Veletrhy GO & REGIONTOUR startují už ve čtvrtek, přinesou špičkový program pro odborníky i pro celou rodinu
Cestovatelé se sjedou na festival GO KAMERA
---
Novodobí Nomádi míří na brněnské výstaviště, dovezou i speciální vozy
Velkým tahákem lednových veletrhů GO a Regiontour a hlavně festivalového pavilonu F bude projekt Nomádi. Rozhodně jste o seriálu zpravodajského portálu Lidovky.cz už slyšeli. V lednu budete mít možnost se s některými dobrodruhy, kteří po celém světě cestují na vlastní pěst, v nezvyklých vozech a často po neobvyklých místech planety, setkat osobně. Zde je malá ochutnávka toho, co uvidíte a uslyšíte.
Projekt Bronco namiesto hotela
Martin Remiš je slovenský architekt, který si už v dětství zamiloval pravý americký koráb silnic: Ford Bronco. Není divu, že se svojí ženou Zuzanou vyrazil na poněkud neobvyklou svatební cestu. Trvala půl roku a zavedla je na Sibiř a do Mongolska. Cestu absolvovali, jak se dá tušit, ve Fordu Bronco, pro který si nechali postavit speciální expediční nástavbu podle vlastního návrhu. Konstrukce prošla zatěžkávací zkouškou v podobě těžce průjezdného terénu i sibiřský mrazů. Vůz si návštěvníci veletrhu budou moci prohlédnout v expozici.
Projekt Aviou
Na první pohled to vypadá jako hodně špatný nápad: vezmete obytnou Avii A30 z roku 1974, najdete si pokud možno hodně vzdálenou destinaci s nejistým stavem silnic (pokud tam vůbec nějaké silnice jsou) a vyrazíte na cestu s vidinou maximální rychlostí 85 kilometrů v hodině. Jenže Vojta Wertich a jeho přátelé dokázali, že to jde. Nejprve avií dojeli do Mongolska, pak na sever Evropy a také do severní Afriky. Jejich poslední expedice je zavedla do Jižní Ameriky. Tam Amálka, jak láskyplně letitému expedičnímu stroji říkají, čeká na další dobrodružství, které začne za pár měsíců.
Expedice Čezetou kolem Afriky
Martin Magnusek oprášil v garáži socialistický motocykl značky ČZ, který tam stál zapomenutý několik dlouhých let. Řekl si, že "Číza" nepatří do starého železa a aby to dokázal, vyrazil v roce 2015 na cestu napříč Afrikou. Po pěti měsících dorazil na Střelkový mys - nejjižnější místo černého kontinentu. Letos se do Afriky vrátil a putoval jinou cestou zpět na sever. Jeho stroj jej opět bezpečně dopravil přes celý kontinent.
Projekt Hugo a my
Hugo je nenápadná dodávka, jakých po Evropě jezdí desítky tisíc. Ona se zabývá marketingem, on se pohybuje kolem filmu a videa. Jednoho dne se přestěhovali i se svým psem do dodávky a vyrazili z Prahy. Na cestě kromě poznávání nových míst fotili, natáčeli dronem a pracovali. O svém životním stylu digitálních nomádů vedli pečlivě udržované webové stránky, kam zaznamenali dobrá místa na přenocování i životní náklady. Z jejich statistik mimo jiné vyplývá, že za jídlo denně utráceli 273 korun.---
Mezinárodní veletrhy cestovního ruchu GO & REGIONTOUR představí nově téměř všechny kraje Slovenska
Brněnské veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR představí téměř celé Slovensko. Právě Slovenská republika totiž patří mezi tři nejvyhledávanější zahraniční cíle českých turistů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), který výjezdový cestovní ruch sleduje. Událost startuje ve čtvrtek 18. ledna na brněnském výstavišti, tento den patří především odborníkům. Pro veřejnost se brány výstaviště otevřou v pátek a o víkendu.
Tradiční lednové veletrhy přivezou na čtyři dny téměř všechny kraje Slovenska do Brna – druhého největšího českého města. „Registrujeme výrazný nárůst účasti oproti loňskému ročníku, a to nás těší. Veletrhu se zúčastní všechny slovenské kraje, mimo Nitranský kraj. Úplně poprvé se u nás samostatně představí například Bratislavský kraj,“ uvedl ředitel projektu Go a Regiontour Miloň Mlčák.
Slovensko přitom patří k nejvíce navštěvovaným zahraničním destinacím českých turistů. „Morava je pro Slovensko spádovou oblastí v rámci aktivního cestovního ruchu. Obyvatelé Moravy vycestují na Slovensko vícekrát do roka a intenzivně se o zemi zajímají. Hledají nové lokality, atrakce a produkty. Proto je Slovensko opět součástí brněnského veletrhu cestovního ruchu,“ vysvětluje Klára Badinková, ředitelka českého zastoupení slovenského cestovního ruchu v Česku.
Například zmíněný Bratislavský kraj má ambici oslovit milovníky historie, dobrého jídla a kvalitních vín, sportovce a také rodiny s dětmi. „Přivezeme komplexní nabídku destinace. Ukážeme mnoho inspirací na jedno- a vícedenní výlety, pobyty u vody či výpravy na kolech,“ popsala Andrea Ambrózy, vedoucí oddělení marketingu a eventů společnosti Turizmus regiónu Bratislava.
