Loading...
VÝCHODNÍ MORAVA – Velká voda, která se v minulých dnech přehnala Zlínským krajem, sice napáchala milionové škody, naštěstí se však takřka nedotkla infrastruktury v cestovním ruchu. Zatímco při největší novodobé povodni v roce 1997 se dokonce ocitly pod vodou některé turistické cíle, muzea, hotely i rekreační areály, letos se situace i díky dřívějším protipovodňovým opatřením nezopakovala.
„Turisté se tak k nám na Východní Moravu mohou v létě vydat zcela bez obav. Vše funguje, žádné zásadní problémy nemáme hlášeny, region nemá potíže ani s dopravní dostupností, prostě letní sezóna může „jet“ bez omezení. Podle prvních zjištění to vypadá, že bez újmy – až na znečištěná přístaviště a plavební komory – vyvázl i Baťův kanál,“ ujistila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.
Velká voda na Východní Moravě zasáhla několik obcí, na některých místech dokonce došlo k sesuvům půdy, vše však mimo místa intenzívního turistického ruchu. „Z pohledu následků je situace nesrovnatelná s rokem 1997. Ukázalo se, že řada protipovodňových opatření, vybudovaných v posledních deseti letech, splnila svou funkci,“ potvrdil mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.
Dopady povodně výstižně ilustruje například situace v Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži, jednom z nejpostiženějších turistických cílů v roce 1997. Tehdy byla zatopena velká část Podzámecké zahrady, voda se v ní držela několik týdnů a byly poškozeny stromy a cestní síť. Tentokrát sem voda – až na jedinou drobnou výjimku - nepronikla. Návštěvníci tak mohou zahrady nadále obdivovat v jejich celé kráse. „Návštěvnický provoz v zahradě není nijak ohrožen. Po úplném opadnutí vody bude jen třeba zkontrolovat konstrukce dvou hlavních mostů – Stříbrného a Vázového (u Pavího dvora), protože je mohla poškodit vysoká hladina vody v mlýnské strouze. Zaplavená byla pouze skupina platanů u Divokého rybníka vinou špatné zpětné klapky na přepadu vody z Divokého rybníka do řeky. O tomto nedostatku víme, jsou připraveny i projekty na opravu, ale bohužel jsme dosud nedostali potřebné finance. Snad letošní situace aspoň přispěje k tomu, že peníze nyní získáme,“ uvedla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži, který kroměřížský zámek spravuje.
Během povodně byla dramatická situace mj. na Rožnovské Bečvě. Zdejší nejznámější turistické cíle ve Valašském Meziříčí i Rožnově pod Radhoštěm zůstaly nedotčené včetně rožnovského Valašského muzea v přírodě. To v návaznosti na počasí pouze přeložilo doprovodný program Jaro na dědině, plánovaný na tuto sobotu 22. května, protože po deštích byla rozmáčená půda v expozici Valašská dědina. Náhradní termín byl stanoven na 5. června. Skanzen samotný nebyl vodou zasažen ani nijak ohrožen.
Velkou zatěžkávací zkouškou na Valašsku prošla při povodni dokončovaná Cyklostezka Bečva v údolí Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Obě řeky se sice na některých místech vylily z koryt, ale cyklostezka na březích odolala. Výjimkou je jeden podemletý úsek u Valašského Meziříčí, které bude nutné zpevnit. Proto – a hlavně kvůli časovému skluzu s dokončovacími pracemi, které byly přerušeny kvůli dešti - bude posunut termín slavnostního zprovoznění úseku u Valašského Meziříčí. Neuskuteční se 19. června, ale o něco později. „Termín slavnostního otevření úseku u sousedního Rožnova pod Radhoštěm 4. června nicméně platí, stejně jako původní harmonogram dokončení cyklostezky podél Vsetínské Bečvy. Zde nemáme hlášeny žádné škody,“ uvedl manažer sdružení Valašsko-Horní Vsacko Roman Kalabus.
V jižněji položené části Zlínského kraje řeka Morava i díky řadě protipovodňových opatření z minulých let zdaleka neničila tak jako roku 1997, kdy se například centrum Uherského Hradiště ocitlo pod vodou včetně objektů Slováckého muzea. Tentokrát řeka zůstala v korytě. „Byli jsme nuceni preventivně evakuovat depozitáře, ale všechny budovy, expozice a výstavy máme otevřeny pro veřejnost ve standardním režimu. Služby návštěvníkům nejsou a nebudou nijak dotčeny či omezeny,“ uvedl ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.
Sezóna není ohrožena ani na Baťově kanálu – turistické vodní cestě, která vede zčásti po řece Moravě a byla tudíž maximálně vystavena působení vodního živlu. Na území Zlínského kraje vzestup hladiny sice přidělal vrásky na čele provozovatelům přístavů a půjčoven, ale lodi byly včas odklizeny do bezpečí. „Zatím to vypadá, že to „odnesla“ pouze přístaviště a zřejmě některé plavební komory v tom smyslu, že budou znečištěné od bahna a bude nutné je vyčistit, stejně jako zhruba tři nízko položené úseky páteřní cyklostezky. O žádných zásadnějších problémech zatím nevíme a předpokládáme, že hlavní sezóna se v červnu standardně rozběhne,“ uvedl Jiří Durďák, projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.
„V současné chvíli není důvod Východní Moravu při letní dovolené „obejít“. Turisté nepocítí žádnou újmu na očekávaném komfortu,“ uzavřela Dana Daňová.