Velkou válku připomenou unikátní archiválie i fotky pomníků
Sté výročí jedné z nejtragičtějších událostí 20. století – Velkou válku – si připomene výstavou také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Historička Yvona Činčová připravila výstavu nazvanou V zákopech a v zázemí, která nechá nahlédnout na bojiště v Evropě, ale také prostřednictvím fotografií, dokumentů i předmětů přiblíží hospodářské i sociální důsledky války ve Zlíně a jeho okolí.
„Toto téma je v takto rozsáhlou výstavu zpracováno poprvé. Vystavíme nejrůznější archiválie a exponáty, mezi nimiž budou například užitkové předměty z domácnosti, patriotika, hračky, přídělové lístky či bankovky. Nebudou však chybět ani uniformy, zbraně či medaile vojáků
ze zlínského regionu," upřesnila Yvona Činčová.
Návštěvníci se dozvědí, jak vypadala obuvnická výroba zlínských továren v čele s firmou Baťa nebo si přečtou o aktivitách majitele zlínského zámku a velkostatku barona Štěpána Haupta. Zajímavostí je i popis zásobování obyvatel zlínského regionu potravinami a jiným zbožím. Mezi unikáty patří také vystavené pohlednice s vojenskou tematikou, známky a dopisy polní pošty. „Žáci mohou zažít výuku v rakousko-uherské třídě a prohlédnout si dobové školní pomůcky," doplnila historička s tím, že výstava jim zprostředkuje zajímavý pohled na událost, o které se běžně učí v dějepise.
Cennou součástí výstavy bude prezentace výsledků muzejního výzkumu památníků obětem 1. světové války na území bývalého okresu Zlín. „Téměř v každém městě a obci bývalého okresu Zlín se nachází pomník připomínající vojáky padlé na frontách Velké války. Jedná se většinou o pískovcové či žulové mohyly, obelisky a kříže včetně mramorových desek s vyrytými jmény vojáků a daty jejich narození a úmrtí. Tyto údaje jsou často doplněny porcelánovými oválnými rámečky s podobenkami – kabinetními snímky vojáků v uniformě nebo v civilním oblečení," přiblížila realizátorka výzkumu Yvona Činčová.
Pomníky se obvykle nacházejí v centru obce u kostela, obecního úřadu nebo školy. Najít je můžeme také na hřbitově nebo za obcí u příjezdové cesty. V jejich těsné blízkosti jsou často vzrostlé stromy, především lípy. Podle Činčové je většina pietních míst ve velmi dobrém stavu a lidé se o ně starají. Tak vyjadřují svou úctu k tragicky zemřelým předkům. První světová válka totiž v regionu zasáhla téměř každou rodinu.
Vystavené fotografie, dokumenty a předměty ze svých sbírek poskytli: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Státní okresní archiv Zlín, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum Kroměřížska, Muzeum Komenského v Přerově, Městské muzeum Valašské Klobouky, Muzeum Napajedla a soukromí sběratelé.