Apollonia
Turistické cíle • Památky a muzea • Trosky
Apollonia bylo starověké město založené korinťany kolem roku 600 př.n.l. na řece Vjosë. Apollonia patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Albánie. Apollonia je poněkud zastíněna Butrintem - archeologickým nalezištěm v blízkosti letoviska Sarandë. O Butrintu se uvádí, že je mu dnes věnována mnohem větší pozornost, než historicky měl, a v době rozkvětu Apollonie byl prý spíše nedůležitou vojenskou základnou.
Neopomeňte Apollonii v případě průjezdu jen 12 kilometrů vzdáleným Fierem navštívit. Na kruhových objezdech v centru Fieru vás k ní navedou ukazatele v hnědé barvě. Kolony aut, které pojedou zpočátku stejným směrem budou zřejmě v létě mířit na pláž kmoři.
Přestože Apollonia byla přístavním městem opevněným zřejmě působivými hradbami, za kterými byly vystavěny honosné budovy, nejezděte až k moři - řeka Vjosë dávno odklonila svůj tok a geografické poměry se notně změnily, proto dnes Apolonii najdete na kopci vystupujícím z pobřežní nížiny. Ukazatel vás zpřímé cesty k moři navede mezi louky a mokřády srákosím. Na blízkém kopci nejsou od silnice vidět žádné impozatní objekty, a není se co divit těm, kteří začnou váhat, jestli jedou skutečně správně. Až projedete vesničkou, která nebudí dojem, že za jejími humny je archeologická perla, objeví se před vámi pohled na pozůstatky antického světa sousedícím s betonovými bunkry. Bunkry jsou trochu větší než bývá obvyklé, mají šišatý tvar a vnitřní „výzdoba" sestávající zkreslených pokynů, o kterých mám za to, že informují, co dělat při atomovém výbuchu apod. je svým způsobem také zajímavá. Tyto bunkry slouží jako seníky, jsou za ploty z klacků, kterými místní zemědělci jasně dávají najevo, že je vstup za ně nežádoucí. Ze zdánlivě sporých pozůstatků antického města nepropadněte zklamámí. Je to jen část vykopávek, které jsou volně a zdarma přístupné. Pěšky se dá pokračovat po straně kopce přes další, méně nápadné vykopávky základů až k ohrazené části naleziště, do níž vás pustí už jen za vstupné. Dá se sem vyjet po prašné cestě i autem. V placeném areálu můžete pokračovat v nasávání atmosféry zbytků města, ve kterém kdysi studoval římský císař Augustus a zůstal ve městě proslulém svou školou rétoriky až do doby, než odjel do Říma, aby se v něm chopil moci po zavraždění Ceasara. Apollonia je také místem, odkud se šířila nová technika výstavby stoi. Mezi troskami vyniká obnovené divadlo či průčelí sněmovny. Vedle vykopávek a rekonstrukcí objektů z antické doby nabízí Apollonia připomínku na další historická období. K 13. století se váže stavba byzantského kostela a kláštera. V kostele je ke zhlédnutí dřevěný ikonostas a fresky.
Kousek od kostelíka je místní hřbitov, doposud využívaný. Z kopce jsou pěkné Výhledy k přímořským lesíkům a v Poledním oparu můžete tušit hladinu Jandranu. Při pohledu z druhé strany kopce vaši pozornost asi upoutají obrovské vstupy do podzemních krytů.