Loading...
Při návštěvě zámku ve Světlé nad Sázavou by bylo velkou chybou (ne-li hříchem) nepoctít naší přítomností také sousední zámecký park. Ještě než opustíme zámecké nádvoří a vydáme se do něj klenutým průchodem ve východním křídle zámku, nezapomeneme věnovat pohled zrekonstruované oranžérii vestavěné do severního křídla. Také ona byla součástí úprav, které ve velkém stylu provedl v devatenáctém století nový zámecký pán – František Josef ze Salm-Reifferscheidtu.
Největší proměnou ale prošel rozlehlý zámecký park (asi 18 ha) a ta se udála v anglickém stylu.
V blízkosti sídla se rozkládá jeho „nejangličtější“ část, kde se z travnaté plochy vypínají shluky stromů i solitéry a síť cestiček s odpočinkovými kamennými lavičkami mezi nimi umožňovala průhledy na členitou zámeckou kulisu.
Zbytek parku už má spíše ráz obory a z velké části ji kryje regulérní vzrostlý les, zvláště v jeho jižní části v okolí Dolního a Horního rybníka. Pod tím spodním bylo v té době zbudováno alpinum s leknínovou tůňkou, jejíž zbytky jsou dodnes k vidění.
Plochu parku dále obohatily četné drobné stavby jako březové a kamenné lávky vypínající se nad sítí říček a potoků, turecký pavilon, kamenná schodiště, altánky anebo litinový Andělský a Čertův most klenoucí se nad roklí nad přepadem mezi oběma atraktivními vodními plochami.
Ačkoliv byl park (tak jako zámek) v šedesátých letech loňského století zařazen do Seznamu kulturních památek, nebyl udržován a zpustl. Až po roce 1998, kdy se jeho novým vlastníkem stalo město, prošel rozsáhlou revitalizací. Při ní byly pokáceny staré a nemocné stromy, zlikvidovány pařezy a odstraněny náletové dřeviny. Velká péče pak byla věnována obnovení zámeckých cestiček a odvodňovací síti, k níž patří i romantické plochy obou rybníků.
Porost parku je složen ze 63 druhů stromů listnatých a těch jehličnatých se zde vyskytuje na 26 druhů. Mezi keřovým patrem vynikají pěnišníky a brsleny, patro bylinné pak krášlí např.vraní oko čtyřlisté, plicník lékařský anebo řeřišnice luční. Dále se zde nacházejí jí i rozsáhlé plochy porostlé kapradím.
Ze zajímavostí, které „potkáme“ při naší procházce parce, bych rád vypíchl alespoň tohle:
Hned za vstupem do parku je umístěn kamenný pomník zakladatele českého skautingu A,B.Svojsíka a básníka skauta Jiřího Wolkera.
Jedním z nejzajímavějších „obyvatelů“ rostlinné říše je Liliovník tulipánokvětý, který byl sice za větrné smrště v roce 2007 silně poškozen, ale od té doby se zázračně zvetil.
V nejstarší části parku nad Dolním rybníkem se v houští skrývá kovová konstrukce lesního altánku.
Originální klenutý Čertův most nad roklí pod Horním rybníkem zhotovil roku 1884 světelský zámečník Jakl a tu bizarní kamennou sochu čerta pod ním sám vymyslel (a poté zrobil) jeden študák z místní akademie...