Loading...
Turistické cíle • Příroda • Pláž
Miluji Baltské moře, miluji ho již dlouho. Od mých 16 let, kdy jsem byla poprvé na společném „družebním“ pobytu gymnázií Bad Elster a Cheb. Od té doby mě to táhne k tomuhle studenému moři. Po letech jsem přemluvila manžela a vyrazili jsme poprvé k Baltu tam, kde jsem ještě nebyla, a to na poloostrov Darss a Zingst, je to cca 650 km od českých hranic a cca 7 hodin jízdy většinou po dálnici přes Mäcklenburské roviny s větrnými elektrárnami.
Bylo to po dlouhé době pauzy a ledacos se změnilo. Například to, že i ubytování v kempech se musí dopředu rezervovat. Na Darssu po prodírání se přes zacpané cesty k luxusním rezidencím a apartmánům jsme konečně dobloudili ke kempu. Po pracném zaparkování jsme obdrželi číslo 26 a měli jsme počkat, než nás amplionem vyvolají. Po další hodině, když byli u čísla 8 jsme to vzdali a pokračovali dál směr Zingst jsme narazili na další kemp, kde nám z milosti přidělili místo v kempu jen proto, že jsme spali v našem Mondeu a nepotřebovali jsme místo pro stan.
Výjimečně jsme také vychytali krásné počasí a tak toulání po Zingstu druhý den bylo naprosto úžasné. Naprosto pohodová Městečka, která byla tedy v sezoně plná turistů, všude cyklostezky, nejkrásnější jsou na Zingstu, kde kopírují pláže, a Vy se můžete zaběhnout vykoupat na kterémkoli možném přístupovém místě, která jsou od sebe tak 150 m daleko. Kolo zaparkujete k dalším, sice byla všechna zamčená, ale viděli jsme i u restaurací kola i s baťůžky na nosičích, nikdo si jich ani nevšiml. Zrovna tak, když si zrovna zapomenete zamknout auto. To by se Vám u nás nemohlo stát.
V Zingstu je krásné vyhlídkové molo, zrovna tak na Darssu ve Wustrow , kde je krásná promenáda k pláži a také tam čepují na pěší zóně Krušovice. Ale také další piva, včetně těch německých, která jsou úplně stejně dobrá jako ta česká, což bych asi neměla říkat, ale co naplat, když je to pravda. Třeba Rostocké je moc dobré a dá se směle srovnat s Gambrinusem dvanáctkou. Nikde Vám nenatočí „kapáka“, pivo je dobré a má říz. Prostě služby v Německu mají úroveň. Najíst se můžete v restauracích za ceny cca od 8 do 16 EUR, ale na promenádách si klidně dáte Fishchips za 2,50 EUR, Hotdog, Hamburger s rybou i bez ryby, či jiné podobné občerstvení cca do výše 6 EUR. Restaurace i občerstvení je na každém rohu, a pokud si chcete něco koupit, tak i Lidl, Penny, či další známé markety, kde je cena přibližně stejná, jako u nás.
Jinak Zingst je krásné malé rekreační Městečko se spoustu malými domečky a krámečky, domečky jsou tam také k pronajmutí. Ceny ubytování se tam v sezóně pohybují většinou kolem 60,- - 100,- EUR, což není zrovna nejlevnější. Ceny v kempech jsou „normální“ evropské – platíte za 3 osoby, stan a auto cca 25,- EUR za den, ale doporučuji předem rezervovat nebo máte fakt smůlu.
Co se týká přespání pod širákem, ve stanu na polňačce či na parkovišti, pak před tímto typem přespávání varuji. U většiny parkovišť se nachází cedule, že vjezd jen do 21,00 hod., po této době parkoviště opravdu bedlivě kontroluje Polizei a tu vidíte skoro pořád. Je jasné, že si nepřejí neplatící kempaře. Když si uvědomíme, že kromě rybolovu tu hlavní obživou je jen turismus, tak je to celkem pochopitelné. Když jsme na Darssu byli s dcerou podruhé, přespali jsme ve „vnitromořském“ kempu Boden Blick, do kterého zřejmě jezdí se svými karavany Němci a podle zahrádek s květinami tady tak měsíc kepmpují. V tomto kempu také probíhá 3D produkce filmů pro děti a další aktivity. My ho použili pro nouzové přespání.
Zas tu na Darss – Zingstu máte klid. Lidé jsou tu milí, všichni se tu zdraví, je tady klidná a pohodová atmosféra. Ideální dovolená na kola s malými dětmi, když se zadaří, vyjde Vám i nějaké to koupání. My jsme tady zažili dva dny s 27 - 30 stupni, co je tu nádhera. Nejlepší počasí je tu cca od poloviny července do první poloviny srpna. Teplota moře se pohybuje kolem 18 stupňů, což pro nás, kteří nejsme koupací a opalovací typy, je ideální. Přijedeme, rychle se vykoupeme a odjedeme.
Celkově je poloostrov velmi příjemná placka, kde se střídá, jako po celém pobřeží Baltu, vnitřní a vnější moře, pole a lesy. To vnitřní moře nás moc nenadchlo, všude jsou lužní lesy nebo bažiny. Ale pískové pláže jsou opravdu jedinečné a nekonečné. Vyhlídková mola jsou romantická a architektura – pokud se Vám líbí doškové střechy, jste tu správně. Nádherné domy se světlíky, arkýři, vikýři a slaměnými střechami navozuje, že jste třeba ve Finsku nebo v Norsku. A já se na Rujáně furt ptala, proč nechávají přezrávat a nesklízí ty lány obilí…dnes už to chápu. Pro mě to bylo velmi romantické, pro manžela už méně, protože je, na rozdíl ode mě, vyloženě pochoutkou pro komáry. Nezapomeňte na repelent!
Abych nezapomněla – na Zingstu byl zatím ten nejkrásnější západ slunce, který jsem kdy na Baltu zažila. Od té doby si navečer bereme na pláž suchý sekt a olivy, sedneme si na deku nebo se brodíme v jemném písku na mělčině moře a pozorujeme západ slunce. Kolem přejde sem tam nějaký človíček, ale většinou jsme tam jen my dva a racci…..vrátili jsme se s Martinem a dcerou na Darss a Zingst ještě jednou v roce 2007. Rovněž jsme znovu navštívili při cestě zpět i mé oblíbené Warnemünde. Je to snad nejhezčí přímořské Městečko, co znám a sbírám tady ty nejhezčí kamínky. Parkovat se dá ve vnitřních garážích přímo kousek od hotelu Neptun za slušnou cenu 3,- EURa za 2 hodiny, no, možná je už dnes něco jinak
Další info najdete i v mém článku o Rujáně na tomto webu, spousta věcí je stejných – prostě jste na Ostsee…
Také na mých stránkách www.pupidup.blog.cz najdete info a více fotografií z cest na Balt.