Archeopark Mikulčice - Valy
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Hradiště u Mikulčic bylo původně považováno za břetislavské hradištní opevnění. Teprve v 50. letech 20. století byl odhalen jeho velkomoravský původ a J. Poulík zde zahájil rozsáhlé archeologické vykopávky, které trvaly neuvěřitelných 39 let až do roku 1992 a bylo odkryto cca 5 hektarů plochy. Lokalita byla osídlena již ve střední době kamenné a v průběhu 7. století našeho letopočtu zde vyrostlo pětihektarové hradiště s akropolí a Předhradím.
Hradiště leží v blízkosti řeky Moravy která areál původně obtékala a tvořila tak jeho přirozenou ochranu. Hlavní hradiště má oválný půdorys s délkou 350 metrů. Na počátku 9. století bylo hradiště zvětšeno a vystavěna hradba o šířce 7 metrů. Akropole a Předhradí odděloval příkop s mostem, po obvodu hradiště byly tři brány s mosty. Odhaduje se, že v době největšího rozkvětu hradiště – v polovině 9. století – tu žilo kolem dvou tisíc lidí. Na hradišti i v jeho Předhradích stálo 12 kostelů a velmožské dvorce. Opevnění uzavíralo areál akropole a předhradí o velikosti 10 hektarů, za ním bylo další (neopevněné) předhradí – celková plocha osídlení se odhaduje na 30–50 hektarů. Zánik je datován do počátku 10. století, ale na některých místech zůstali lidé až do mladší doby hradištní.
Archeologické naleziště Mikulčice - Valy je největší slovanské archeologické naleziště v České republice. Od roku 1962 je Národní kulturní památkou a usiluje o zápis do Seznamu UNESCO.
Hradiště Mikulčice jsme navštívili během dovolené na Slovácku. Z Mikulčic jsme jeli autem dle ukazatelů po silnici skoro 4 kilometry , než jsme zaparkovali před prvním pavilonem - parkování zdarma. V pokladně jsme dostali razítko do památníku a koupili turistickou známku. Na prohlídku jsme přijeli akorát – po 5-ti minutách se nás ujala průvodkyně , která nám nejprve na mapě ukázala velikost slovanské osady , rozložení jednotlivých staveb a také pověděla o historii archeologického odkrývání lokality. Potom jsme vyšli ven z prvního pavilonu a venku si prohlédli mapu Velké Moravy. Neuvěřitelně nás přitom obtěžovali komáři a tak jsme byli rádi , když jsme vstoupili do pavilonu druhého , kde jsme shlédli projekci o hradišti , prohlédli si 13 hrobů s kostrami a základy kostela. Po půl hodině projekce a prohlídky jsme se vrátili do prvního pavilonu , kde jsme viděli předměty nalezené při archeologickém průzkumu. Na další prohlídku rozsáhlého areálu jsme již nešli , protože by nás komáři asi sežraly zaživa . Areálem naleziště prochází značená trasa Naučné stezky s informačními tabulemi a s volnou prohlídkou základů kostelů a paláce.
HLAVNÍ SEZÓNA TRVÁ OD 1. DUBNA DO 31. ŘÍJNA
Otevírací doba
út - pá 9:00 - 12:00 12:30 - 16:30 po - pá 9:00 - 12:00 12:30 - 16:30duben - červen, září - říjen
so - ne 9:00 - 12:00 12:30 - 17:30červenec - srpen
so - ne 9:00 - 12:00 12:30 - 19:30
Prohlídky jsou organizovány v hodinových inter-valech a začínají vždy o půl (9.30, 10.30, 11.30 a tak dále...).
Prohlídka sestává:
1) ze vstupního výkladu v recepci pavilonu I
2) z výkladu u panelů před budovou pavilonu I
3) z prohlídky expozice VEKOMORAVSKÉ MIKULČICE - DRUHÝ KOSTEL A SAKRÁLNÍ STAVBY KNÍŽECÍHO HRADU spojené se shlédnutím audiovizuálního programu a nové expozice v pavilonu II.
4) z volné prohlídky exteriérů hradiště procházkou po vybraném návštěvnickém okruhu a z volné prohlídky stálé expozice VELKOMORAVSKÉ MIKULČICE - KNÍŽECÍ HRAD V ÚDOLNÍ NIVĚ ŘEKY MORAVY v pavilonu I.