Loading...
Patříte k těm, kteří když zaslechnou dobře šlapající blues, rock´n roll či country, naskočí jim husí kůže a nohy začnou samy od sebe podupávat? Pak má pro vás mimořádně vhodnou nabídku cestovní kancelář Americatours. Jmenuje se „Country, rock´n roll a jazz – jižanské státy USA“. Blues, rock´n roll ani country nejsou žánry, kterým by hrozilo zapomnění. Trvale přinášejí publiku radost a nenahraditelné zážitky, žijí a budou žít i v budoucnu… Za důkazy vyrazme na jih a jihovýchod USA – města jako New Orleans, Memphis, či Nashville zvučí touto muzikou jako by se tu čas zastavil. Na čtyřech kolech za těmito žánry urazíme celkem 1.655 mil, převedeno do našich měřítek - 2.650 km. A věřte - na této road show nás rozhodně nečeká zklamání…
Jazz neutopila ani Katrina
Před více než deseti léty, v srpnu 2005 uragán Katrina zalil kalným přívalem New Orleans tak ničivě, že vznikly pochybnosti o možnostech jeho obnovy. Avšak podařilo se. Stopy po záplavě jsou sice ještě dnes rozeznatelné, ale město opět žije, je plné turistů a nabízí jim návštěvu podniků, kde lze vychutnat skutečné jazzové lahůdky. Vypravíme se za nimi do tzv. Francouzské čtvrti v centru města, jejíž název připomíná počátky zdejší historie. Sem se soustřeďuje zájem turistů, zábava a noční život. Kdo miluje blues, nemůže objevit nic lepšího. Není snad podniku, odkud by jej nebylo slyšet. Nejde však jen o tradiční blues, na řadě míst ve Francouzské čtvrti narazíte na kapely, které experimentují, ať už co do žánru, tak co do instrumentace. Vždy však uslyšíme kvalitu, jinak by v tomto městě neobstály. Ano, jazz a zejména blues – to je New Orleans. Znalci tu s pokorou budou kráčet místy, kde začínali, či se proslavili mnozí velikáni této hudby, leckde se zastaví a při sklence si vychutnají špičkové výkony interpretů hudby jejich srdce. Studnice je to nevyčerpatelná. To však rozhodně neznamená, že si tu na své nepřijdou návštěvníci, kteří nepřijeli výlučně za muzikou, že bychom tu nenarazili na množství ostatních turistických atraktivit. Nevynecháme např.všemi navštěvovaný hřbitov St. Louis Cemetery No. 1. Tady spatříme originální způsob pohřbívání – do hrobek nad zemí, kde nebožtík není ohrožen podmáčeným podložím města, či hrobku „královny woodoo“ Marie Laveau. Pokud nás to zajímá, Woodoo má ve městě i své vlastní muzeum. Rozhodně se projdeme po proslulé Bourbon Street, kde se každoročně v období masopustu koná karneval Mardi Gras. Zajímá nás literatura a její historie? Pak pokračujeme k domu Williama Faulknera na Pirates Alley č. 624, kde v přízemí oceníme interiér originálního knihkupectví. Mezi památkovými objekty vyniká katedrála St. Louis z roku 1794 a vedle ní tzv. Cabildo, původně Radnice a nejvyšší soud, dnes část Státního muzea Louisiany. Nu a pak už musí přijít na řadu to, čemu neodolá nikdo – projížďka na „Mississippi river boat“ – proslulém tradičním kolesovém parníku, který nás za doprovodu jazzu proveze po rozlehlé hladině slavné řeky, opěvované mnoha písněmi. Ještě než vystoupíme na palubu, už zdaleka nás vítá sada melodií, hraných na parní píšťaly na střeše nejvyšší paluby … Nejoblíbenějším parníkem tu je Natchez, na jehož palubách už se svezly desítky slavných i významných osobností - namátkou např. prezidenti Gerald Ford a otec i syn Bushovi, či Bob Dylan, Dennis Hopper, Clint Eastwood, Dolly Parton, Ginger Rogers, Larry Hagman, Mohammad Ali, Placido Domino, Sylvester Stallone, či Tina Turner... Představa, že u baru sedíte právě na té židličce, kde nějakou dobu před vámi seděl někdo z nich je vskutku omamná…
Tam, kde bydlí rock´n roll
Z kolébky blues absolvujeme něco přes 600 km směrem na SSV, abychom zastavili v rodišti rock´n rollu, Memphisu. Tady – pochopitelně - zamíříme nejdříve do Gracelandu, sídla krále tohoto žánru Elvise Presleyho. Nároční si nejspíš připustí, že tady vše tančí na hranici kýče, ale kdo by se nad tím pozastavoval, „king“ Elvis svým významem, slávou a uměním takové myšlenky šmahem smazává. Jeho mýtus a neutuchající obliba sem každoročně přiláká více než 600 000 návštěvníků ze všech kontinentů. V rozlehlém areálu procházíme jednotlivými objekty: Elvisovou vilou, výstavou dokumentující koncerty, filmy a fotografie, archivy, muzeem Elvisových automobilů, či jeho dvěma soukromými letadly a na každém kroku nás provází Elvisův hlas. Ticho a pieta zavládne až pod vilou, kde staneme u hrobu jak Elvise, tak jeho nejbližších. Není pochyb – ať jsme to čekali či ne, jde o zážitek mimořádně silný a trvalý.
