Loading...
Moderní doba přinesla nové technologie a zánik starých řemesel. Jsou ale místa, kde se ještě tradice, zvyky a stará řemesla zachovaly. Lidé, kteří udržují po desítky let tyto tradice živé, si zaslouží naše uznání.
Jedním z nich je určitě rodina Volfů žijící na Chodsku v Kolovči. Nejen, že tu v malé chodské vesničce provozují muzeum, ale stále se věnují výrobě keramiky. Hrnčířské řemeslo se v této rodině předává už sedm generací z otce na syna. Muzeum techniky a řemesel s více než 6000 exponáty patří mezi největší svého druhu v Čechách http://www.turisturaj.cz/cil/MU86 K vidění jsou všechna tradiční řemesla a živnosti tehdejší vesnice. Kolovečské muzeum se proslavilo po celém světě mlýnem, který přemílá staré baby na mladá děvčata. Hrnčířů bylo kdysi po celém Plzeňském kraji velké množství. Věřili byste, že v malé vesničce Kožlany na severním Plzeňsku působilo až 1200 samostatných hrnčířů? V současné době se tu uchovala výroba keramiky v místním družstvu Keramo.
Chcete–li poznat něco z tradičních šumavských řemesel, vydejte se po stopách historie sklářství na Šumavě. Například v Anníně je sklárna dosud v provozu. Sice už jen jako brusírna skla, ale probíhají tu prohlídky a zakoupit si můžete i výrobky ze skla jako suvenýr. Na tradice šumavského sklářství navazuje také Glass gallery Gábor v Sušici, je zde sklářské studio, huť a brusírna. Také tady můžete absolvovat prohlídku a zakoupit si suvenýry. Expozici starých řemesel ze Šumavy najdete v Muzeu Šumavy v Sušici a Kašperských horách http://www.turisturaj.cz/cil/MU16. A když už budete v těchto končinách, zastavte se v Chanovicích nedaleko Horažďovic http://www.turisturaj.cz/clanek/chanovice-a-okoli . Nejen, že tu můžete navštívit Muzeum lidových řemesel v areálu chanovického zámku, ale hlavně byste si neměli nechat ujít místní unikátní skanzen. Soubor roubenných chalup v krásné přírodě Pošumaví jen tak někde neuvidíte.
Podrobnosti najdete na turistickém serveru Plzeňského kraje www.turisturaj.cz. http://www.turisturaj.cz/clanek/tradicni-remesla