Loading...
Skotské whisky, zejména té nakouřené, jsem propadl už před lety a můj domácí bar je mi svědkem. Až v loňském roce jsem se ale rozhodl vydat přímo ke zdroji a podívat se, kde moje oblíbené dobroty vznikají – na ostrov Islay. Výlet jsem plánoval důkladně a trávil večery lovením v hlubinách internetu. Byla by škoda si výsledek nechat pro sebe. Islay je totiž jedna velká whisková paráda. I s nutnými covidovými opatřeními.
Je potřeba předeslat jednu důležitou věc: nenechte se zmást angličtinou. Islay se nečte tak, jak byste čekali. Ve skutečnosti jedete na ostrov [ajla]. Přibližně, aspoň doufám. Přízvuk místních je hutný, ostrý a ke komunikaci dost možná využijete všechny končetiny (obalené ve vrstvách a pláštěnce, protože klima tu není úplně tropické a pravděpodobně párkrát zmoknete bez ohledu na sezónu, možná hned po tom, co vylezete z letadla nebo trajektu).
Ale teď už k důležitým věcem, totiž k jednotlivým palírnám, které na vás na [ajla] čekají. Ačkoli je Islay rozlohou nevelký (má necelých 620 km2), najdete tu 8 fungujících destilerií: hezky abecedně Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig. Caol Ila prochází v současné době rekonstrukcí a tak mi jich zbylo sedm.
V oblasti Port Ellen najdete hned tři slavné palírny – Ardbeg, Laphroaig a Lagavulin. Jejich whisky jsou vyhlášené mocnou vůní rašelinného kouře a palírny jsou od sebe poměrně blízko. Zvládnete je všechny tři v jednom dni. Pokud to ustojíte.
Laphroaig je mezi Islay palírnami asi nejzámější. A taky je nejlépe připravená na turisty. Najdete tu velké muzeum, které mapuje historii destilerie až do počátků 19. století. Ochutnáte jejich běžnou produkci včetně populární desetileté Laphroaig whisky. Můžete si vybrat i ochutnávku starších a vzácných kousků. Čeká vás VELMI chutný zážitek s mocnou vůní kouře.
Destilerie Ardbeg má za sebou velké zmrtvýchvstání a nové whisky se tu pálí teprve od roku 1997. Zato už si vydobyla přední pozice díky Ardbeg Day, kdy se v rozsáhlém areálu palírny koná velký festival a whisky teče proudem za zvuků hudby. Během prohlídky se seznámíte s historií, prohlédnete si zařízení z minulého století a kompletní výstavu láhví od roku 1998. Najdete tu taky kavárnu a restauraci, takže se můžete pořádně najíst, ať už před degustací, nebo po ní. Při degustaci si užijete vyhlášené whisky s výrazným podpisem rašeliny.
Lagavulin je někde na půli cesty mezi kouřovou Laphroaig a rašelinnou Ardbeg. Na malts.com můžete vybírat z několika typů degustací od základní až po luxusní. Destilerie nabízí také možnost ochutnávat whisky přímo ze sudů.
Bowmore je jedno z největších měst Islay. A najdete v něm, nepřekvapivě, Bowmore Distillery. Opravdový degustační ráj. Při vychutnávání whisky si tu můžete užít výhled na nádherné jezero Loch Indaal, naučit se párovat whisky s čokoládou nebo objevit mocnou sudovou sílu Bowmore whisky, kterou vám stočí rovnou ze sudu. Pokud chcete, máte možnost přímo v palírně i přespat. Toho jsem nevyužil a zpětně dost lituju.
Palírnu Bruichladdich najdete nedaleko města Port Charlotte (po kterém se jmenuje i jedna z jejich whisky). Na své si tu přijdete i pokud nefandíte kouři, ale vzhledem k tomu, že tu vyrábí nejnakouřenější whisky na světe, Octomore, byla to jasná volba. Destilerie bohužel aktuálně nenabízí degustace, tak jsem aspoň nakoupil v jejich vyhlášeném Laddie Shopu, kde se dají sehnat i limitované edice, které jinde nekoupíte.
Destilerii Kilchoman najdete taky kousek od Port Charlotte, asi 15 minut od Bruichladdich. Je to nejnovější a nejmenší z palíren na Islay. Kromě skupinových degustací nabízejí také speciální uzavřené prohlídky pro 8-12 osob. Pokud tedy vyrážíte ve více lidech, rozhodně toho využijte.
Tahle destilerie je stranou všech ostatních. Cestou vás čekají dechberoucí scenérie a na místě skvělá whisky, která patří k těm méně známým. Vychutnat si ji můžete při degustaci ze skleničky nebo za ní vyrazit až k sudu.
Whisky zdar a té kouřové zvláště! Na zdraví! Slàinte mhath!