Fanouškům rock´n rollu je však dobře známo, že v Memphisu je ještě jedno místo, které má pro tento žánr neméně tak velký význam, jako samotný Graceland. Ano – tušíte správně – to místo se nazývá Sun studio… Tady se odehrála následující drobná epizoda, jež na své pozoruhodnosti nabyla až později: když tehdy osmnáctiletý Elvis (kterému se v tom okamžiku splnil jeho sen a ve studiu Sun se dostal ke svému prvnímu natáčení) byl otázán, jako kdo chce na své nahrávce znít, odpověděl, že jeho první nahrávka - „That´s all right“ - bude znít „jako nikdo před tím“. A opravdu - až čas dal této větě ten plný význam… Měli jsme štěstí – naší průvodkyní Sun studiem byla půvabná Lahna Deering, sama známá zpěvačka (duo Deering and Down – viz web), která pojala výklad tak, jak by asi nikdo jiný nedokázal. Nejen nabitý informacemi, ale i jako do jisté míry dramatický výkon, kořeněný humorem a nadsázkou. Prostě nezapomenutelný. Dobové studiové zařízení, fotografie, desky, kostýmy a nástroje, na které hráli velikáni jako BB King, Howlin´ Wolf, Ike Turner, později pak Elvis Presley, Johnny Cash, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, či Roy Orbison to vše nás jako bonus navíc doslova fascinovalo. Leč podobně jako v New Orleansu – nejen fandové hudby si v Memphisu přijdou na své. Podle zájmů a zálib můžeme vyhledat řadu dalších atraktivit: Muzeum bavlny, Chodník slávy, podobný tomu holywoodskému, leč věnovaný hudebníkům, Beale Street – ulici, zvanou rodiště blues atd. A co hlavně - i zde se nabízejí plavby kolesovými parníky po Mississippi…
Nashville – střed světa Country Music
Z Memphisu sem dorazíme za pár hodin - je to necelých 400 km VSV směrem. Už po prvních krocích nezůstaneme na pochybách – zcela oprávněně toto město nese přízvisko Music City USA. Napoví to již při první zběžné projížďce shluk nahrávacích studií ve čtvrti Music Row, která tu míjíme a kde začínaly desítky dnes již slavných hvězd. Jejich následný úspěch z Nashvillu udělal druhé největší produkční středisko USA – hned za New Yorkem. Pojem, který fanoušky country music fascinuje jako tichý hlas hypnotizéra, zní Grand Ole Opry. Tento název dnes zahrnuje hned dva objekty. Původní, historická Grand Ole Opry sídlila v červené cihlové budově, dnes označované jako Ryman Auditorium. Tady až do roku 1974 sledovalo country koncerty až 2360 diváků. Pamatuje jména jako Hank Williams, Roy Acuff, Bill Monroe, Minnie Pearl, později i Elvis Presley, Dolly Parton, Johnny Cash, Gart Brooks, Reba McEntire, atd. Novou Grand Ole Opry najdeme na východním okraji centra města. Její kruhovité hlediště může pohodlně přijmout až 4400 diváků. Na programu týdenních show se tu střídají zavedené i nové hvězdy country, není však vyloučen ani folk, blue grass, gospel a další žánry. Při naší návštěvě předvedli své umění např. Charlie Daniels, The Whites, Wiliam Michael Morgan a zejména slavný Bill Anderson, fascinující už po desetiletí svou bravurní hrou na housle. Strhující atmosféra, jakou spontánně vytvořily čtyři tisícovky nadšených diváků, to je ten pravý, neopakovatelný zážitek, jaký vám žádné cédéčko ani vinyl, či jiný záznam nemůže poskytnout… Grand Ole Opry House však v Nashvillu rozhodně není jediným podnikem, kde si lze užívat country hudbu. Bulváry v centru, jako např. Broadway či 2nd Avenue jsou plné barů, zábavních podniků, restaurací a muzeí (např. Museum Johnnyho Cashe, George Jonese, Willieho Nelsona & přátel, či Country Music Hall of Fame), kde zní prakticky nepřetržitě. A to jak těch slavných, tak těch, kteří byť ještě nemají takový věhlas, rozpálit to dovedou neméně dobře. My jsme se o tom přesvědčili např. v baru, kde koncertoval Ronnie Lutrick (k nalezení na webu). Zaujalo ho moje tričko s nápisem „M.A.S.H. 4077“ a tak jsme „pokecali“ a pak si vychutnali jeho mistrovství na baskytaře. Ujistil jsem ho, že u nás v Česku má country mnoho milovníků, což ho viditelně potěšilo.
