VYDEJTE SE NA HORY S PROFESIONÁLY!
Ostré skalnaté štíty, bílé pláně, sluneční třpyt odrážející se od neporušené pokrývky bílého prašanu, výhledy na zelené louky, hluboké lesy a azurově modrá jezera. Nejen to, ale i mnoho dalších superlativů by se dalo napsat o kráse hor, ledovců a pocitech, které můžete zažít při jejich zdolávání.
Nejste profesionální horolezci, vrcholoví sportovci ani zkušení dobrodruzi?
Nevadí, stačí mít pouze chuť a odhodlání se na nějaký alpský vrchol vydat. Za poslední desítky let se alpské výstupy staly mnohem dostupnější pro širokou veřejnost. Dříve jste museli být členem horolezeckého oddílu, nebo mít kamarády, kteří se v horách vyznali a vzali vás s sebou. Dnes je to mnohem jednodušší. Sednete si k internetu, zadáte do vyhledavače "zájezd" s názvem kopce "Dom" a můžete hned vyrazit.
Je to opravdu takto jednoduché?
Ano i ne. Na našem trhu je dnes mnoho outdoorových cestovních kanceláří, které vám nabídnou tento prvotřídní zážitek. Jen musíte dát pozor a pečlivě si prostudovat, jaký bude mít váš doprovod kvalifikaci. Jednou z první cestovních kanceláří, která začala spolupracovat s horskými vůdci s mezinárodní licencí IFMGA (International Federation of Mountain Guides Associations) je cestovní kancelář Adventura. Adventura i nadále pokračuje cestou bezpečnosti a maximální profesionality.
Oslovili jsme jednoho z horských vůdců IFMGA, Tondu Volka a zeptali jsme se ho na několik otázek ohledně jeho vzdělání a profese, kterou vykonává.
Tonda spolupracuje s CK Adventura více jak 15 let, vzdělání horských vůdců IFMGA ukončil v roce 2006.
Co tě přimělo nastoupit do školy horských vůdců?
Byl to můj kamarád, Dušan Stuchlík, který se inspiroval systémem vzdělání horských vůdců v Alpských zemí. V roce 2004 se jeho zásluhou otevřel první vzdělávací kurz do kterého jsem nastoupil.
Musíš jako HV dodržovat nějaká pravidla?
Jako horský vůdce jsem členem IFMGA a České asociace horských vůdců (ČAHV). Zavazuji se tak dodržovat a respektovat standardy a doporučení těchto dvou asociací. Mezi doporučení patří zejména stanovení počtu osob, které mohu vést v jednotlivých typech terénu. K dalším pravidlům patří věci, které by měly být pro každého samozřejmostí a to ohleduplné chování v terénu a bezpečnost našich klientů. Horský vůdce se také musí řídit místní zvyklostí daného státu a oblasti. Jako příklad bych uvedl výstup na Matterhorn. Je zde doporučený časový limit pro výstup, do kolika hodin začít výstup, v kolik hodin se otočit v případě nedosažení vrcholu atd.
Vedeš dnes jako vůdce své klienty jinak než před 10 lety?
Vlastně ano i ne. Co se týká přístupu k lidem a schopnosti komunikovat s nimi, tak se můj přístup asi nezměnil. V tomto mě kurz na horského vůdce moc neobohatil. Díky kurzu jsem určitě změnil techniku vedení lidí. A také jsem dnes mnohem zkušenější. Řekl bych že jsem teď při vedení lidí klidnější a uvolněnější, daří se mi lépe odhadnout potenciální blížící se nebezpečí.
Vzal by jsi s sebou na hory kohokoli, kdo tě osloví?
Dá se říci že ano, hory jsou pro každého. Určitě bych ale nevzal člověka bez zkušeností hned na Matterhorn. Když mě osloví nový klient, zeptám se ho nejprve na tzv. horský profil: jaké má dotyčný zkušenosti, jaké výstupy již absolvoval, jaká je jeho fyzická kondice. Dle těchto informací mu pak nabídnu adekvátní výstup, tak aby odpovídal jeho zkušenostem. V případě náročných výstupů si nové klienty otestuji i v terénu, v rámci aklimatizační túry.
