-muzeum/
- Aktivity Plzeňského Prazdroje pro návštěvníky Plzně zahrnují Návštěvnické centrum, návštěvnické trasy Pilsner Urquell a Gambrinus, dále Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí v centru města.
- Inspiraci k návštěvě pivovaru lze najít na stránkách www.prazdrojvisit.cz, které jsou věnovány prohlídkovým trasám a všem službám, jež pivovar pro návštěvníky poskytuje.
- Vedle češtiny, angličtiny a němčiny mohou turisté absolvovat prohlídku také ve francouzštině a ruštině.
- Součástí nabídky pivovaru je i společenské a kulturní centrum Secese, které je možné využít k pořádání oslav, kulturních, vzdělávacích i prezentačních akcí.
- Pivovarské muzeum v Plzni se nalézá v původním právovárečném domě ve Veleslavínově ulici, který se zachoval ve své autentické podobě. Muzeum bylo otevřeno v roce 1959, u příležitosti 100. výročí ochranné známky Plzeňské pivo.
- 800 metrů dlouhý prohlídkový okruh Plzeňského historického podzemí je přístupný z budovy Pivovarského muzea. Labyrint chodeb, sklepů a studní byl pod městem Plzní budován již od
14. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností města. - V roce 2011 navštívilo pivovar, Pivovarské muzeum a historické podzemí přes 252.210 návštěvníků z celého světa. Sám pivovar Plzeňského Prazdroje patří k nejatraktivnějším turistickým destinacím v České republice.
- Oddělení turistiky a péče o kulturní dědictví v Plzeňském Prazdroji se stará také o prohlídkové trasy, turistický ruch a prodej upomínkových předmětů v pivovarech Velké Popovice a Radegast. Celkem v roce 2011 přivítaly všechny turistické objekty a zajímavosti v péči Plzeňského Prazdroje téměř 300.000 návštěvníků.