Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Již druhý den se pohybujeme podél černomořského pobřeží v horách i městech. I když jsou přesuny v Turecku z místa na místo někdy delší, vždy jsme cestou zastavili na nějakém zajímavém místě. Dnes máme na programu prohlídku města Amasya, které se mě moc líbilo. Město je nádhernou ukázkou staré architektury s mnoha dochovanými památkami, ale je i městem moderním, s moderní zástavbou obytných domů. Nejdříve jdeme po nábřeží řeky Yesilirmak a obdivujeme skálu, ve které jsou vytesány hrobky a na jejím vrcholu stará pevnost s hradem. Přes most vede 5 mostů, které spojují právě starou a novou část města. Podél řeky jsou umístěny na podstavcích busty sultánů, kteří zde vládli a na konci je zlatá kniha s jejich seznamem. Přecházíme přes most a jdeme nejdříve ke královským hrobkám s impozantním výhledem na město. Když jsme se dosti pokochali pohledem na město, sestupujeme dolů k věžním hodinám. Tady naše společná procházka městem končí a každý jde prozkoumat město sám.
Naproti hodinám je malé náměstí s lavičkami pod rozložitým stromem, kde sedí místní muži. Ve středu náměstí stojí jezdecká socha prvního tureckého prezidenta Atatürka. Jdeme si ji vyfotit, do hovoru se s námi dává turecký pár a musím se s paní vyfotit. Děláme okružní procházku v blízkém okolí sochy a se spolubydlící nakonec usedáme na lavičku a posilujeme se z vlastních zásob. Dnes budeme v Amasyi nocovat, jedeme se ubytovat do hotelu Maden. Na večeři jdeme do místní restaurace. Po výborné večeři nejdeme přímo na hotel, ale na procházku ulicemi večerního města.
Město Amasya, ležící v údolí řeky Yesilirmak, bylo známo již za doby Alexandra Velikého, ve 3. stol. př.n.l. (281-183) bylo sídlem pontských králů. Opět se i zde střídaly říše jedna za druhou - r. 70 př.n.l. římská, r. 1075 n.l. dobyta Turky (říše seldžucká), r. 1392 dobyta sultánem Bayezidem (říše osmanská). Ve středověku byla významným městem císařství Trapezuntu. Po rozdělení říše římské císařem Diokleciánem na západní a východní se stala částí východní-byzantské říše. Žili zde většinou Řekové. Po porážce byzantské říše začala ismalizace a turkizace. Stala se centrem vzdělávání, kultury (školy, mešity). Sultán Bayezid I. se chtěl seznámit s mnoha národy ve své říši, proto každý národ měl svou vesnici - pontská (řecká), arménská, tatarská, turecká, arabská, kurdská, bosenská atd. Vůdce šiítského povstání ve východní Anatolii Šachkul Tekely, byl poražen, zabit a pochován v Amasyi. Amasya byla sídlem křesťanských biskupu a arcibiskupů. Neblaze se jí dotkl masakr Arménů, ti se schovali v americké misijní škole, ale ta r. 1921 napadena, studenti a učitelé popraveni. Řekové odsunuti do Soluně v rámci výměny Turků a Řeků.