Jaké výstupy s klienty nejčastěji absolvuješ?
Nejžádanějšími kopci jsou samozřejmě Mt. Blanc, Matterhorn a Grossglockner, snažím se jim ale vyhýbat. V Alpách je řada jiných hezčích výstupů a také mnohem méně frekventovaných. Rád nabízím výstupy v Bernských Alpách - Mönch, Jungfrau, Fisterahorn nebo italský Weisskugel a Ortler.
A co lehké kopce, třeba Dachstein nebo Grossvenediger?
Tyto jednoduché kopce skoro nevodím. Obracejí se na mě spíše klienti, kteří už jsou zkušenější. Mnoho z nich tyto začátečnické výstupy absolvují s cestovní kanceláří.
Co by jsi doporučil lidem, bez zkušenosti, které lákají alpské výstupy?
Nejlépe ať se obrátí na horského vůdce IMFGA nebo na nějakou spolupracující agenturu, třeba CK Adventura.
Jak by se po fyzické stránce měli připravit?
Pro chození po horách je důležitá vytrvalost, nestačí tedy jen navštěvovat posilovnu. Nejlepší trénink je pravidelná chůze s batohem. Pokud zvládnete 5 km v terénu s batohem nebo převýšení 300 m do hodiny, budete dobře připraveni.
Zajímalo nás také, jak se na tyto profesionály dívá některý z jejich klientů. Ptali jsme se zároveň i Michala Nováka, který jezdí na hory od roku 2007.
Jaký byl váš první výlet na hory a co vás k němu přimělo?
Prvně jsem jel s kolegou z práce na Dachstein, asi v roce 2007. Kolega si koupil zájezd a přemlouval mě ať jedu s ním, že nemá parťáka a samotnému se mu nechtělo. Do té doby jsem s horami neměl žádné zkušenosti, ale velmi mě to lákalo. Byla to pro mě výzva a rozhodnutí jet dnes určitě nelituji.
Kde jste všude byl?
Tak prvním byl již výše zmiňovaný Dachstein, hned druhý rok jsem si nastavil laťku trochu výše a vyrazil jsem zdolat s kolegou Wildspitzi a o měsíc později Grossglockner.
Následující rok jsem v nabídce CK Adventura objevil zájezdy do Švýcarska. Od té doby se tam stále vracím, za sebou mám již výstupy třeba na Čtyřtisícovky ve Walliských Alpách - Allalinhorn, Stralhorn, Weissmies a pak v masivu Monte Rosy - Breithorn, Polux a Castor.
Jakého výstupu si ceníte nejvíce?
Asi Montu Blancu, jelikož to pro mě byl nejdelší výstup v životě, ve vysoké nadmořské výšce. Byl jsem rád, že jsem to zvládl, bez podpory a povzbuzení horského vůdce bych to asi nedal.
Dostal jste se někdy na horách do nepříjemné situace?
Já přímo ne, ale jeden z dalších účastníků se zachytl mačkou o nohavici a při pádu si ošklivě zranil kotník. Díky přítomnosti vůdce a jeho rychlé reakce byl zraněný do hodiny v nemocnici. Jsem rád že jezdím s profíkama, že je se mnou někdo kdo je schopný jakoukoliv situaci rychle vyřešit.
Co by jste vzkázal lidem, bez zkušenosti, které lákají alpské výstupy?
Určitě na hory jeďte, je to nádhera. Perfektní relaxace v dnešní zrychlené době. A neváhejte oslovit profíky. Já jezdím s cestovní kanceláří Adventura, které spolupracuje s horskými vůdci IFMGA. Vše za mě zajistí: technické vybavení, ubytování, dopravu, pojištění a hlavně kvalitního horského vůdce. Hory si chci užít!!
Autor: Lenka Skrbková
Bude otištěno ve Světě Outdooru