Nejsme-li výhradně fanoušky country, i v Nashvillu najdeme řadu uměleckých muzeí a galerií, nákupních středisek, stadion hokejových Nashville Predators, můžeme se projít River Front Parkem po nábřeží řeky Cumberland, či se po její hladině projet kolesovým parníkem General Jackson. I na jeho palubě zní muzika: během plavby běží jedna velká a jedna menší country show, opět na vysoké úrovni.
Atraktivní odbočky
Kolem stovky km západně od Nashvillu nás přilákal k návštěvě ranč jedné z hvězd country music – Loretty Lynn, proslulé jako „coal miners daughter“ – horníkova dcera. Majitelka podnik pojednala velmi velkoryse. Jde o pěkný kus KRAJINY, kde kromě sídla Loretty Lynn, westernového městečka, muzea, občerstvení a obchodu je k dispozici ubytování a rekreačně sportovní areál. Kdo má zájem vybrat si z více než deseti zdejších hlavních událostí roku, jako je koncert majitelky nebo dalších umělců, motokrosový závod, tématické vyjížďky do okolí apod., vybere si pro svůj pobyt dny podle programu, známého na celý rok dopředu…
Zhruba 130 km jihovýchodně od Nashvillu objevíme staré městečko Lynchburg. Jeho v letním horku ospalé náměstí evokuje westernové časy, jako by si chtělo zahrát v některém z filmů á la „V pravé poledne“, či „Tenkrát na Západě“. Je však mnohem populárnější tím, že v jeho těsném sousedství pracuje a voní palírna whisky Jack Daniel. Podnik právě slaví 150 let od svého založení a je velmi dobře nachystán přivítat své návštěvníky. Přijíždějí sem i z dalekého zahraničí objevit, odkud se vozí tato skvělá pálenka do celého světa. Zaplatíte-li patřičné vstupné, budete nejen vidět, ale i ochutnávat. „Starý Jack“ s číslem 7 za to stojí…
Nu a do třetice - po nějakých třech stovkách km od Nashvillu na východ dorazíme do města zábavy, atrakcí, show, ale i sportu a obyčejného odpočinku v podhúří romantických Smoky Mountains - Pidgeon Forge. Nevadí-li nám kýč těžkého kalibru, jsme v ráji. Vše je tu velké a všeho je hodně, jak je v USA zvykem. Bude-li se nám ranč Loretty Lynn v Hurricane Mills jevit jako relativně vkusný, pak jiná velká hvězda country, Dolly Parton, v Pidgeon Forge provozuje něco mezi cirkusem, muzikálem, jezdeckou arénou a lekcí dějepisu. Celé se to jmenuje Dixie Stampede a je to s večeří. Ať kýč, stojí za to jednou jej vidět. Z ostatních stovek atrakcí a zábav si pak lze vybrat, co nám o klobouk zavadí…
Bližší info o vstupních formalitách do USA, o zájezdu i jednotlivých destinacích:
http://esta.cbp.dhs.gov, www.americatours.cz, www.visitorstips.com/tig/neworleans, memphis travel.com, www.sunstudio.com, tnvacation.com, wheretraveler.com, www.lorettalyn.com, dixiestampede.com.
Miroslav Navara