Loading...

Aberdeen

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

Je to bývalé královské skotské město, které leží na východním pobřeží mezi řekami Don a Dee. U ústí řeky Don vznikl původní Aberdeen. Nejstarší listiny, které jsou toho důkazem, jsou z r. 1179, kdy Aberdeen získal městská práva.

Když r. 1336 byl tento starý Aberdeen vypálen, byl při řece Dee postaven nový Aberdeen. Během válek tří království v letech 1644 – 1647 bylo celé město opět vypleněno, zbytek dokonala morová epidemie, kdy zemřela čtvrtina obyvatel.

V současné době je Aberdeen 3. nejlidnatější skotské město. Jsou zde univerzity, má zde sídlo mnoho těžařských společností, je to i velký přístav. My jsme Aberdeen měli jako cíl při naší velké cestě po Anglii a Skostsku. Jeli jsme sem na promoci přítelovo syna Ondry.

Město má přezdívku „Granite City“ - „Žulové město“, protože řada staveb z viktoriánské doby je stavěna právě ze žuly. Díky tomu jsou tyto stavby zachovalé a nepodléhají povětrnostním vlivům jako jinde stavěné budovy z pískovce.

Pokud vám stačí na prohlídku 3 hodiny, mohu doporučit parkování u obchodního centra na hlavní A96 a křižovatce St. Clair Street.

Když odbočíte přes Littlejohn Street do Broad street, dostanete se k Marischal College. Je to druhá největší žulová stavba světa a je jedním z nejkrásnějších příkladů Edwardiánské architektury v Británii. Otevřel ji král Edward VII. v r. 1906. V r. 2011 byla provedena komplexní rekonstrukce a budova již neslouží svému původnímu účelu. Je zde sídlo Rady města Aberdeen. Část slouží i pro potřeby muzea.

Po Broad Street se dostanete na hlavní Union Street. Je to první široká třída. Byla navržena na počátku 19. století a měla spojit silnice ze všech pěti městských vchodů. Tato stavba tehdy málem zruinovala městský rozpočet. Je dlouhá 1,5 km, 21 metrů široká. A právě zde byla většina veřejných budov – vše ze žuly. Mezi nejkrásnější tyto stavby patří hned na rohu Town House, sídlo městské rady a budova městského archivu. Byla postavena v letech 1868 -1874 ve vlámsko-gotickém slohu. Na jihozápadním rohu je 64 m vysoká Západní věž, odkud je krásný rozhled na město.

Téměř naproti je informační centrum, kde je možno získat mapku města.

Mezi největší farní skotské kostely patří kostel sv. Mikuláše (Kirk of St Nicholas). I ten najdete při hlavní silnici Union Street. Již v r. 1157 na tomto místě stál kostel sv. Mikuláše – patrona námořníků. Kostel se skládá ze dvou částí, západní je z r. 1751 – 1755 v italském slohu, východní je z r. 1834 v gotickém slohu. Ta, vč. věže byla r. 1874 zničena požárem. Kostel byl přestavěn, byla postavena i masivní žulová věž, na kterou byla v roce 1950 instalována ZVONKOHRA se 48 zvony, která je největší ve Velké Británii.

O něco dál na hlavní třídě se nachází Music Hall – koncertní síň, která byla původně postavena r. 1822, ale až r. 1859 zpřístupněna veřejnosti. Rozsáhlá rekonstrukce je z r. 1980. Pravidelně se zde zhruba uprostřed prázdnin koná Mezinárodní festival mládeže. Až tam jsme se však nedostali.

Okolo kostela sv. Mikuláše jsme přešli na Schoolhill a dostali se k Ondrovo škole The Robert Gordon University, se kterou tvoří jeden celek galerie Aberdeen Art Gallery. Ještě jsme se zastavili u Provost Skene's House, který je údajně hlavní turistickou atrakcí Aberdeenu. Dům z r. 1545 je pojmenován po jednom z jeho majitelů, kterým byl bohatý obchodník Sir George Skene. V r. 1953 královna matka otevřela dům jako muzeum místní historie, pokoje jsou zařízeny ve stylu 17., 18. a poč. 19. století. Vstup je volný.

Budova dnešní univerzity byla postavena r. 1750 z prostředků Roberta Gordona, který veškerý svůj majetek odkázal pro výstavbu školy na výchovu mladých chlapců. Již r. 1881 byla škola známá jako Robert Gordon's College, od r. 1992 jako The Robert Gordon University. Je to 2. nejlepší univerzita ve Velké Británii. Před školou je i bronzová socha generála Charlese Gordona, který však s Robertem Gordonem nemá nic společného. Byl to důstojník britské armády, který žil v letech 1833 – 1885.

Aberdeen Art Gallery tvoří jakoby celek s univerzitou, pravděpodobně se však jedná o dvě „různé“ stavby. Budova je z r. 1873, kdy místní sběratelé chtěli uspořádat veřejnou výstavu svých sbírek. Tato žulová budova byla otevřena r. 1885. Jsou zde jedny z nejkrásnějších sbírek v Británii, obrazy, sochy od 15. století až po současnost. Je tam i výstava porcelánu, nejrůznějších fotografií a prací studentů. Vstup je volný. A musím přiznat, že se nám tam moc líbilo.

Nedaleko od školy se nachází His Majesty's Theatre, kde byla slavnostní promoce. Je to největší divadlo v severovýchodním Skotsku. Bylo otevřeno roku 1906, roku 1999 byla provedena rekonstrukce a rozšíření. K sezení je téměř 1500 míst na třech balkonech.

Aberdeen je znám i jako město parků a zahrad s mohutnou květinovou výzdobou. My jsme navštívili pouze Union Terrace Gardens, který byl otevřen v r. 1879, rozkládá se na ploše 10 tis. m2 a nachází se v centru města. Z jedné části přiléhá k hlavní Union Street. A je právě nedaleko školy i divadla.

Určitě by se ve městě našlo zajímavostí víc, ale pro nás zde byla hlavní náplní dne promoce. Bohužel Ondra neměl moc času nás zde provádět, studuje a ještě si musí přivydělávat. Přiznal se, že ani sám moc město nezná. A nám tato krátká prohlídka města stačila.

Poslední aktualizace: 11.2.2014
Nadmořská výška:
18 metrů nad mořem
Aberdeen na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Aberdeen

Cruden Bay – zřícenina Slains
Cruden Bay – zřícenina Slains
Zřícenina
Crunden Bay je malá skotská vesnice při východním pobřeží, severně od…
0.2km
více »
Letiště Aberdeen / Dyce
Letiště Aberdeen / Dyce
Letiště
Letiště Dyce (ABZ) spadá pod město Aberdeen, k…
32km
více »
Woods of Dunnottar
Woods of Dunnottar
Odpočinkové místo
Tato oblast je vlastně přírodní lesopark nedaleko od Dunnottaru, nedaleko…
56km
více »
Dunnottar Castle
Dunnottar Castle
Zřícenina
Dunnottar hrad – to jsou vlastně trosky skotské středověké tvrze, která se…
56.7km
více »
zavřít reklamu