Akdamar ostrov na jezeře Van
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Naše putování pokračuje podél jezera Van. Cestou se krátce zastavujeme na vyhlídce nejvýše položené soutěsky hor, které jezero Van obklopují. Je to úžasný pohled. Asi po třech hodinách jízdy z Tatvanu přijíždíme do městečka Gevas, kde je přístaviště lodí. Cílem naší cesty je jeden z ostrovů na jezeře Van, ostrov Akdamar, kde se v jeho jihovýchodní části nachází středověký kostel, skvost arménské architektury z 1. stol. n.l. Vybudován byl architektem Manuelem r. 915 na příkaz krále Gagika I. Artsruni (vládl 908-943/44) z malého království Vaspuracha. Katedrála sv. Kříže, zhotovená z růžového sopečného turfu, je zvenčí zdobena reliéfy rostlin a zvířat, ale hlavně výjevy z bible, jako jsou např. David a Goliáš, nebo Jonáš a velryba. Čtvercový půdorys má rozlohu 180 m2, čtyři absidy a klenba je 20m vysoká. Král Gagik si ostrov vyhlédl jako své sídelní místo a nechal na něm vybudovat palác a klášter, které se ale nedochovaly.
V přístavišti nasedáme a asi po 20 minutách plavby přijíždíme k ostrovu. Na jezeře Van je několik dalších ostrůvků, nebo jsou to jen skály trčící z vody, ale podívaná je to hezká. Z dáli ostrov s kostelíkem pozorujeme, ale hned nevystupujeme. Kapitán nám totiž nabízí projížďku kolem ostrova, při které jsme mohli pozorovat hnízdistě ptáků. U katedrály se nám dostává odborný výklad o staré i nové historii. Pak již každý sám jdeme na prohlídku ostrova, kde z každého kamene na nás dýchá mystická atmosféra věků dávno zašlých. I na tomto nádherném místě se setkáváme s velmi ožehavým tématem - genocidou Arménů. Klášterní komplex sloužil do r. 1915, kdy byli mniši zmasakrováni, kostel vypleněn a ostatní budovy zničeny.
Během dlouhých desetiletí byl kostel ničen vandaly a vykrádán, ztratila se vzácná bible i zlatý zvon. V r. 1950 ostrov sloužil dokonce jako vojenské cvičiště. R. 1951 bylo rozhodnuto o demolici kostela. Na zásah novináře Yasara Kemala byla demolice zastavena. Jeho velkým úsilím a úsilím Arménů žijících v Turecku a z Arménie nakonec ministerstvo kultury a cestovního ruchu rozhodlo o jeho obnově, na kterou věnovalo 1,5 mil. USD. Rekonstrukce probíhala v letech 2005-2007. Mě se zdálo, že venkovní rekonstrukce je celkem v pořádku, ale restaurování fresek uvnitř zaostává. 21.3.2007 byl kostel znovu otevřen ministrem kultury za účasti mnoha významných osobností i hostů z Turecka a Arménie. Dlouhý spor se vedl o kříž na kupoli kostela, byl tam posazen až v říjnu 2010. V říjnu 2011 byla kupole kostela trochu poničena velkým zemětřesením ve Vanu. První křest arménských chlapců od genocidy se zde konal v r. 2013.