Návštěvníci mají také možnost potkat hned několik slovenských firem z oblasti cestovního ruchu, které jim poskytnou kompletní informace. „Našim cílem je informovat, ale lidé si u nás mohou ubytování hned koupit. Podílíme se tak na zabezpečování ekonomického přínosu z turistického ruchu pro slovenskou ekonomiku,“ řekl Vladimír Hronský ze slovenské cestovní agentury Hepex, která se veletrhu zúčastní.
Nová koncepce veletrhů GO & REGIONTOUR
Veletrhy Brno letos představují zcela nový koncept akce, který dává prostor podpoře incomingu a domácího cestovního ruchu. Součástí přeměny je též nová unikátní diskusní platforma pro řešení aktuální témat oboru. Změny se promítly i do rozmístění veletrhů v pavilonech. „K Regiontouru, který je již tradičně spojen s nejmodernější a největší výstavní halou P, se přestěhuje přehlídka cestovních kanceláří a agentur – ‚výjezdový‘ veletrh GO. Pavilon F se stane festivalovým pavilonem, kde si návštěvník bude moci vyzkoušet, ‚ochutnat‘ jednotlivé formy dovolené, které mu budou nabízeny v pavilonu P. Atraktivní doprovodný program obohatí znalostní a dovednostní soutěže,“ popsal Mlčák.
Aktivní dovolená se bude prolínat i veletrhem GO, který je zaměřený na výjezdovou turistiku. I zde kromě tradiční nabídky destinací přibude důraz na aktivní způsob dovolené „Posílili jsme doprovodný program a nabízíme nově opravdu až festivalový koncept pro všechny, kdo se chtějí nechat třeba jen inspirovat. To je pro nás z pohledu veřejnosti a koncového zákazníka největší přidaná hodnota. Návštěvník si vybere dovolenou z komplexní nabídky, vyzkouší si ji v rámci doprovodných programů a nově i zakoupí za veletržní cenu,“ uzavírá Mlčák.
Souběžně s veletrhy GO a Regiontour se odehrají Cestovatelský festival GO Kamera a festival krajových specialit a regionální potraviny REGFOODFEST.---
Extrémní gastronomie: Nebojte se experimentovat v jídle.
Zkuste cvrčka nebo krokodýla
Jak chutná štíří lízátko, je hadí maso tuhé a odkud pochází nejsmradlavější ovoce na světě? Odpovědi na tyto i další otázky má Milan Václavík. Cestovat po světě a poznávat tak extrémní gastronomii začal před lety. Hmyzu se věnuje od roku 2011, předtím brněnský vyučený kuchař pracoval v Rakousku a Anglii. Nebude chybět na veletrzích cestovního ruchu 18. až 21 ledna 2018 na brněnském výstavišti.
„Dodnes aktivně za jídlem cestuji. Poznávám ho přímo v kultuře, do jaké patří,“ prozrazuje kuchař. „Člověk by se měl odprostit od zažitého zvyku, že se něco nejí. Ale ani já nesním všechno,“ kroutí hlavou Václavík, který ve Vietnamu odmítl sníst psa.
Kdo se nebojí zkusit třeba krokodýla, štíra nebo sklípkana, může na lednovém Regiontour festivalu přímo od Václavíka ochutnat exotické speciality. Před návštěvníky připraví taky čerstvé cvrčky. „Hmyz je úžasně výživný, obsahuje bílkoviny a to někdy až ve čtyřech pětinách své váhy. Ve většině zemí světa ho jedí úplně běžně, možná se stane potravinou budoucnosti,“ předvídá Václavík.
Entomofágie, tedy připravování hmyzu jako potraviny, je běžná v Africe, jihovýchodní Asii a v severní části Latinské Ameriky. Pro svou výživovou hodnotu může hmyz dokonce zachránit lidské životy. „U nás je buď za delikatesu, nebo vůči němu mají lidé předsudky,“ poukazuje Václavík. V Československu vyšel první recept na pokrm z hmyzu asi v roce 1928 v kuchařce Luisy Ondráčkové. Byla to chroustová polévka.
Připravovat hmyz doma by ale začátečníci měli s opatrností. Kupovat brouky nebo larvy je lepší u specializovaných chovatelů nebo si je chovat doma, a to jen přírodními materiály. Běžně venku je totiž spousta jedovatých nebo chráněných druhů.
Kromě smažených sklípkanů a štírů na víně představí v pavilonu F brněnského výstaviště Václavík pro Středoevropana i povědomější chutě. „Mám procestovaný i Blízký východ. V severním Iráku krásně voní tržnice, samozřejmostí je kvalitní arabská káva,“ popisuje Václavík, který také dobře ví, jak šikovné jsou libanonské kuchařky a jak se večeří u Kurdů.
Stále nové variace netypických pokrmů předkládá Milan Václavík svým hostům v Arabsko - indické restauraci Klub cestovatelů v Brně. Kromě jídla si tu mohou vyslechnout i kulturní přednášky o dalekých zemích od světaznalých cestovatelů. Václavík ale nepůsobí jen tam. Píše také články o etnických kuchyních a s Davidem Švejnohou se snaží o osvětu. Pro mládež také organizuje kurzy vaření právě arabských a indických jídel.